Współpraca: Timothy Shimeall
Najlepszą radą jaką można dać na pomysł przeprowadzki ryb (pod pojęciem ryb rozumiemy też wszystko co żyje w akwarium), poza bardzo krótkimi odległościami, jest: NIE NALEŻY tego robić. Podróż jest bardzo stresująca dla ryb i nawet podejmując największe środki ostrożności powinno się oczekiwać straty kilku egzemplarzy. Biorąc to pod uwagę należy rozważyć możliwość sprzedania posiadanych ryb i zakupu nowych w miejscu przeznaczenia.
Jeżeli mimo powyższych rad będzie się nadal próbować przewieźć ryby można stosując się do poniższych rad zmniejszyć im ból i ograniczyć straty.
Zadanie przeniesienia ryb składa się właściwie z dwóch czynności: przeniesienie samego zbiornika a następnie przeniesienia ryb. Nigdy nie należy próbować przenosić ryb w akwarium.
Główny problem w wypadku przeniesienia zbiornika stwarza system filtracyjny. Po kilku godzinach (mniej niż dzień) w wodzie bez dopływu tlenu zaczną umierać bakterie tlenowe. Jeżeli podróż będzie krótka (kilka godzin lub podobnie) to być może kolonia bakterii zostanie zachowana; nawet w wypadku długich podróży niektóre z bakterii przeżyją i szybko się odbudują. Przy odrobinie pomysłowości i planowania można zmniejszyć okres braku czynności w pracy filtra przez utrzymywanie przynajmniej średniego ruchu wody do możliwie ostatniej chwili i wznowienie go natychmiast po przybyciu do celu. Lepiej podjąć próbę ratowania starego wkładu do filtra niż go wyrzucić.
Postępowanie przy przenoszeniu:
Istnieją trzy problemy związane z przenoszeniem ryb:
irek412