Higiena w Salonie.doc

(62 KB) Pobierz
Higiena w Salonie

Higiena w Salonie

Higiena w salonie

| Drukuj |

 

Zachowanie zalecanych zasad higieny jest koniecznością w gabinetach. Jest to temat bardzo ważny i dlatego pomożemy Państwu zapoznać się z tymi tematami:

   
   1. Dezynfekcja skóry.
  2. Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi i instrumentów.

  3. Czystość salonu: podłogi, szafki, fotele, brodziki.

  4. Higieniczne zabiegi - jednorazowe odzież, artykuły higieniczne.

 

Potrzeba higieny jest niezbędnym i koniecznym elementem prawidłowej pracy w salonie kosmetycznym i fryzjerskim. Tylko odpowiednio dobrane artykuły jednorazowe i konsekwentnie realizowany program higieny gwarantuje bezpieczne wykonanie usługi i eliminuje ryzyko zakażenia, zarówno klientce poddanej zabiegom jak i kosmetyczce wykonującej zabieg. 
Korzystanie z gabinetów kosmetycznych staje się coraz częściej formą relaksu, gdzie pragniemy zapomnieć o stresach dnia codziennego. Czystość i higiena to najważniejsze kryteria. Zatem największym atutem salonu jest czysty i higieniczny sposób przeprowadzania zabiegu: jednorazowa bielizna zabiegowa, szczególnie te jej elementy, które bezpośrednio stykają się z ciałem min. szlafroki jednorazowe, rękawiczki do zabiegów oczyszczania cery, manicure, pedicure i depilacji woskiem, do depilacji okolic bikini powinny być stosowane jednorazowe majtki, a na włosy jednorazowe czepki. Niehigieniczne jest wyjmowanie kremu z pudełka palcem dlatego powinny być stosowane szpatułki do nakładania kremu. Niezmiernie ważne jest również częste mycie i dezynfekcja rąk (zalecane jest mycie i dezynfekcja przed i po każdym kontakcie z klientem - w praktyce oznacza to, że prawie przed każdą nową czynnością przy zabiegu kosmetyczka myje i dezynfekuje ręce). Bardzo ważna jest też częsta dezynfekcja blatów i innych powierzchni już w trakcie zabiegu - a koniecznie po każdym zakończonym zabiegu, dezynfekcja i sterylizacja narzędzi, które miały kontakt z uszkodzoną skórą, utrzymywanie porządku i czystości w trakcie zabiegów. 
Dezynfekcja ma sens jedynie wtedy, kiedy osiągniemy zamierzony efekt - czyli zniszczymy potencjalnie obecne drobnoustroje. By cel ten zrealizować musimy bezwzględnie przestrzegać właściwych parametrów stosowania danego środka dezynfekcyjnego.
Przystąpiliśmy do Unii Europejskiej, a to pociąga za sobą potrzebę dostosowania naszych przepisów do norm unijnych. Pamiętajmy, że musimy zdecydować się na określony plan stosowania higieny, a później z pełną odpowiedzialnością go realizować. 
Na koniec jedna z wypowiedzi z forum dyskusyjnego na temat stosowania artykułów jednorazowych i dezynfekcji:
Rękawiczki muszą być!!! I to nie głęboko schowane w szafce tylko na dłoniach kosmetyczki i manicurzystki. Trzeba tego wymagać - szczególnie przy wszelkich zabiegach gdzie możliwe jest naruszenie ciągłości naskórka. Niektórych zabiegów nie można zrobić w rękawiczkach np. masaż twarzy - no ... chyba to nie byłoby zbyt przyjemne, ale wówczas ręce kosmetyczki są przed zabiegiem intensywnie dezynfekowane - wymagajcie od swoich kosmetyczek aby stosowały rękawiczki, myły i dezynfekowały ręce , używały sprzętu jednorazowego użytku, a te drobiazgi, które nie są jednorazowe aby były dokładnie dezynfekowane i właściwie przechowywane - kto powiedział, że nie wolno patrzeć co robi kosmetyczka w czasie zabiegu?!

Są takie chwile kiedy oczy muszą być zamknięte ale są też takie kiedy trzeba mieć oczy szeroko otwarte i patrzeć co i jak jest używane do zabiegu - oczywiście starajcie się podglądać w miarę dyskretnie, zbytnia Wasza natarczywość może zepsuć atmosferę relaksu potrzebną przy zabiegu.

Higiena narzędzi

 

| Drukuj |

 

Przy wykonywaniu zabiegów w gabinetach kosmetycznych i salonach fryzjerskich  konieczne jest stosowanie licznych narzędzi. Wprawdzie nie są to narzędzia do wykonywania zabiegów z poważnym naruszeniem skóry, jednak ważne jest odpowiednie przygotowane do zabiegu. Narzędzia obok rąk są najczęstszą przyczyną zakażeń. Niewłaściwie zdezynfekowane - stanowią poważne źródło niebezpieczeństwa nie tylko dla pacjentów lecz przede wszystkim dla pracującego personelu. Coraz bardziej skomplikowany sprzęt i precyzyjne narzędzia wymagają stosowania odpowiednich preparatów do dezynfekcji, dlatego nie należy oszczędzać kosztem zdrowia personelu i klientów.

Środki do dezynfekcji narzędzi

| Drukuj |

 

Dezynfekowanie narzędzi bezpośrednio po zabiegu zapobiega niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów chorobotwórczych. W tym celu umieszcza się instrumenty w roztworach dezynfekujących. Należy pamiętać, aby stosować zalecane przez producenta czasy kąpieli. Aby uniknąć uszkodzenia instrumentów wskazane jest zapoznanie się z zaleceniami producenta narzędzi.

Preparaty przeznaczone do dezynfekcji narzędzi traktowane są jako wyroby medyczne i podlegają restrykcjom ustawy o wyrobach medycznych z dnia 30 kwietnia 2004 r. (Dz.U. Nr 93, poz. 894)

Polecamy środki do dezynfekcji narzędzi: San Clear med. 21, Lyzoformina, Septosal.

Sterylizacja narzędzi

| Drukuj |

 

W Polsce, tak jak w innych krajach Unii Europejskiej wprowadzony został obowiązek sterylizacji narzędzi. W chwili obecnej mamy do czynienia z tak zwanym okresem przejściowym w czasie którego dopuszcza się stosowanie tylko dezynfekcji instrumentów.

Podczas procesu sterylizacji niszczone zostają również formy przetrwalnikowe bakterii, co nie ma miejsca w dezynfekcji. Specyfika działalności gabinetów kosmetycznych, tatuażu, zakładów fryzjerskich czy odnowy biologicznej stwarza duże ryzyko przenoszenia zakażeń pomiędzy personelem i klientem. 17 lutego ukazało się rozporządzenie ministra zdrowia (Na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z 6 września 2001r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach [Dz. U. Nr 126, poz.1384 oraz z 2003r. nr 45, poz 391 i nr 199, poz.1938)] dotyczące szczegółowych wymagań sanitarnych, jakimi powinny kierować się ww. placówki oraz sposobów postępowania w celu zapobiegania chorobom zakaźnym i zakażeniom. Sterylizacja jest to proces, w wyniku którego zniszczone zostają wszelkie drobnoustroje bakterie z formami przetrwalnikowymi, wirusy i grzyby.

Gabinety kosmetyczne, odnowy biologicznej i salony fryzjerskie to miejsca szczególne coraz częściej traktowane są jako miejsca relaksu dla duszy i ciała, a dla poprawienia aktywności fizycznej dużym powodzeniem cieszą się baseny, sauny i kluby fitness. W nich stajemy się piękniejsi i zdrowsi, dzięki zabiegom dłużej zachowujemy młodość. Jednak w dobie coraz liczniejszych zakażeń i rosnącej ilości chorób, stosowanie najwyższej kontroli sanitarnej dotychczas dla służby zdrowia staje się niezbędna również w salonach i gabinetach. Są to miejsca gdzie zagrożenia stanowią 70% odnotowanych przypadków zakażeń.

Niezależnie od przepisów prawa wynikających z przystąpienia do Unii Europejskiej stosując ochronę w miejscu wykonywanych zabiegów uczynicie Państwo wysoki standard prowadzonej działalności. Utrzymanie najwyższych standardów higieny to nie tylko bezpieczeństwo dla personelu oraz klientów lecz również podniesienie renomy prowadzonych salonów i gabinetów.

Środki do dezynfekcji skóry

| Drukuj |

 

Dezynfekcja skóry przed zabiegiem lub/i po zabiegu w gabinetach kosmetycznych i salonach fryzjerskich ma bardzo istotne znaczenie w ochronie przed zakażeniami.

Preparaty przeznaczone do higieny rąk i skóry traktowane są jako produkty lecznicze, ich rejestracja i dopuszczenie do stosowania podlega restrykcjom Ustawy - Prawo farmaceutyczne z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. Nr 126, poz. 1381). Najważniejsza przy zabiegach jest ochrona skóry poprzez stosowanie środków dezynfekujących, które eliminują źródła potencjalnego zakażenia.

Polecamy środki do dezynfekcji skóry: Dermorapid, Sept NF, AHD 2000.

Środki do pielęgnacji skóry

| Drukuj |

 

Zdrowa, zadbana skóra oraz ręce są ważne w kontakcie z klientem. Względy estetyki są istotne, jednak skóra a w szczególności ręce mają w praktyce szczególne znaczenie.

To właśnie ręce są najczęściej wykorzystywanym i zarazem najbardziej precyzyjnym narzędziem w codziennych czynnościach. Zabezpieczenie to nie tylko właściwy środek odkażający ale również odpowiednie nie wywołujące alergii preparaty myjące oraz środki pielęgnujące - kremy, balsamy.

Polecamy środki do pielęgnacji skóry: Silonda, Silonda Lipid.

Rękawiczki

| Drukuj |

 

Niezbędną ochroną przy zabiegach w gabinetach kosmetycznych i salonach fryzjerskich jest właściwe zabezpieczenie rąk. Zasadniczą formą ochrony rąk stosowanie rękawiczek jednorazowych. Jest to ważne szczególnie przy wszelkich zabiegach gdzie możliwe jest naruszenie ciągłości naskórka.

Eliminuje to ryzyko zakażeń. Należy tylko odpowiednio dobrać rozmiar: za małe będą ściskały, a za duże będą nie wygodne. Nie należy też nosić żadnej biżuterii gdyż podczas zakładania rękawiczki mogą się rozerwać.

Polecamy rękawiczki: lateksowe, lateksowe- rumiankowe, winylowe, foliowe.

Higiena salonu

 

| Drukuj |

 

Zadbane powierzchnie to wizytówka każdego profesjonalnego salonu fryzjerskiego i gabinetu kosmetycznego dla którego najważniejszy jest klient.
Czyste powierzchnie salonu, sprzęt do zabiegów to nie tylko kwestia estetyki. Wszystkie powierzchnie nawet te najmniejsze nie powinny być lekceważone i pomijane w procedurach dezynfekcyjnych. Szczególnie traktowane powinny być powierzchnie przedmiotów wchodzących w kontakt z ciałem klienta gdyż mogą się tam gromadzić i rozwijać drobnoustroje wywołujących poważne zakażenia.
Utrzymanie właściwej higieny powierzchni zapewnić mogą tylko odpowiednie środki myjące i dezynfekcyjne nie wywołujące obciążenia dla otoczenia, ze względu na konieczność przeprowadzania dezynfekcji w obecności klientów.

Polecamy środki: Alkodor – środek myjący na bazie alkoholu.

Środki dezynfekcyjne do spryskiwania powierzchni i przedmiotów

| Drukuj |

 

Dezynfekcja powierzchni i przedmiotów jest niezmiernie ważnym elementem higieny salonu dla zapewnienia bezpieczeństwa klienta i personelu.
Inne środki dezynfekcyjne - podlegają restrykcjom ustawy o produktach biobójczych z dnia 13 września 2002 r. (Dz.U. Nr 175, poz.1433).

Środki dezynfekcyjne do spryskiwania powierzchni i przedmiotów:
San Clear med. 1, San Clear med. 2.

Środek dezynfekcyjny do solarium: San Clear med.  5A (czas działania 1 min.).

Urządzenia dozujące i pomoce aplikacyjne

| Drukuj |

 

Niezbędnym elementem i udogodnieniem kompleksowego systemu higieny są urządzenia dozujące i pomoce aplikacyjne.
Zapewniają racjonalne i ekonomiczne zużycie środków i gwarantują właściwe stężenia roztworów roboczych przy których działanie preparatów jest optymalne. Ograniczają bezpośredni kontakt i związane z tym niedogodności lub niebezpieczeństwa dla personelu pracującego z preparatami.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin