ZDJĘCIA Z LAMPĄ BŁYSKOWĄ.docx

(1408 KB) Pobierz

ZDJĘCIA Z LAMPĄ BŁYSKOWĄ

Każdy kompaktowy aparat fotograficzny ma wbudowaną lampę błyskową. Jest to lampa małej mocy, wystarczająca do fotografowania obiektów w odległości do 3,0, najwyżej 4,0m. W żadnym przypadku nie nadają się do fotografowania obiektów rozciągających się na kilka metrów wzdłuż osi obiektywu, gdyż wówczas obiekty znajdujące się najbliżej aparatu będzie prześwietlone a najdalsze elementy - niedoświetlone.
Robienie np. zdjęć z lampą błyskową z trybuny stadionu, czy hali widowiskowej jest absolutnie bez sensu. Otrzymamy dobrze naświetlone zdjęcie pleców widzów w najbliższych nam rzędach a cała reszta jest niedoświetlona.

Tryby pracy lampy błyskowej

Lampa wbudowana do aparatu może być uruchamiana w kilku trybach. Liczba tych trybów i ich przeznaczenie zależy od modelu aparatu. Opiszemy tu kilka najbardziej podstawowych, spotykanych praktycznie we wszystkich typach aparatów. Na wyświetlaczu LCD pokazana jest zazwyczaj mała ikona informująca o aktualnie ustawionym trybie pracy lampy. Ikony mogą być nieco różne dla różnych modeli aparatów.

·         automatyczny - lampa błyska, gdy oświetlenie jest poniżej pewnego poziomu, ustalonego dla danego aparatu. Ikoną jest symbol błyskawicy i napis AUTO.

·         automatyczny, z redukcją efektu czerwonych oczu - lampa daje kilka słabszych błysków a następnie zostaje otwarta migawka i następuje błysk zasadniczy. Ikoną jest rysunek imitujący oko z zaznaczoną źrenicą obok napisu AUTO.

·         błysk wymuszony - lampa błyska przy każdym zdjęciu, niezależnie od warunków świetlnych. Ikoną jest zazwyczaj sam symbol błyskawicy.

·         Błysk wypełniający lub do zdjęć nocnych - w czasie, gdy migawka jest otwarta, następuje krótka seria błysków słabszych i na końcu jeden silniejszy. Ikoną jest czarny prostokącik z gwiazdą i świecą w środku obok symbolu oka.

Tryb AUTO jest dość oczywisty, nie wymaga objaśnień.
Redukcja efektu czerwonych oczu będzie omówiona w osobnym punkcie, bo to nieco szersze zagadnienie.
Błysk wymuszony stosujemy do rozjaśnienia cieni powstających w warunkach silnego, mocno ukierunkowanego oświetlenia.
Tryb zdjęć nocnych daje serię rozbłysków + błysk zasadniczy, taką samą, jak tryb redukcji efektu czerwonych oczu ale migawka jest otwarta przez całą serię błysków. Seria ta trwa około 2 sekund i dlatego zdjęcia z tym trybem pracy powinny być robione z aparatem umocowanym na statywie. W przeciwnym razie zdjęcia są poruszone.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin