Zmiany ciśnienia krwi mają związek z ryzykiem udaru.doc

(25 KB) Pobierz
Ze świata nauki; 2010-03-12 [PAP]

Ze świata nauki; 2010-03-12 [PAP]


Zmiany ciśnienia krwi mają związek z ryzykiem udaru
 

Osoby, u których ciśnienie tętnicze krwi w spoczynku podnosi się okresowo, są bardziej narażone na udar mózgu niż te, u których ciśnienie jest stale podwyższone - informuje "The Lancet"

Jeśli chodzi o zapobieganie udarowi, obecne zalecenia specjalistów koncentrują się na przeciętnych wartościach ciśnienia tętniczego i zakładają, że jeśli ciśnienie nie jest stale wysokie, nie wymaga leczenia. Jak jednak wynika z nowych brytyjsko-szwedzkich badań, którymi kierował prof. Peter Rothwell z Oxfordu, jeśli czasami pojawiają się epizody wysokiego ciśnienia, lekarz powinien zastosować środki, które takim skokom zapobiegają.

Jak wykazały analizy, osoby, które przy kolejnych wizytach u lekarza miały bardzo różne wartości ciśnienia, były najbardziej zagrożone udarem - niezależnie od tego, jak wysokie było w ich przypadku średnie ciśnienie. Także analiza działania rozmaitych leków obniżających ciśnienie wskazuje, że lepiej sprawdzają się w ostatecznym rozrachunku te z nich, pod wpływem których ciśnienie przestaje "skakać" i utrzymuje się na stałym poziomie. Niektóre z obecnie stosowanych leków - zwłaszcza beta blokery - wręcz sprzyjają niebezpiecznym zmianom ciśnienia tętniczego.

Naukowcy przypuszczają, że okresowe skoki ciśnienia prowadzą do nieregularnego (turbulentnego) przepływu krwi, a co za tym idzie - mogą powodować uszkodzenia zmienionych miażdżycowo naczyń. Dlatego każdy, kto zaobserwuje takie zmiany, samodzielnie mierząc ciśnienie w domu, powinien porozumieć się z lekarzem.(PAP)

http://www.esculap.pl/main/news.html?news=25526&type=

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin