JAKOŚĆ HANDLOWA ART ROLNO-SPOŻYWCZYCH.doc

(558 KB) Pobierz
Ograniczenia pozataryfowe - Jakość handlowa art. rolno-spożywczych

 

Jakość handlowa artykułów rolno-spożywczych

 

Spis treści

 

I. Podstawowe akty prawne

II.   Towary podlegające kontroli

III. Podstawowe pojęcia

IV. Procedury

a.      przywóz artykułów rolno-spożywczych z kraju trzeciego

b.      przywóz artykułów rolno - spożywczych nie przyjętych przez państwo wwozu

V.    Miejsce przeprowadzania kontroli jakości handlowej artykułów rolno -spożywczych

VI. Informacje dodatkowe

 

 

I. Podstawowe akty prawne

 

 

 

1.      Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (tekst jednolity: Dz. U. Nr 187 z 2005 r., poz. 1577, z późn. zm.);

2.      Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 października 2009 r. w sprawie wykazu artykułów rolno-spożywczych przywożonych z zagranicy oraz ich minimalnych ilości podlegających kontroli jakości handlowej (Dz. U. Nr 176, poz. 1368);

3.      Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie wykazu przejść granicznych, na których jest dokonywana kontrola jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych sprowadzanych z zagranicy (Dz. U. Nr 122, poz. 1276);

4.      Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie wzoru świadectwa jakości handlowej (Dz. U. Nr 230, poz. 1932).

 

Stock Photo - bottle with label.  fotosearch - search  stock photos,  pictures, images,  and photo clipart

II. Towary podlegające kontroli

 

Towarami podlegającymi kontroli jakości handlowej są artykuły rolno – spożywcze przywożone z zagranicy, w ilości większej niż minimalna, określonej w ww. rozporządzeniu MRiRW z dnia 8 października 2009 r. w sprawie wykazu artykułów rolno-spożywczych przywożonych z zagranicy oraz ich minimalnych ilości podlegających kontroli jakości handlowej, zgłaszane do procedury, z którą wiąże się dopuszczenie do obrotu.

 

Stock Photo - assorted dried  fruit. fotosearch  - search stock  photos, pictures,  images, and photo  clipart

 

 

 

 

 

 

Zobacz obraz w pełnych rozmiarach

Przepisy ww. ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno – spożywczych nie dotyczą:

§         artykułów rolno – spożywczych wytwarzanych na własny użytek;

§         materiału siewnego roślin rolniczych, ogrodniczych i zielarskich w rozumieniu przepisów o   nasiennictwie;

§         sprzedaży artykułów rolno – spożywczych dokonywanej przez ich producentów w gospodarstwie bezpośrednio konsumentom, z wyłączeniem produktów objętych wspólną organizacją rynku wina;

§         wymagań zdrowotnych, sanitarnych, weterynaryjnych i fitosanitarnych dotyczących artykułów rolno – spożywczych określonych w odrębnych przepisach;

§         owoców i warzyw, których wymagania jakości handlowej określają przepisy Unii Europejskiej.

 

Przepisy ww. ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno – spożywczych nie dotyczą kontroli świeżych owoców i warzyw. Pomimo, że kontroli zgodności z normami handlowymi świeżych owoców i warzyw dokonuje wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, kontrola ta oparta jest na innej podstawie prawnej.

 

 

III. Podstawowe pojęcia

 

 

 

§         artykuły rolno – spożywcze – produkty rolne, runo leśne, dziczyzna, organizmy morskie i słodkowodne w postaci surowców, półproduktów oraz wyrobów gotowych otrzymywanych z tych surowców i półsurowców, w tym środki spożywcze;

 

§         jakość handlowa – cechy artykułu rolno – spożywczego dotyczące jego właściwości organoleptycznych, fizykotechnicznych i mikrobiologicznych w zakresie technologii produkcji, wielkości lub masy oraz wymagania wynikające ze sposobu produkcji, opakowania, prezentacji i oznakowania, nieobjęte wymaganiami sanitarnymi, weterynaryjnymi lub fitosanitarnymi;

 

IV.            Miejsce przeprowadzania kontroli jakości handlowej artykułów rolno -spożywczych

 

 

 

 

Kontrola jakości handlowej artykułów rolno – spożywczych przywożonych z zagranicy dokonywana jest na przejściach granicznych określonych w ww. rozporządzeniu MRiRW z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie wykazu przejść granicznych, na których jest dokonywana kontrola jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych sprowadzanych z zagranicy.

 

 

W przypadku grup towarów, których kontrola nie jest możliwa na granicy np. towary szybkopsujace się czy też zamknięte aseptycznie, celowa jest kontrola wewnątrz kraju przez właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno – spożywczych.

 

V. Procedury

 

 

 

 

a.     przywóz artykułów rolno-spożywczych z kraju trzeciego

 

Zgodnie z art. 10 ww. ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, artykuły rolno-spożywcze przywożone z państw niebędących członkami Unii Europejskiej, z wyłączeniem państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, mogą być dopuszczone do obrotu, w rozumieniu przepisów prawa celnego (czyli mogą być objęte procedurą dopuszczenia do obrotu oraz uszlachetniania czynnego w systemie ceł zwrotnych), pod warunkiem przeprowadzenia kontroli jakości handlowej przez organ Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zakończonej sporządzeniem  protokołu z tej kontroli.

 

W przypadku konieczności wykonania badań laboratoryjnych artykuły rolno-spożywcze przywożone z zagranicy, mogą być za zgodą organu celnego:

 

§         składowane w miejscu i na warunkach określonych przez organ Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, do czasu uzyskania wyników badań pobranych przez ten organ próbek, albo

§         skierowane do miejsca przeznaczenia i poddane badaniom laboratoryjnym przez właściwy miejscowo organ Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych.

 

Po przeprowadzeniu kontroli jakości handlowej artykułów rolno - spożywczych sprowadzanych z zagranicy, w tym kontroli granicznej tych artykułów, w przypadku stwierdzenia niewłaściwej jakości handlowej organ Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, w drodze decyzji, zakazuje wprowadzenia artykułu rolno -spożywczego do obrotu. Decyzji tej nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.

 

W przypadku wydania przez organ Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych decyzji o zakazie wprowadzenia artykułu rolno – spożywczego do obrotu, organ celny odmawia przyjęcia zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu.

 

b.     przywóz artykułów rolno - spożywczych nie przyjętych przez państwo wwozu

 

W przypadku przywozu artykułów rolno-spożywczych, pochodzących z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, których przyjęcia odmówiło państwo trzecie, artykuły takie zgłaszane do procedury dopuszczenia do obrotu podlegają kontroli jakości handlowej. Fakt, iż przywożony z zagranicy artykuł rolno - spożywczy był wcześniej wyeksportowany nie może skutkować odstąpieniem od kontroli jakości handlowej.

 

VI. Informacje dodatkowe

 

Organ celny nie ma prawnego obowiązku kontrolowania oznakowania artykułów rolno-spożywczych. Wymogi dotyczące oznakowania ww. towarów odnoszą się do towarów na dalszym etapie dystrybucji niż obejmowanie procedurą celną.

 

 

 

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin