Przeprowadzka akwarium(1).doc

(28 KB) Pobierz
Przeprowadzka akwarium

Przeprowadzka akwarium

Współpraca: Timothy Shimeall

Najlepszą radą jaką można dać na pomysł przeprowadzki ryb (pod pojęciem ryb rozumiemy też wszystko co żyje w akwarium), poza bardzo krótkimi odległościami, jest: NIE NALEŻY tego robić. Podróż jest bardzo stresująca dla ryb i nawet podejmując największe środki ostrożności powinno się oczekiwać straty kilku egzemplarzy. Biorąc to pod uwagę należy rozważyć możliwość sprzedania posiadanych ryb i zakupu nowych w miejscu przeznaczenia.

Jeżeli mimo powyższych rad będzie się nadal próbować przewieźć ryby można stosując się do poniższych rad zmniejszyć im ból i ograniczyć straty.

Zadanie przeniesienia ryb składa się właściwie z dwóch czynności: przeniesienie samego zbiornika a następnie przeniesienia ryb. Nigdy nie należy próbować przenosić ryb w akwarium.

Przenoszenie zbiornika

Główny problem w wypadku przeniesienia zbiornika stwarza system filtracyjny. Po kilku godzinach (mniej niż dzień) w wodzie bez dopływu tlenu zaczną umierać bakterie tlenowe. Jeżeli podróż będzie krótka (kilka godzin lub podobnie) to być może kolonia bakterii zostanie zachowana; nawet w wypadku długich podróży niektóre z bakterii przeżyją i szybko się odbudują. Przy odrobinie pomysłowości i planowania można zmniejszyć okres braku czynności w pracy filtra przez utrzymywanie przynajmniej średniego ruchu wody do możliwie ostatniej chwili i wznowienie go natychmiast po przybyciu do celu. Lepiej podjąć próbę ratowania starego wkładu do filtra niż go wyrzucić.

Postępowanie przy przenoszeniu:

  1. Włożenie ryb do zbiornika podróżnego (szerzej poniżej).
  2. Opróżnienie akwarium. Jeżeli podróż będzie krótka należy zachować pewną ilość wody aby przeżyła kolonia bakterii.
  3. Rozmontowanie akwarium. Rośliny przetrwają przez długi czas jeśli ich korzenie będą utrzymywane w wilgoci, dobrze jest też jeżeli są one opakowane w worki z wodą i leżą gdzieś z dala, nie narażone na poruszenia. Jeśli planuje się krótką podróż należy umieścić (nie płukany) wkład filtru w szczelnym zbiorniku (nigdy nie należy używać wiadra ani innego chemicznie czystego zbiornika o twardych ściankach); należy utrzymywać wnętrze filtra mokre, ale nie zanurzone. W wypadku długich podróży (więcej niż jeden dzień) należy albo wyczyścić, albo usunąć wkład filtra. Pompy, grzałki, itp. mogą być pakowane tak jak inne kruche przyrządy.
  4. Przewiezienie akwarium. Nie należy korzystać z usług firmy przewozowej ani zawodowych pakowaczy, poza wyjątkami gdy nie ma innego wyboru, A WTEDY należy nadzorować proces pakowania zbiornika i jego załadunku na ciężarówkę. O wiele lepiej jest kiedy przewozi się zbiornik samemu lub przy pomocy znajomych.
  5. Ponowny montaż akwarium w miejscu przeznaczenia. Jeżeli podróż jest krótka powinno się mieć wystarczającą ilość wody wolnej od chloru aby napełnić zbiornik i uruchomić filtr. Jeżeli podróż jest dłuższa, wtedy należy traktować napełnianie zbiornika jak zakładanie nowego akwarium - włączając tydzień zwłoki przed wpuszczeniem ryb. Najpierw należy umieścić w akwarium kilka wytrzymałych ryb aby zainicjować cykl azotowy. Po ustabilizowaniu się akwarium można umieścić w nim ryby ze starego akwarium.

Przenoszenie ryb

Istnieją trzy problemy związane z przenoszeniem ryb:

  1. Gdzie umieścić ryby?
    W tym wypadku istnieją dwie opcje: akwarium znajomego lub akwarium w znanym sklepie akwarystycznym. Niektóre sklepy przetrzymają za opłatą ryby podczas przeprowadzki. Dobrym rozwiązaniem jest podpisanie umowy podającej szczegóły związane z odpowiedzialnością sklepu za przyjęte ryby. Niektóre sklepy za dodatkową opłatą zapakują i wyślą pozostawione u nich ryby. Nie jest to tanie. Należy mieć na uwadze to, że ryby pozostaną w sklepie przez co najmniej kilka tygodni.
  2. Jak zapakować ryby?
    Na krótki czas (najwyżej kilka godzin) ryby można umieścić w zamkniętych torbach, napełnionych do połowy powietrzem. Podany czas może zostać nieco wydłużony poprzez napełnienie toreb tlenem, a nie powietrzem. Torby należy umieścić w wyściełanym, podzielonym na przegródki pojemniku, a następnie wysłać statkiem lub samolotem. (W ten sposób sklepy akwarystyczne wysyłają ryby). W wypadku większych ryb lub dłuższej podróży należy użyć zamkniętego wiadra dla każdej ryby a nie torby.
  3. W jaki sposób będziemy dbać o ryby w podróży?
    Ryby nie jedzą podczas podróży. Są zbyt zestresowane i nie należy w żadnym wypadku obniżać jakości wody przez podawanie pożywienia. Jeśli ryby były przed podróżą dobrze karmione mogą przeżyć tydzień bez pokarmu. Należy próbować utrzymać stałą temperaturę, np. przez umieszczenie ryb w zamkniętej chłodni lub podzielonej na przegródki lodówce. W wypadku dłuższej podróży, szczególnie samochodem dobrym rozwiązaniem (jeśli nie koniecznością) jest zastosowanie baterii napędzających pompę. Po podróży należy wolno zaaklimatyzować ryby do nowego umiejscowienia akwarium i kiedy będzie można umieścić w nim ryby.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin