Strzyżenie(1).doc

(67 KB) Pobierz
Strzyżenie

Strzyżenie



          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

EFILOWANIE

To przerzedzenie włosów z jednoczesnym zróżnicowaniem długości. Po prawidłowym wykonaniu efilowania otrzymuję się włosy długie i włosy krótkie.

 

Cele efilowania :

·         Podtrzymywanie włosów dłuższych przez krótsze

               Dodanie fryzurze lekkości i ruchu (dynamiki)

·         Łagodzenie połączenia końców

·         Pasmo o różnych długościach

 

Sposoby efilowania nożyczkami:

 

·         Technika ślizgowa - polega na usuwaniu łukowatymi, płytkimi ruchami niewielkich ilości włosów z pasma wydzielonego z separacji pionowej w odległości 2/3 długości od nasady w kierunku pasma

 

·         Technika dredowa - tzw. Skalowanie polega na skręceniu pasma i nacinaniu na różnych wysokościach od nasady do końca w kilku miejscach, lub drobnymi ruchami, przesuwając nożyczki ku górze. Strzyżenie polega na określonym odcinku włosów nie do końca pasma.

 

 

·         Technika kanałowego strzyżenia - polega na nacięciu ślizgiem płaskiego pasma w kilku miejscach.

 

·         Pikowanie (cziping) - ząbkowanie końcówek pasm nożyczkami zwykłymi przez ich odwrócenie, pikowaniem nazywa się też usuwanie włosów wewnątrz trzymanego pasma w środku długości a nawet przy nasadzie.

 

Głębokie wcinanie się nożyczkami w końce pasm deep cziping, głębiej niż przy pikowaniu

 

Nacinanie wzdłuż włosów w naturalnym spadku w odległości 2,3 od nasady w kierunku końca pasm. Najczęściej podczas personalizacji (indywidualizacji) po wysuszeniu.

 

 

 

TEKSTUROWANIE

Sposób strzyżenia za pomocą nożyczek degażówek (jednostronnych lub 2 stronnych), pod grzebień jak przy stopniowaniu w celu nadania ruchu i tekstury

 

 

SPOSÓB EFILOWANIA BRZYTWĄ

Narzędziami brzytwo podobnymi lub nożem chińskim. Przy separacji poziomej kolejne pasma cieniowane są od spodu z góry lub po bokach „strzyżenie” rozpoczyna się od karku po wierzchołek. Strzyże się boki , następnie sekcje ciemieniowo czołową.

 

 

 

STRZYŻENIE KOŃCÓWEK PASM:

O wyborze metody i miejsce efilacji w danym strzyżeniu decyduje fryzjer w oparciu o diagnozę włosów i konsultacje klientem.

 

 

 

PERSONALIZACJA:

Strzyżenie przy wykorzystaniu różnych narzędzi trzymając pasmo nad lub pod palcami pod kontem 45◦C- 90◦C oraz regulując przesunięcie palców po paśmie.

 

 

 

PODSTAWOWE I UZUPELNIAJĄCE TECHNIKI STRZYŻENIA WŁOSÓW:

 

Techniki podstawowe wpływają na bazową linie fryzury, oraz nadanie kształtu fryzurze.

1.       cieniowanie

2.       palcowanie

 

 

Techniki uzupełniające, pomocnicze (uzupełnienie techniki pomocniczej). Wpływają na objętość i fakturę fryzury:

1.       degażowanie

2.       efilacja

3.       konturowanie

 

Cieniowanie :

-          to się równa stopniowaniu gradacja .technika stosowana do wszystkich typów włosów . Daje charmonizuje przyrost długości włosów kierunku wierzchołka głowy . Od najkrótszych do najdłuższych do coraz wyższych partii głowy .Stopniowanie można tez uzyskać w kierunku od wrotnym czyli od włosów krótszych nasz szczycie do coraz dłuższych na karku ,a nawet ramion tworząc formę przyrastającą warstwowo .

 

Techniki cieniowana :

·         cieniowanie nożyczkami nad grzebieniem i przy pomocy palcowania

·         cieniowanie maszynką do strzyżenia

·         cieniowanie za pomocą brzytwy i noża chińskiego najlepszą techniką cieniowania w strzyżeniu męskim jest strzyżenie nożyczkami nad grzebieniem w poprzek i w kierunku opadania

 

 

 

Cele cieniowania skracanie

         z jednoczesnym tworzeniem formy wykonywane jak tak zwane strzyżenie warstwowe cieniowanie od karku do wierzchołka głowy i na odwrót . Zmniejszenie objętości fryzury i korygowanie niedokładności powstałych wyniku strzyżenia inną techniką , oby dwie czynności wykonywane są po dokładnym wyczesaniu włosów w harmonalnym spadku pasmo  należy unieść lekko grzebieniem i prowadzić narzędzia tnące po powierzchni pasma najpierw koryguje się włosy na skroniach później szczytowych następnie personalizuje fryzury dla nadania lekkości i ruchu włosom .

 

 

Zasady cieniowania na tempo

         wiemy że nożyczkami i grzebieniem trzeba unieść włosy i strzyc wystające końcówki . Rozpocząć od skóry pozbawionej porostu a następnie strzyc od skóry pozbawionej porostu i kończymy na wierzchołku .Pamiętać o łagodnym płynnym odchyleniu grzebienia od krzywizny głowy do miejsca gdzie fryzura ma mieć największy ciężar .Grzebień trzymać między kciukiem  a palcem wskazującym i środkowym w trakcie cieniowania prowadzić go równoległe z płaszczyzną głowy przesuwać cieniowane pasma w celu kontroli , dokładność strzyżenia , cieniowanie nożyczkami i maszynką stosuje się w celu równomiernego stopniowania długości włosów czyli skracania z nich z jednoczesnym nadaniem formy nadaje się do wszystkich rodzajów włosów .

 

 

 

 

 

 

Zasady cieniowania na pióro

         (brzytwą lub nożem chińskim ) tempelu , pazury , nie należy stosować tej techniki na włosach cienkich delikatnych i rzadkich wykonuje się zawsze na włosach umytych i mokrych .

 

 

1.       Dzielenie włosów na sekcje  ,a następnie stosowanie separacji pionowej poziomej lub ukośnej , wydzielane pasma nie powinny być szersze niż 1 cm .

 

2.       Przytrzymanie pasma do strzyżenia palcem środkowym wskazującym ,a następnie unosi się pod kątem 30-40stopni .

 

 

3.       Ustawienie ostrza brzytwy lub noża ukośnie i prowadzenie lekko dociskając w kierunku końca pasma , mocny ucisk brzytwy na włosach spowoduje dziury strzyżonej powierzchni .

 

4.       Rozpoczynanie strzyżenia od pasma pamięci karku i kontynuowanie ku górze .

 

 

5.       Cieniowanie najpierw włosów z tyłu głowy potem z boków na końcu z wierzchołka i grzywki , nie należy rozpoczynać cieniowania kolejnych pasm zbyt blisko skóry ponieważ włosy mają tędencje sterczenia co zdeformuje fryzurę .

 

6.       Najlepiej strzyc  1/3   lub ¼ długości docelowej od końca pasma , pozwala to uniknąć nadmiernego przerzedzania się włosów , ostrze musi być idealne , aby nie kaleczyć włosów .

 

 

MECHANICZNE USZKODZENIA WŁOSÓW POWSTAJĄ NA POWIERZCHNI WEWNĄTRZ WŁOSÓW .

 

NIE PRAWIDŁOWE CIENIOWANIE : 

         - brak wprawy i płynności prowadzenie grzebienia oraz nieuwzględnienie kierunku prostu włosów są przyczyną poważnych błędów .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PASMO PAMIĘCI, KĄT STRZYŻENIA, NACHYLENIE PASMA

 

 

Pasmo pamięci może być jedno dla całej fryzury albo jedno  dla określonej sekcji fryzury. To podstawowe pasmo w strzyżeniu. Może być stałe na całej głowie lub zmienne, zależnie od potrzeby. Pasmo pamięci wyznacza długość:

·         długość włosów w poszczególnych poziomach fryzury

·         zaplanowanie kolejności i kierunku strzyżenia sekcji

·         linie bazowe

pasmo pamięci musi być strzyżone pod odpowiednim kątem. Kąt strzyżenia (projekcja) zapewnia efekty strzyżenia od łagodnych do drastycznych. Im większy kąt strzyżenia, tym bardziej zdecydowany efekt strzyżenia.

 

Kąt strzyżenia - kąt pod jakim podniesione pasmo pasmo włosów jest strzyżone. Kąt utrzymania pasma decyduje o wyglądzie strzyżenia. Kąt ten nosi nazwę projekcji- znajduję się między uniesionym pasmem, a krzywizną głowy podczas strzyżenia.

 

Rodzaje projekcji:

·         naturalny spadek

·         niska projekcja powyżej 0◦,a poniżej 30◦

·         średnia projekcja powyżej 30◦, a poniżej 60◦

·         wysoka projekcja powyżej 60◦, a poniżej 90◦

·         projekcja 90◦- krzywizny głowy

 

Nachylenie pasma - sposób ustawienia i nachylenia pasma w stosunku do podziału włosów, czyli linii które wyznaczają sekcje. Nachylenie to nosi nazwę dystrybucji, która może być prosta lub przeniesiona. Wybór projekcji i dystrybucji zależy od planowej linii, długości  i faktury włosa.

 

 

 

Linie bazowe, stanowiące, jak sama nazwa wskazuje bazę kształtu strzyżonej fryzury, tworzone są przy pomocy pasma pamięci i mogą mieć różne kształty:

·         symetryczne- objętość taka sama po obu stronach głowy, przedziałek po środku

·         asymetryczne- objętość włosów po jednej stronie głowy, przedziałek z boku

·         wklęsłe

·         wypukłe

·          

 

LINIE KONTUROWE

 

Ostateczny kształt fryzury wyznacza linie konturowe zewnętrzne i wewnętrzne. Na formę włosów składa się wysokość, szerokość i głębokość fryzury. Wewnętrzna linia konturowa ogranicza się do twarzy i za pomocą tej linii kształtu twarzy może zwężać, wydłużać lub skracać, a samej fryzurze nadawać określony charakter. Zewnętrzna linia konturowa bardziej określa kształt głowy i fryzury z profilu, jej wysokość, ciężar, szerokość.

 

 

 

ZASADY PRAWIDŁOWEGO STRZYŻENIA

 

Właściwe trzymanie narzędzi i grzebienia. Separacje w selekcjach następują według kolejności strzyżenia.

 

Separacja według form:

·         separacja według form

·         separacja podstawowa

·         separacja indywidualna- kreatywne strzyżenie

·         zachowanie właściwej projekcji czyli kąta strzyżenia

 

 

Konturowanie formy - zaznaczenie konturu zewnętrznego, wewnętrznego np. przez teksturowanie. Teksturowanie może mieć na celu podniesienie włosów od nasady, nadanie lekkości ruchu, dynamiki, zmniejszenie objętości całej formy lub tylko obszarów fryzury. Teksturowanie może mieć za zadanie spłaszczenie, ścienianie pasm. Zachowanie precyzji i kontroli strzyżenia. Wymaga przeprowadzenia stałej kontroli przed i w trakcie strzyżenia oraz po strzyżeniu. Bez tego efektu strzyżenia mogą okazać się nieprzewidywalne.

 

 

 

SEKCJA- duża

SEPARACJA- mała

 

 

 

 

 

We fryzjerstwie pojawiła się tendencja uzależnienia strzyżenia od rozłożenia na włosach koloru i na odwrót. Wynikają z tego dwie kolejne zasady:

·         podkreślenie waloru strzyżenia przez koloryzacje i podkreślenie walorów koloryzacji przed strzyżeniem tak zwane cięcie koloru.

 

 

Podczas strzyżenia:

·         sprawdzenie wielkości pasm- im mniejsze tym większa precyzja strzyżenia

·         sprawdzenie prawidłowości kąta uniesienia pasma, oraz konta strzyżenia pasma

·         kontrolowanie kąta pod którym strzyżone są następne pasma

·         konturowanie- powstawanie linii bazowej która musi odpowiadać cechą głowy i twarzy klienta np. przez podsuszenie i prostowanie poszczególnych strzyżonych  obszarów. Utrzymanie prawidłowego zarysu  i kierunku linii bazowej np. linia karku która będzie bazą dla całego późniejszego strzyżenia  i stosowanych technik.

 

 

Sprawdzenie prawidłowości strzyżenia:

 

·         jakiekolwiek nieprawidłowości będzie można usunąć podczas personalizacji

 

 

Po zakończeniu strzyżenia:

·         kontrolowanie boków karku, szczytu głowy pod względem dokładności wykończenia

·         dygowanie linii i niepożądanych efektów jak występujące włosy czy zbyt długie kosmyki

·         ocena włosów w ich naturalnym opadaniu- pozwala zobaczyć wyraźnie kształt fryzury

·         układanie i stylizacja fryzury z zaznaczeniem strzyżenia produktami do stylizacji

·         wyjaśnienie klientowi w jaki sposób i przy pomocy jakich produktów może stylizować i pielęgnować włosy.

 

                                   METODY I SPOSOBY STRZYŻENIA

                                       Strzyżenia na mokro i na sucho.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin