3463.doc

(50 KB) Pobierz
Scenariusz III Międzyszkolnego Konkursu o tytuł: Mistrz Mowy Polskiej 2006

Scenariusz zajęć

ortofoniczno – logorytmicznych otwartych dla rodziców w ramach realizacji autorskiego programu edukacji ortofonicznej

 

Temat zajęć:

„Językowe łamańce – zegary mamo, tato, pobaw się ze mną”

 

Cele zajęć:

·        Wychowawcze:

1.     Integracja dzieci i rodziców poprzez wspólną zabawę

2.     Wdrażanie do zdrowej rywalizacji zespołowej

3.     Pogłębianie świadomości ortofonicznej

4.     Zwrócenie uwagi na możliwość wykorzystania w zabawach z dziećmi materiału językowego

·        Dydaktyczne:

1.       Usprawnianie siły wydechu poprzez ćwiczenia oddechowe

2.       Usprawnianie narządów artykulacyjnych

3.       Kształtowanie słuchu muzycznego poprzez uwrażliwienie na rytm i metrum i puls

4.       Kształtowanie koordynacji słowno– słuchowo–ruchowej poprzez ćwiczenia logarytmiczne

5.       Wdrażanie nawyku poprawności wymawianiowej

 

Przebieg zajęć: ( dzieci wspólnie z rodzicami siedzą w kręgu na krzesłach lub dywanie)

 

1.     Muzyczne powitanie piosenką: „Na powitanie”– opracowanie M. Bogdanowicz pt: „W co się bawić z dziećmi?”

Na  powitanie dziś zaśpiewamy skoczną piosenkę hej, hej halo

Na powitanie dzisiaj podamy swa prawą rękę hej hej halo

2.     Powitanie dłońmi: „Iskierka”

3.     Zabawy oddechowe z balonikami

–  przedmuchiwanie balonika, rodzice kontra dzieci( z pomocą słomki)

–  czyj balonik dłużej utrzyma się w powietrzu, podtrzymywany dmuchaniem ( rodzice kontra dzieci)

 

 

4.     kto poprawnie powtórzy zwroty:

 

–Wpada Burek w górkę piórek

– Raz żabka z Rabki dostała sapki

– Trzmiel na trzosie w trzcinie siedzi

– Król królowej tarantulę włożył czule za koszulę

 

5.     Odgadywanie zagadek literowych ( podział na grupy)

 

·        Rydza polowa, bata połowa

Mówić nie umie, w wodzie się  chowa

·        Piękne imię ma ta panna

Wprost czy wspak jest zawsze ……..

·        Jeden „bar”, drugi „bar”, a na końcu „a”

Będziesz miała piękne imię. Jakie? ………………….

·        Dwie litery z buta, a trzy weź z Krakowa

Cały to jarzynka wyborna i zdrowa

·        W cholewie i w plewach, w ulewie jest też

A nawet w lewkonii ukrył się ten zwierz

·        Gdy ma trzy litery, mieszka w norze, w lesie

Gdy mu czwarta dodasz, listonosz przyniesie

 

6.     Zabawa logorytmiczna „Zegary”( z wykorzystaniem muzyki z

Opracowania M. Bogdanowicz)

Do zabawy potrzebne są następujące instrumenty: grzechotki,  kołatki,  trójkąty, talerz.

Uczestników zabawy dzieli się na trzy grupy, otrzymują oni odpowiednio:

·        Grzechotki, ta grupa będzie jednocześnie głosem naśladowała  zegarki ręczne

·        Kołatki, ta grupa naśladuje tykające budziki

·        Trójkąty, naśladują jednocześnie zegary ścienne

·        Talerz, zegar stojący

 

          Zadania logarytmiczne wykonują w różnych , dowolnych kombinacjach

          Indywidualnie i grupowo.

 

 

 

      7.Odgadywanie wyrazów:Teraz tak jak chodzi rak, każdy wyraz czytaj wspak

 

 

                                           BARK        KRAB

                                           GRAT        TARG

                                           JAR            RAJ

                                           KAT           TAK

                                           KĘS            SĘK

                                           KOS            SOK

                                           LATEM      METAL

                                           ŁAD            DAŁ

                                           POKAZ       ZAKOP

                                           PORT          TROP

                                           RÓG            GÓR

                                           SĄD             DĄS

                                           KOSZ           SZOK

 

7.     Tworzenie ciągu wyrazów powiązanych tematycznie: SZKOŁA – klasa, ławka,  piórnik,  długopis,  tablica itd…….

8.     Muzyczne pożegnanie: „ Na pożegnanie”

       Na pożegnanie wszyscy razem hip hip hura, hip hip hura hip hip hura

              Z całego serca pełnym gazem żegnamy was, żegnamy was, żegnamy was                           

 

 

 

Scenariusz zajęć logorytmicznych z elementami muzykoterapii,

Przeprowadzonych w klasie I –szej

 

Temat zajęć: „ Wiosną na łące”

Cele zajęć:

·         Zapoznanie z wyrażaniem mowy zwierząt za pomocą dźwięków mowy

·         Kształcenie wrażliwości słuchowej

·         Doskonalenie koordynacji słuchowo – ruchowej

·         Ćwiczenie w nazywaniu i wyzwalaniu emocji przy współudziale muzyki

·         Ćwiczenie umiejętności ilustrowania sytuacji muzyką

·         Ćwiczenie poprawności wymawianiowej

·         Doskonalenie siły i długości wydechu oraz właściwego toru oddechowego

·         Integracja zespołu klasowego poprzez zabawę

Przebieg zajęć:

1.      Muzyczne powitanie:  Na powitanie dziś zaśpiewamy skoczną piosenkę hej hej halo, na powitanie dzisiaj podamy swą prawą (lewą) rękę he,j hej, halo

2.      Powitanie słowno-ruchowe: Każde dziecko wymawia swoje imię rytmicznie sylabami, wykonując przy tym dowolny rytmiczny ruch( klaskanie, podskoki, pstrykanie itp.)

3.      Rozmowa na temat tego co wiosna można usłyszeć na łące, z wykorzystaniem ilustracji „Łąka”

4.      Mowa i emocje; zabawa muzykoterapeutyczna: Dzieci otrzymują po cztery kartoniki kolorów: czarny, czerwony, żółty, niebieski, następnie słuchają kolejno czterech fragmentów muzycznych o różnym zabarwieniu emocjonalnym odzwierciedlającym: smutek, gniew, radość, spokój(senność). Ich zadaniem jest wybrać odpowiedni kolor, słuchając fragmentu muzycznego i nazwać uczucie, które ten fragment wyraża. Kolejnym etapem tej zabawy jest losowanie ukrytych w plastikowych kulkach bibułek analogicznych kolorów. Dzieci dzielą się na cztery grupy, każda grupa losuje jeden kolor. Dzieci powtarzaja głośno i wyraźnie zdanie: „ Wiosna na łące to głosów koncert”. Każda grupa ma to zdanie wypowiedzieć z różnym zabarwieniem emocjonalnym , w zależności od wylosowanych kolorów, reszta grup odgaduje, jaką emocję ich koledzy prezentują.

5.      Ćwiczenie oddechowe – dmuchawce. Dzieci poruszają się przy akompaniamencie muzycznym: A. Vivaldi „Wiosna”, na przerwę w muzyce podnoszą i wąchają papierowe kwiatki lub zdmuchują dmuchawce.

6.      Muzyczne opowiadanie: Nauczyciel rozdaje dzieciom instrumenty muzyczne, udzielając instrukcji, co one będą miały naśladować. Następnie opowiada dzieciom o wiosennym spacerze na łąkę, dzieci włączają się ilustrując to opowiadanie dźwiękami swoich instrumentów lub odpowiednimi ruchami ciała:

„  Był piękny wiosenny dzień. Dzieci ze swoja wychowawczynią wybrały się na wycieczkę na pobliską łąkę. Szły ścieżką przez szumiący las ( poruszają rękoma i szumią), najpierw pod górkę ( stukają wolno dłońmi o podłogę), później szybko zbiegły z górki ( uderzają lekko i szybko) i znalazły się na pięknej, położonej pośród lasu , łące. Przywitał je szemrzący wśród wysokiej trawy strumyk( tamburyna), Nad jego brzegiem dostrzegły brodzącego w zaroślach boćka ( kołatki). Z kamyka na kamyk uciekały przed nim zielone żabki, rechocząc ( tarka).

W wysokiej trawie słychać było wspaniały chór świerszczy ( grzechotki),

Z daleka dobiegł ich  gwizd przejeżdżającego pociągu ( gwizdki).

Gdzieś na skraju lasu kukała radośnie kukułka ( dzwonki).

Dzieci tak zasłuchały się w łąkowej muzyce, że nie zauważyły jak zza

horyzontu nadciągnęły ciemne chmury i spadły pierwsze krople deszczu

( lekkie pojedyncze uderzenia w bębenek), wkrótce lunął prawdziwie rzęsisty deszcz ( szybkie głośne uderzenia w bębenek). Zagrzmiało (talerze). Dzieci szybko schroniły się w pobliskiej chatce leśniczego i opowiedziały mu o tym, co słyszały na łące ( nauczyciel demonstruje instrumenty, dzieci przypominają, co one naśladowały)

7.      Zabawa logorytmiczna: Dzieci otrzymują opaski z lub etykietki z rysunkami zwierząt( kukułka, świerszcz, bociek, żaba).

Melodia „ Bawiły się dzieci paluszkami” – (metrum 4/4). Odzywają się kolejno lub według wskazań nauczyciela, rytmicznie  odpowiednie „zwierzęta”( dzieci);

Żabki – kum,  bocki – kle,  kukułki– ku ku, świerszcze – cyk, w różnych kombinacjach

8.      Zabawa słuchowa: „ Ślepiec”: Dzieci dobierają się parami. Jedno z nich zawiązuje oczy, drugie używając wybranego instrumentu, prowadzi je, ślepiec podąża za głosem(dźwiękiem ) instrumentu).

9.      Muzyczne pożegnanie: „ Na pożegnanie dziś zaśpiewamy”

 

      Pomoce:

·         odtwarzacz CD,

·         nagrania fragmentów muzyki Vivaldiego, Zamfira, Beethovena, Mozarta

·         płyta CD – opracowanie M. Bogdanowicz „ W co się bawić z dziećmi?”

·         ilustracja „ Łąka”

·         plastikowe kuleczki z kolorowymi bibułkami

·         kolorowe kartoniki( po 4 dla każdego dziecka: 1 czarny, 1 czerwony, 1 żółty, 1 niebieski)

·         papierowe kwiatki, dmuchawce

·         instrumenty muzyczne

·         opaski z rysunkami zwierząt: kukułka, bociek, żaba, świerszcz

 

 

 

 

opracowanie: Ewa Michałowska

4

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin