Jak skutecznie schudnąć.doc

(36 KB) Pobierz
Jak skutecznie schudnąć

Jak skutecznie schudnąć? Otyłość, a metabolizm człowieka

 

Zastanawiasz się jak skutecznie pozbyć się tłuszczu? Ciągle rozmyślasz nad tym, czy aby na pewno każdy może schudnąć? Otyłość typu "gruszka-jabłko", a metabolizm tkanki tłuszczowej człowieka.

Modelowanie ciała:
Często słyszę na mieście, w pubie, w autobusie czy podczas rozmów koleżanek wyznania typu: "Już nie mam siły dłużej się odchudzać! Skoro i tak te metody nie przynoszą pozytywnych rezultatów(...)" ,"Co mam jeszcze zrobić żeby stracić na wadze?(...)" ,"Chyba nigdy w życiu nie schudną mi uda i pośladki(...), a przecież stosuję L-karnityne i inne środki odchudzające, regularnie ćwiczę(...)". Zastanówmy się przez chwilę, czy każdy człowiek jest w stanie stracić zbędne kilogramy w takiej ilości o jakiej marzy? Czy każdy człowiek jest w stanie wymodelować swoją sylwetkę redukując tkankę tłuszczową okolicy: ud, pośladków, podbrzusza i brzucha? Czy na każdego człowieka farmakologiczne środki odchudzające działają identycznie? Odpowiedź we wszystkich poruszonych kwestiach brzmi NIE! Dlaczego? A no dlatego, że każdy organizm pod względem intensywności metabolizmu jest inny, a co za tym idzie, pomimo że ludzie są do siebie mniej lub bardziej podobni pod względem budowy anatomicznej czy fizjologii, mogą znacznie różnić się na poziomie intensywności przemian biochemicznych m.in. tłuszczów czy ksenobiotyków... Z powyższych dywagacji wynika, że redukcja tkanki tłuszczowej (mobilizacja kwasów tłuszczowych oraz ich transport do matriks mitochondrialnego przy udziale L-karnityny endogennej [synteza w wątrobie, nerkach, mózgu z lizyny i metioniny] lub egzogennej, wejście w proces beta oksydacji) zależy w dużej mierze od przemian wewnątrz naszego organizmu. Skoro każdy z nas wyróżnia się swoistą, dla danej jednostki, intensywnością cykli przemian biochemicznych, będzie inaczej reagował na czynniki (dostarczane do ustroju z zewnątrz lub syntezowane przez organizm) mogące wywołać modyfikację (ubytek lub wzrost) masy ciała. Należy najpierw zadać sobie pytanie czy faktycznie występuje u nas nadwaga czy wyłącznie sobie ją wmawiamy(tego typu zjawisko występuje na przykład w zaburzeniach psychicznych typu bulimia, anorxia nervosa itp.- leczenie w placówkach lecznictwa zamkniętego, ostro manifestujące się przypadłości można leczyć na oddziałach zamkniętych, do których kieruje lekarz prowadzący)... Aby to sprawdzić można obliczyć BMI (Body Mass Index) zwany również wskaźnikiem Queteleta.

Idealna i przeciętna masa ciała 
Wyróżniamy aktualną, należną (tzw. idealną) oraz przeciętną masę ciała. Mianem przeciętnej masy ciała, określa się masę ciała przeciętną w danej populacji. Różnica między aktualną a przeciętną masą ciała wskazuje na to w jakim stopniu masa ciała badanego człowieka odbiega od normy populacyjnej i może być wskaźnikiem niedożywienia lub otyłości. Należna masa ciała jest to pojęcie opierające się na wynikach badań epidemiologicznych, które dotyczą związku rozwoju takich chorób jak na przykład: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, Diabetes mellitus t. II oraz wiele innych ? z masą ciała. Badania te pozwalają na statystyczną ocenę jaka maksymalna masa ciała nie wykazuje związku z podatnością na rozwój wspomnianych schorzeń. 



Wskaźnik BMI - BODY MASS INDEX 
BMI - iloraz masy ciała (kg) przez wzrost wyrażony w m2 
Aktualna masa ciała przewyższająca masę należną o 10-20% określana jest jako nadmierna, przewyższająca zaś tę wartość o więcej niż 20% jest wyrazem otyłości. Prawidłowe wartości wskaźnika Queteleta mieszczą się w granicach 20-25 kg/m2 . wartości badanego wskaźnika w granicach od 25-30 kg/m2 świadczą o nadwadze, natomiast powyżej 30 kg/m2 o otyłości. Pamiętajmy jednak, że rozpoznanie otyłości WYMAGA dodatkowego stwierdzenia, że zwiększona masa ciała jest skutkiem nadmiernego odkładania tłuszczu, a nie przerostu mięśni czy obrzęków.

Oblicz swoje BMI
Po obliczeniu BMI wypadałoby się zastanowić jaki typ otyłości u nas występuje(o ile występuje), czy otyłość typu gruszka czy otyłość typu jabłko, co jest ważne, ponieważ wstępnie pozwoli nam to stwierdzić, czy będziemy w stanie stracić nadmiar nagromadzonego tłuszczu np. w okolicy ud, czy w postaci tzw. "oponki". Otyłość "typu jabłko" związana jest z aktywną metabolicznie tkanką tłuszczową odłożoną w okolicy brzucha i podbrzusza (częstsza u mężczyzn), natomiast otyłość "typu gruszka" powiązana jest z tkanką tłuszczową bierną metabolicznie (a co za tym idzie, zdecydowanie bardziej odporna na dzianie substancji odchudzających, ćwiczenia), zlokalizowaną w okolicy ud, pośladków podbrzusza - częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, jednak zdarzają się mężczyźni z tego typu anomalią, co w dużej mierze związane jest z zaburzeniami hormonalnymi.

Leki odchudzające
Oczywiście jeśli chodzi o specyfiki odchudzające, o których wspomniałem na początku artykułu, nie bierzemy pod uwagę związków stricte blokujących receptory głodu/sytości typu subitramina (Zelixa, Meridia), czy inne pochodne amfetaminy (których stosowanie powinien rozpocząć lekarz ściśle monitorując ubytek masy ciała, zmiany w morfologii krwi, zwracając jednocześnie uwagę na ewentualne uzależnienie od leku) lecz mieszanki ziołowe zawierające m.in. czerwoną czy zielona herbatę, związki chemiczne typu L-karnityna czy inne suplementy typu Fat Burner, termogeniki i inne.

Każdy człowiek jest inny
Każdy powinien wiedzieć, ze jeśli jakieś leki "cud" działały pozytywnie na kolegę, czy koleżankę, na nas mogą podziałać zupełnie inaczej, a nawet w ogóle nie wpłynąć na nasz metabolizm. 

Redukcja masy ciała za pomocą w/w środków:
Jeśli chodzi o redukcje masy ciała za pomocą wyżej wymienionych środków, niejednokrotnie jesteśmy skazani na niepowodzenia, nawet podczas intensywnego ich stosowania, wynikające z własnej niewiedzy w temacie stosowania środka. Najczęściej jest tak, że pomimo stosowania jakiejkolwiek substancji redukującej masę ciała, nie zwracamy uwagi na dietę czy aktywność fizyczną, co powoduje zmniejszenie jej działania a w wielu przypadkach nawet całkowicie blokuje działanie substancji - standardowe myślenie "wypije tabletkę usiądę przed komputerem, czy telewizorem, zjem tort i pizze, a rano obudzę się z 1 cm mniej w pasie" - nic bardziej mylnego... 
Przykładowo, aby uzyskać wymarzone efekty podczas stosowania L-karnityny należy podczas jej zażywania aktywnie dotleniać organizm ćwicząc, pływając jeżdżąc na rowerze, aby dostarczyć tlen niezbędny do procesu beta-oksydacji KT - co z tego ze wypijemy karnitynę jeśli nie będziemy się ruszać...co prawda spowoduje ona przeniesienie długołańcuchowych KT przez błonę wewnętrzną mitochondrium do jego wnętrza, ale nie ulegną one oksydacji, ponieważ nie będzie w organizmie dostatecznej ilości tlenu niezbędnego do zajścia tego procesu.

Bezmyślnie wydajemy majątek na leki do odchudzania:
Pomimo tego, że niektórzy ludzie wydają majątek na to żeby się odchudzić i tak nie osiągną wymarzonych efektów i będą musieli się pogodzić z kilkoma cm więcej tu i ówdzie...Wszystko to związane jest z intensywnością metabolizmu tkanki tłuszczowej oraz tego czy jest ona aktywna czy też bierna metabolicznie; duży wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej mają również hormony - najczęstszą przyczyną otyłości, której nie jesteśmy w stanie się pozbyć jest jakieś zaburzenie typu endokrynowego np.: endokrynopatie związane z okresem pre ? meno- i postmenopauzalnym.

Podsumowanie:
Z powyższych rozważań wynika, że niestety trzeba liczyć się z tym, że nie każdy będzie w stanie upodobnić się do modela czy modelki, posiadać idealne i proporcjonalne ciało... Dla bardzo zdesperowanych pozostają jeszcze chirurgiczne metody niwelowania nadmiaru tkanki tłuszczowej np. liposukcja, pamiętajmy jednak, że jeśli u kogoś raz nagromadziła się tkanka tłuszczowa to posiada on skłonność do tego typu patologii i nawet jeśli wytniemy czy odessiemy większość tłuszczu z naszego organizmu, może on powrócić, a niejednokrotnie zdarza się tak , że otyłość pogłębia się jeszcze bardziej i człowiek staje się grubszy niż przed "cudowną kuracją".

Zgłoś jeśli naruszono regulamin