Było południe, a wydawało się, że zbliża się wieczór, że dzień nie ma już siły ani ochoty wlec się dalej - takie zimno, takie góry, taki wiatr! Słońce otuliło się sinymi chmurami i całe ciepło kierowało na ogrzanie samego siebie; tnący smugami zimna mrok, ośmielony brakiem słońca najwyraźniej zamierzał zapanować całkowicie nad światem.
Nie był to zimowy dzień, ale z rodzaju takich, kiedy wysunięty nieopatrznie język wraca do ust w postaci lodowego kołka, dlatego żaden z wędrowców nie czynił równie głupich rzeczy. Z wprawą powodując końmi, jeden łaciatym ogierem, drugi karym wałachem, otuleni futrami, w nieustannie wiejącym w twarze wietrze, stępa przemierzali górzystą nieurodzajną, niegościnną krainę.
-Czuję się jak w jakimś kominie - nie wytrzymał jeden z konnych , na chwilę odsłoniwszy usta.
Zaraz potem znów zanurzył twarz w puchatym kołnierzu futra, widoczne ponad nim oczy wydawały się świadczyć, że żałuje niepotrzebnie otwartych ust. Drugi powoli odwrócił głowę, wolno, żeby nie odsłoniła się zbytnio twarz, poruszył skórą czoła, ale uznał, że nie ma nic ciekawego do powiedzenia i zmilczał. Przeciąg tnący w przełęczy wywiewał z niej całą roślinność, w zimie pewnie wywiewał śnieg, teraz wywiewał nawet dźwięk podkutych kopyt, tylko słabe "tsok-tsok" o kamienie na drodze dobiegało do wtulonych w futra uszu. Niemal pionowo ciosane ściany nagle ukazały szczelinę, zbawienne pęknięcie jak raz dla dwóch koni i kilku pieszych, nie zastanawiali się ani nie naradzali. Ten na wałachu tylko tknął wodze, a wierzchowiec, z wdzięcznością skinąwszy łbem wkroczył w skalny wykrot, jeździec zeskoczył na ziemię i otrząsnął się. Drugi wkroczył zaraz za nim, a jego ogier z niezadowoleniem parsknął, widząc, że wałach jest głębiej wtulony w niszę.
-Spokój, Pok. - Jeździec poklepał wierzchowca i zeskoczył również z siodła. - Poprzednio ty się grzałeś, a on cierpliwie marzł. - Odwrócił się do towarzysza. - Wiem, co mi powiesz: że okowitą grzeją się tylko naiwni głupcy, ale dziś jestem w ich szeregach.
Drugi na to uśmiechnął się mrużąc oko i zamaszystym gestem odsłonił połę futra, pod nią, w drugiej ręce trzymał płaską, ale nader pojemny piersiowniczek starannie i umiejętnie opleciony skórzanymi rzemykami, potrząsnął nim, rozległo się głębokie chlupnięcie oznajmiające światu: "Jest tu trochę tego dobra!". Wyciągnął rękę do mówiącego.
-Nie mów tylko - powiedział tamten biorąc do ręki flaszę, w jego głosie zadrżała nie tłumiona nadzieja - że schowałeś jeszcze trochę najprzedniejszego balsamu od tego... No wiesz - płowe włosy, ciało srogie i dusza jasna? Od... - Strzelił palcami - ... Olaczka?
-Olkacza - poprawił go drugi. Skinął głową. - Tak, to jest to.
-Och...
Poczęstowany chwycił naczynie, przytknął usta do odkorkowanej flaszy i zaciągnął na trzy łyki.
-Cadronie, wiesz, że za wiele rzeczy jestem ci winien wdzięczność, ale tym razem...
Cadron również wypił trzy łyki. Odchuchnął jak należy.
-Kto by pomyślał - Hondelyk wdzięczy się i łasi i podlizuje za kilka łyków gorzałki. Och, świecie nasz, świecie nasz!.. - pokiwał głową ze smutkiem na twarzy.
Wicher nieustannie dmący, napierający jak tępy osioł na odgradzający go od ogrodu płot, wzmógł się jeszcze oznajmiając to światu syczącym przeciągłym gwizdem, zrodzonym gdzieś na zębach turni. Wędrowcy chwilę oddychali przez szeroko otwarte usta, potem Cadron pociągnął jeszcze kilka łyków i podał flaszę Hondelykowi. Kiedy wróciła doń schował ją gdzieś pod zwiewnym futrem, uśmiechnął się porozumiewawczo i zaczerpnął oddechu chcąc coś ważnego powiedzieć. W tej samej chwili wichura na króciutką chwilę zelżała, ustał gwizd, ale w tej pozornej ciszy dał się słyszeć inny dźwięk, bardziej do jęku podobny. Mężczyźni wymienili uważne porozumiewawcze spojrzenia. Cadron wskazał szybko na siebie, druha i konie pytająco marszcząc czoło. Hondelyk pokiwał potakująco głową, obaj wskoczyli w siodła i skierowali się pod wiatrem. Poły futer przysiedli, żeby powiewając nie sprzyjały wiatrowi w wyziębianiu ciał.
Ujechali kilkanaście kroków, gdy przed ich oczyma otworzył się widok na podobną wnękę w skale. Pod jedną ze ścian klęczał mężczyzna z dziwacznym drewnianym rusztowaniem na barkach. Czołem opierał się o lodowatą skałę, wzdłuż rozkrzyżowanych ramion biegł mu długi drąg przenizany dwoma zakrzywionymi hufnalami, których ostre końce wbijały się mężczyźnie w plecy. Jego dłonie przybito gwoździami do końców drąga, a głowę biedaka zamknięto w klatce z trzech krótszych żerdzi: dwie rozrywały mu uszy, trzecia - poprzeczna - miała, jak im się zdawało zdusić skowyt torturowanego. Twarz mężczyzny ginęła w cieniu, pogłębionym przez długie opadające na pochyloną ku ziemi głowę włosy.
-Ktoś ty i jak ci pomóc? - zapytał głośno Hondelyk.
Mężczyzna nawet nie drgnął. Po długiej chwili ciszy, szarpanej przez przeczesujący wszystkie szczeliny potargany wiatr, spod strzechy posklejanych krwią włosów dobiegł ich cichy pełen cierpienia skowyt. Hondelyk rzucił spojrzenie Cadronowi, pochylili się na mężczyzną i ujęli go pod ramiona. Delikatnie podtrzymując drąg udało im się odchylić bezwładne ciało od skały dopiero wtedy zobaczyli twarz nieszczęśnika. Przez karki obu przebiegł ostry kłujący dreszcz, mimo że byli ludźmi, którzy niejedno widzieli i niejednego zaznali. Siny suchy język ofiary był wyciągnięty na całą długość i przybity do najkrótszej z żerdzi. Na czubku, nad główką ćwieka utworzył się gruby brązowy skrzep z wąskimi białymi pasmami, śladami po wyschniętej spływającej kiedyś ślinie. Twarz mężczyzny nosiła ślady okrutnego pobicia, właściwie tworzyła jedną rozległą maskę z guzów, obrzęków, cięć i skrzepów; jedno oko zostało wyłupione, ale nie wyrwane, gałka oczna pomarszczona jak dziwaczna ciemnożółta śliwka musiała wisieć na jakichś strzępach mięśni, potem przykleiła się do strupa na policzku i tak została. Nos biedaka wbito niemal cały między policzki, wystawał ponad ich linię tylko płaski, nieregularny strup. Poniżej otwierała się dziura ust, w pierwszej chwili wydawało się, że człowiek ma je szeroko otwarte, ale okazało się, że obcięto mu wargi i pogruchotano wszystkie zęby, a przynajmniej te, które dało się zobaczyć w obrzękniętej, wypełnionej opuchlizną, gruzłami skrzepów i wyschniętej plwociny jamie ust. Teraz też, po podniesieniu mężczyzny okazało się, że od przodu główna żerdź miała wbitych kilka długich hufnali, które nie pozwalały jej pozbyć się ramy nawet kosztem uszu i języka, ponieważ opierały się swoimi końcami na mostku ofiary, właściwie wbiły się już w ciało i opierały na kości.
-Niech mnie... - wyszeptał Hondelyk. - Dziwne, że jeszcze biedak żyje!
Sięgnął do pasa i wyszarpnął sztylet, zaczął gorączkowo szukać miejsca, gdzie mógłby albo podważyć gwóźdź, albo przeciąć którąś z żerdzi, ale konstrukcja nie miała takich łatwych do pokonania miejsc - do porąbania bukowych drągów potrzebna byłaby porządna siekiera i pniak, a nie para sztyletów i oparte na ciele rusztowanie. Bezradnie popatrzywszy na przyjaciela, nerwowo obmacującego główki hufnali , pochylił się tak, by zadręczony niemal na śmierć człowiek mógł go zobaczyć i zapytał głośno:
-Kto ci to zrobił, człowieku?!
Cadron zgrzytnął zębami i szybkim ruchem chlasnął ostrzem po naciągniętej cienkiej małżowinie usznej, a mężczyzna nie zareagował ani na pytanie Hondelyka, ani na cios Cadrona.
-Po co? - syknął Hondelyk i natychmiast pokręcił głową. jakby sam się sobie dziwiąc i swojemu głupiemu pytaniu.
Nagle mężczyzna poruszył łokciem, z jego potwornie poranionych ust wyleciał kolejny skowyt, zeskorupiały całun prawej powieki drgnął i odsłonił żółto-sino-czerwone oko. Było to oko szaleńca, dziko zamajtało się we wszystkie strony, mężczyzna jakby nie widział przed sobą twarzy Hondelyka. Wychrypiał coś.
-Co on mówi, zrozumiałeś?
Hondelyk pokręcił głową, nie zdążył odpowiedzieć. Mężczyzna szarpnął się z całej siły, zaszamotał w uwięzi, ohydnie zgrzytnęły gwoździe opierające się o mostek i łopatki, obaj podróżnicy jak na komendę puścili drągi i mężczyznę bojąc się, że podtrzymując go sprawiają jeszcze większy ból, zaraz jednak zrozumieli - to agonia. Mężczyzna rzucił się z całej siły, nogi kopnęły powietrze i skałę, zawył i tak mocno przycisnął głowę do piersi, że udało mu się zerwać język z hufnala. Krótko zachrypiał i znieruchomiał.
-Nawet nie popłynęła krew - powiedział po chwili Cadron - Nieszczęsny...
-Co za dzicz?! - warknął Hondelyk. - Kto może być na tyle szalo...
-Dzicz! - chwycił go za ramię przyjaciel. - Czy on nie powiedział: dzicz?
Hondelyk urwał wprawdzie, szarpnięty przez druha, ale nadal skamieniały wpatrywał się w ciało i nie zamierzał rozmawiać. Schował sztylet i wyjął miecz, dwoma gwałtownymi ruchami podważył łączenia drągów, wyszarpnął hufnal, drugi. Zaniechawszy na razie rozważań Cadron rzucił się do pomocy i po chwili uwolnili zwłoki od potwornego rusztowania.
-Nie zostawimy go! - warknął Hondelyk.
-A czy ja mówię co innego!? - żachnął się Cadron. Skoczył do koni z rezygnacją przestępujących z nogi na nogę na wietrze. Odwiązał zrolowaną derę i przyniósł do ciała. Gdy zawinęli zwłoki dodał: - Do mnie, Gaber jest bardziej wypoczęty.
Ułożyli miękki, miękkością niepodobną do niczego innego rulon na zadzie wałacha, przymocowali i wskoczyli w siodła. Rzut oka na Hondelyka pozwolił Cadronowi ocenić, że zagadywanie nie ma na razie sensu. Wskoczył w siodło i osłoniwszy głowę kapturem pierwszy ruszył na szlak, na krótką chwil przycisnął łydki do końskiego boku. Przeszli w kłus. Z tyłu dobiegały odgłosy kopyt Poka.
-Długo jeszcze?
Nagabnięty Hondelyk oderwał się od ponurych myśli i najpierw splunął, a potem zawołał:
-Chyba nie, zaraz powinien się ten wąwóz skończyć... - Przerwał, obejrzał się do tyłu i zobaczywszy coś za plecami druha wrzasnął: - Uciekamy!
Cadron nie tracił czasu na odwracanie się, wbił pięty w końskie boki i pochylił się do przodu. Gaber posłusznie runął z wichrem w zawody, wyprzedził Hondelyka. Gnali tak długą chwilę po chwiejnej strudze skalistej drogi i nagle wypadli na równinę. Trzy, może cztery staggi przed nimi wznosiły się wysokie kamienne mury, kilkoma klinami wcinającymi się w równinę. Gaber sam przyspieszył, ale Cadron na wszelki wypadek jeszcze raz trącił go piętami i dopiero teraz, oceniwszy drogę i uznawszy, że wierzchowiec poradzi sobie z nią nie gorzej niż on sam, obejrzał się do tyłu. O długość końskiego ciała za nim pędził Hondelyk i - Cadron widział to wyraźnie - delikatnie powstrzymywał swojego ogiera przed dzikim galopem, który wyniósłby go przed Gabera. Za Hondelykiem z wąwozu drogi wyłaniało się kilkudziesięciu jeźdźców okrytych nie wyprawionymi skórami, z krótkim krzywymi szablami w ręku. Wymachiwali nimi jakby chcieli poszatkować przed sobą powietrze i szybciej dogonić ściganych. Ich konie, małe, niskie, z kępami długich włosów na piersiach i bokach wyciągnęły szyje i wyprężone, niemal nie kołysząc się w biegu, przebierały w nogami w tak szalonym rytmie, że pod ich brzuchami nie widać było nóg, a kotłowała się tylko mgła. Połykały przestrzeń szybciej chyba nawet niż ganiący Hondelyka i Cadrona wicher.
Ghouranie!
Najszybsze konie. Najdziksi, najbardziej szaleni wojownicy, o których bitewnej furii krążą legendy.
Kierowany przez Hondelyka Pok przyspieszył trochę i dogonił Cadrona, kiedy łeb konia zrównał się z jeźdźcem Hondelyk krzyknął:
-Porzuć ciało!
Cadron zmierzył odległość do bramy, zerknął do tyłu. Odebrało mu ochotę na otwieranie ust, ale potrząsnął głową i wrzasnął:
-Pędź, niech otworzą bramę! - i dodał w myślach: I niech zrobią to wcześniej niż dzikusy sięgną mnie ze swych łuków!
Główny bastion murów, ten połykający drogę, zawierał również olbrzymią bramę ze zwodzonym, teraz opuszczonym mostem. Wciąż była zamknięta choć już nawet z tej odległości było widać, że na murach zaczęły się krzątać sylwetki strażników. W kilku strzelnicach obramowujących bramę błysnęło światło, znak, że załoga pośpiesznie obsadza stanowiska.
-Mogą myśleć, że to podstęp! - krzyknął Cadron. - Pokaż im swoją twarz.
Przyjaciel zerknął do tyłu i uznawszy racje Cadrona przynaglił Poka i pognał do twierdzy. Mieli do niej jeszcze około stagga, akurat tyle czasu, by utrzymać przewagę i wpaść pod osłonę zbawiennych murów.
Pod warunkiem, rzecz jasna, że brama będzie otwarta.
Kilkanaście kroków przed rozpędzonym Gaberem w kamienisty szlak uderzyła długa strzała; musiała przewędrować kawałek nieba w poszukiwaniu celu i musiała być ciężka, bo wbiła się w drogę, mimo że kopyta koni wybijały na niej wyrazisty kamienisty werbel. Cadron pomyślał przelotnie, że przed takim pociskiem nie uchroni i zbroja, szczególnie gdy jej się nie ma. Odruchowo zwarł się w sobie, ale - nie chcąc zakłócać równowagi galopu - nie przywierał do szyi konia, postarał się upakować ciało w jak najmniejszy tobołek; oddychał płytko i nie zamierzał już patrzeć do tyłu. Coś miękko puknęło tuż za jego plecami.
Trafili w ciało tego biedaka, przebiegło mu przez myśl. Łokieć wyżej i uskrzydliliby mnie.
Zgrzytnęło coś przeciągle przed nim i potężna, okuta brama zaczęła rozwierać się, niechętnie, wahając się, ale jednak. Z tyłu dobiegł uciekinierów długi wibrujący wrzask kilkudziesięciu ścigających. Gaber uznał, że nie ma co oszczędzać sił na inne czasy, zachrypiał i niespodziewanie przyspieszył jeszcze. Draniu, nie dajesz z siebie w byle ucieczce wszystkiego, rozczulił się Cadron. Hondelyk przed nim zwolnił i długo patrzył do tyłu - oceniał jego szanse, machnął uspokajająco i krzyknął coś do obsady murów. Po chwili zręby najeżyły się kilkudziesięciu strzałami, które wnet pomknęły nad głowami przyjaciół gdzieś za ich plecy. Brama otworzyła się na tyle, by jeździec nie zsiadając z konia mógł wjechać przez nią, z tyłu, tuż za plecami Cadrona znowu rozległ się dźwięk identyczny jak poprzednio i znowu uciekający nie zawracał sobie głowy odwracaniem się i sprawdzaniem jego źródła. Druga fala strzał poleciała na ścigających, a uciekający wpadli na most i zaczęli ściągać wodze. Kopyta koni krótko i głucho zadudniły na moście i zaraz potem wykrzesały echo ze ścian barbakanu i zaraz otoczyły ich lepiej i gorzej uzbrojone i różnie opancerzone sylwetki. Konie, jak na komendę, jednocześnie zachrypiały, Pok groźnie wyciągnął pysk w kierunku najbliższego żołnierza. Jeźdźcy zeskoczyli i zerknąwszy za siebie, na zamkniętą już z powrotem bramę odetchnęli. Hondelyk wskazał coś za plecami przyjaciela - w ciele nieszczęśnika tkwiły dwie długie z podwójnymi lotkami strzały.
-Dziękujemy - powiedział Hondelyk. Rozejrzał się w poszukiwaniu dowódcy, nikt nie wysuwał się na czoło załogi, ponure zaciekawione twarze wpatrzone były w wydłużony tobół na grzbiecie Poka. - Spotkaliśmy tego nieszczęśnika kilka chwil temu, zakatowali go na śmierć, zmarł na naszych rękach zdążywszy tylko wychrypieć coś, co dopiero niedawno zrozumiałem: "Ghouranie".
Jeden z wojaków, sumiastowąsy, z pasmem siwizny od czoła na lewe ucho zdecydował się w końcu, zrobił krok do przodu i skinął na jeszcze jednego, razem zdjęli ciało, przenieśli kilka kroków w bok i ułożyli na drewnianym podeście obok konowiązu. Odwinęli derkę i - jak na komendę - pokiwali głowami. Ten odważniejszy plasnął dłonią o udo.
-To Aefan - oznajmił. Odpowiedziało mu milczenie przerwane jednym cmoknięciem, które miało być jedynym słowem mowy pogrzebowej po umęczonym Aefanie. - To nasz goniec - wyjaśnił żołnierz.
-Tak przypuszczałem - skinął głową Hondelyk. - Wiedzieliście, że są tu?
Żołnierz otworzył usta, ale z tyłu i z góry rozległ się głośny gwizd i potem krzyk:
-Co tam, Raku? Może byś gości do mnie jednak kiedy sprowadził?
-Dyć prowadzę! - i do gości z westchnieniem: - Chodźmy jednakże, obrazi się, żeby go w cholewę poszczypało!
Wskazał drogę i ruszył pierwszy, Pok zarżał, Hondelyk musiał zatrzymać się przy nim i poklepać go po szyi. Powiedział coś cicho i dogonił Cadrona. Weszli po przylegających do murów schodach na kamienny balkon. Rak doprowadził ich do jakiegoś człowieka wychylonego niebezpiecznie na zewnątrz. Słysząc chrząknięcie przewodnika człowiek majtnął nogami i wrócił szczęśliwie całym ciałem do twierdzy. Miał szeroką twarz z blizną na czole, która odsunęła włosy daleko na tył głowy, lewy policzek i brodę pstrzyły mu drobne sinawe cętki, zapewne ślad jakiegoś wybuchu albo oparzenia. Zmrużonymi oczami ocenił gości, weryfikacja przebiegła dla nich pomyślnie, bo zasalutował i wyraźnie powiedział:
-Witamy w twierdzy Strzebrzyca. Asanseel Tugryba, do usług waszmościom. Asanseelem mnie ustanowił Dominion Wabatul i jemu przede wszystkim służymy, choć... - urwał nagle i popatrzył ponad głowami gości gdzieś w kierunku rzeki. - To był most o wielkim znaczeniu dla co najmniej czterech prowincji. - Westchnął przeciągle. - Ale co teraz... - machnął ręką.
"Witamy" mówi jakby "wijitami", pomyślał Hondelyk. Będzie mówił "chiży koń", "chitrus" i tak dalej, na pewno pochodzi z wyspy Vldrk. Asanseel tymczasem zerknął przez ramię na przedmurze. Hondelyk zrobił krok i popatrzył również. Ostatni jeźdźcy Ghouranie znikali w gardzieli wąwozu, z którego tak gwałtownie w pogoni za zdobyczą wypadli. Cadron, który przesunął się również, posłał im w plecy kilka długich bezgłośnych klątw. Ciało jednego ustrzelonego przez obsadę twierdzy zostało na drodze, jego koń doganiał oddział.
-Nie mamy tu wymyślnych frykasów, ale też to i tak jedyne w okolicy miejsce, gdzie możecie waszmoście zjeść, a nie być zjedzonymi - uśmiechnął się z przymusem Tugryba. - I gdzie się rozmawia, a nie wymusza zeznania.
Nagle przypomniał sobie coś, odwrócił się do Raka i zapytał:
-Czy to był Aefan?
-Tak.
-No to mamy komplet - rzucił z goryczą.
-Wszyscy gońcy, jak rozumiem? - zapytał Cadron.
-Tak. Zostały nam tylko skrzynki - powiedział tajemniczo Tugryba i nie zauważając zmarszczonych czół gości ruszył ku schodom. - Raku, będziemy z gośćmi na kwaterze, wprowadzę ich w sytuację, bo nie sądzę by chcieli szybko nas opuścić. Zmiana wart jak zwykle. Przy śluzie - sprawdź osobiście. - Prawą rękę dwornie przyłożył do piersi, a lewą wskazał schody: - Zapraszam panów... - przerwał i wrócił do podwładnego: - A! Nie, sam sprawdzę śluzę, ale potem. - I znów do gości: - Proszę.
Zeszli w dół i powędrowali wzdłuż murów, nadzwyczaj wysokich i budzących zaufanie. Cała twierdza sprawiała dość dziwne wrażenie - przez jej środek prowadziła szeroka wygodna bita droga, wzdłuż której ustawiły się niemal jednakowe kloce budynków o - najwyraźniej - podobnym przeznaczeniu, za budynkami znajdowały się duże długie magazyny i spichlerze, potem, co widać było w kilku lukach między murami, ciągnęły się obszerne puste place i zaczynały się budowle koszarowe, wtulone w mury z blankami. Z koszarowych dachów - jak zauważył Hondelyk - wychodziły schody , co na pewno skracało czas wychodzenia załogi na mury. Tugryba prowadził nie odzywając się, najwidoczniej oczekując, że goście albo wiedzą o twierdzy co wiedzieć powinni albo sami dojdą do jakichś wniosków.
-Powiedziałeś, asanseelu, że był tu most? - zapytał Hondelyk podkreślając słowo "był".
Nagabnięty zerknął spod oka, milczał chwilę.
-Nie wiedzieliście, którędy zdążacie? - W jego głosie zabrzmiała wyraźna uraza, jakby brał w obronę swoją twierdzę.
-Mniej więcej - tak, ale szlak wskazał nam ktoś, kto, jak się teraz domyślam , musiał dość dawno temu przemierzać tę drogę.
-Nie tak dawno - powiedział z żalem przewodnik. - Tu was zakwaterujemy - wskazał ręką jeden z szeregu budynków. - Wasze konie powinny już być w stajni naprzeciw...
Trącił drzwi i wszedł pierwszy do izby. Zastali w niej jednego z pachołków układającego właśnie na drugiej pryczy wojskowy komplet derek. Sakwy złożył porządnie w kącie na ławie, na stole stały dwa kaganki i butla z olejem. Pomieszczenie nie miało okien tylko pionowe wąskie okratowane szpary w dwu ścianach. Pachołek na widok Tugryby wyprężył się.
- Przynieś nam dzbanek wina - polecił asanseel, nie zauważył, że pachołek otworzył usta, ale nie odważył się odezwać i pośpieszył wykonać polecenie. - Siadajcie panowie. - Usiadł pierwszy i przestawił kaganki tak, że stały rozdzielone teraz butlą. Popatrzył na Cadrona, potem na Hondelyka. - Tu stał most, jedyny w promieniu osiemnastu dni drogi, wygodny, choć rozbierany na kilka tygodni co jesień i co wiosnę. Cztery lata temu Ghouranie pierwszy raz najechali nas i spalili osadę, co się wokół murów rozrosła. Wiadomo: gęsto uczęszczany szlak... Musiały powstać, raz: karczmy, noclegownie i, ma się rozumieć, jebitnie; dwa: masarnie, piekarnie i tkalnie. Rzecz jasna - również gildie kupieckie, choć te najbogatsze miały siedziby tu, wewnątrz murów - zatoczył ręką koło. - Spalili osadę, ludzi wyrżli... - spowolnił tok mowy wróciwszy myślą do tamtych dni. - Potem, tego samego roku, jesienią, niespodziewany przybór rozwalił most, zanim go rozebraliśmy sami. Odzyskaliśmy bardzo małą część drewna, a tu drewna, w tej skalistej okolicy, nie ma. Przez całą zimę sprowadzaliśmy bale i przygotowywaliśmy się do budowy. Przyszła wiosna, sucha, woda niska, odczekaliś... Czego? - krzyknął niezadowolony z pukania do drzwi.
Pachołek wsunął do izby głowę, a potem pokazał zapieczętowaną lakiem butlę i trzy kubki.
- A... Postaw i goń do stajni, do koni panów! - Pachołek szybko wykonał oba polecenia i wybiegł z izby, Hondelyk przestawił kaganki. - Zbudowaliśmy most lecz kilka dni później nieznany na tej rzece drugi przybór rozwalił go. Dominion znowu, choć już bardzo niechętnie, wydzielił załogę do wożenia drewna. Przez cały czas żołnierze musieli pilnować ładunku i swego życia, rzecz jasna, bo bez przerwy byli nękani przez tych małych ohydnych dzikusów. Do jesieni cieśle zbudowali most, tak na przymiarkę, tu na głównej ulicy, rozebrali go i czekaliśmy na jesienny przybór. Znowu był niemrawy, najniższy od kilkunastu lat, ale już nie byliśmy tacy głupi. Czekaliśmy. Czekaliśmy i czekali. - Chwycił butlę i zręcznie uderzywszy dnem o udo wytrącił korek wraz z lakiem z gardziołka, nalał do kubków i wzniósł niemy toast. - Poczekaliśmy jeszcze trochę, ale zaczęli się już kupcy burzyć, że towary gniją, że ceny, że pogoda... Postawilim most. - Pokiwał z żalem głową. - Cztery dni później, cztery dni ino stał - pierdut! Przyszła taka woda, że najstarsi z najstarszych nie pamiętają i zwaliło most. - Zapatrzył się w podłogę, jakby właśnie tam widział te sceny wszystkie. - Zwaliło i już się nie postawiło. Bo zwiadowcy dominiona odkryli, że to to tałałajstwo budowało tamy na rzece, gromadziło wodę i jak już most stał - puszczało wodę. Ot i całej historii koniec. Nie ma mostu, nie ma ludzi, handlu, szlaku... - Przepił do gości. - Jest twierdza i Ghouranie. Ale niedługo nie będzie się opłacało utrzymywać tu garnizonu, bo czego ma niby pilnować - placu przed murami?! - zakończył z goryczą.
-Rzeki wpław czy w bród się przejść nie da?
Pytanie Cadrona wyrwało go z posępnej zadumy, dziobaty policzek drgnął i trochę się skurczył, przez co na usta wypłynął ironiczny półuśmieszek.
-Co jakiś czas wrzucamy do rzeki "skrzynki" - klocki bukowe z wywierconymi otworami, w które wkładamy meldunki i zabijamy na głucho szpuntami. Jak wrzucamy do rzeki dziesięć klocy, to jeden, rzadko dwa dopłyną do następnego garnizonu, resztę woda i skały przemielą na trociny.
-A na drugim brzegu? - nie ustawał Cadron.
-Tam była tylko mała osada, kto się przeprawił w te pędy walił dalej, bo już tu się naczekał na swoją kolej i śpieszył towary przed innymi dostarczyć. Mieli przed sobą osiem-dziesięć dni przez dzikie jałowe pustkowie, a we w drugą stronę handlu prawie nie było, bo co do dzikich wozić? Chiba że białe kobiety...
-Czyli tu czekacie na lepsze czasy?
-No, czekamy. Co mamy robić? Dopóki dzicy mają na most ząb albo dopóki ich się nie przegoni, a najlepiej nie wytrzebi to tu nic się nie zmieni. - Sapnął dwa razy, głośno przełknął ślinę. - Zapomniana twierdza.
-A dominion? - wtrącił się Hondelyk.
-Co dominion?.. - z goryczą powtórzył Tugryba. - Jemu kupcy i tak dostarczą co trza. A to, że towary są za drogie dla innych, to nie jego zmartwienie, prawda? O nas już zapomniał, ani spyży nie przysyła, ani broni, już o ludziach nie wspomnę. Do garmatek wiecie ile mamy prochu? - wykrzyknął. - Na cztery strzały, jeśli ze starości nie skisł któryś z ładunków. Trzymam na ostatnią bitwę. - Zasapał wściekle. - Żadnej armii przeciw dzikim nie wyśle, bo oni mu zawsze umkną bitwy walnej nie wydając, a pojedynczych oddziałków wybić się nie da, zawsze jakiś będzie nękał. Chodzą przy tym słuchi, że tam się jakiś wódz objawił, co ich jednoczy na wojnę z nami, ale to wszystko nie potwierdzone, więc wszyscy czekają...
Ponownie ktoś zapukał do drzwi, Tugryba poderwał głowę i zaczerpnął powietrza, by rykiem zmusić do odwrotu natręta, ale drzwi otworzyły się i wpadł Rak z bladą twarzą i wytrzeszczonymi oczami.
-Z murów... - zająknął się. - Z murów... Bogowie... Cała armia!
-Co? - Asanseel poderwał się i trąciwszy stół - dwa kubki podskoczyły i wywróciły się - runął do drzwi. - Nasza?
-Nie! - wrzasnął dziesiętnik wybiegając za nim. Kiedy Cadron z Hondelykiem wypadli na ulicę Tugryba machając na boki rękoma po dwa stopnie pokonywał schody na mury. - Dzicy! Ćma ich... Całe mrowie i jeszcze trocha! - krzyczał mu w plecy Rak usiłując nie odstawać od dowódcy. - Od czoła!..
Cadron posłał znaczące spojrzenie Hondelykowi, nie musiał nic mówić. Znaleźli się w pułapce, w twierdzy z wyjściem na dzikiego okrutnego wroga.
-Z tego mi wynika, że musimy mocno się przyłożyć, żeby uratować swoje cenne życie - powiedział Hondelyk zadzierając głowę i przyglądając się otaczającym murom. - To właściwie oznacza, że musimy uratować twierdzę.
Zerknął na przyjaciela, jakby chciał sprawdzić czy podziela jego zdanie. Podzielał. Skinął głową.
-Jak to mawiał mój stryj: w kabałanie my popadli, a czart karty rozdaje!
-Co to jest kabałania? - zapytał Hondelyk roztargnionym spojrzeniem wodząc po blankach.
-A nie wiem i nigdy nie wiedziałem. - Cadron wzruszył ramionami. - Chodźmy może na mury?
Ruszył pierwszy, pokonał schody słuchając narastającego z każdym krokiem jazgotu z równiny. Na murowanym parapecie wicher wył i ciął setkami biczy, ale za to widać stąd było znakomicie, co dzieje się na skalnej równi przed twierdzą. Działo się wszędzie to samo - mrowie kudłatych koników usiłujących ugryźć najbliżej stojącego współplemieńca. Na konikach siedzieli powizgujący i pojękujący na całe gardło Ghouranie. Potrząsali łukami i szablami.
-Żeby się tak nawzajem powyrzynali! - warknął Cadron słysząc kroki Hondelyka i kątem oka widząc sylwetkę przyjaciela obok siebie. - Żeby im smród nogi powykręcał, a gówno nie chciało dupy opuścić! Żeby nasienie ich śmierdziało bardziej niż utopiony w gnojówce cap, a każde zbliżenie z kobietami żeby przypłacali wypadnięciem wszystkich zębów, włosów i paznokci! - Odwrócił się do Hondelyka i przez zęby wycedził: - Taki koniec??? Tu? Otoczeni przez dzikusów?
-No właśnie. Musimy im pokrzyżować plany...
Wpatrywali się długą chwilę w mrowie dziczy pod murami.
-Patrz! Kobiety!? Czy ja dobrze widzę? - zapytał Cadron wyciągając szyję w kierunku zawodzącej radośnie hordy. - Łuczniczki!
-Tobie to zawsze tylko baby w głowie. - Hondelyk przysunął się i zmrużył oczy.
Jego dowcip skwitowało machnięcie ręki, chwilę milczeli potem Cadron wskazał zgrupowanie wyższych nieco koni i ich jeźdźców wymachujących jednakowymi chorągwiami z błyszczącymi kulami na końcu drzewc. W środku tej grupki siedział na siwym koniu nieruchomy jak głaz wojownik. Z tej odległości niewiele więcej było widać, a było by jeszcze mniej, gdyby nie umaszczenie jego rumaka, białe ubranie samego jeźdźca i wysoka biała czapa.
-Musi wódz - powiedział Cadron. - Żeby go... - zmełł w ustach kolejne przekleństwo.
-Na pewno - zgodził się Hondelyk. Zmrużył oczy i długo wpatrywał się w białą sylwetkę. - To on, ten, znaczy, który jednoczy dzikich i sprawia, że są niebezpieczniejsi niż kiedykolwiek. - Podrapał się czubkiem palca w bok nosa, Cadron wiedział, że oznacza to najgłębszy namysł. - Ciekawe jak go zwą - westchnął i wrócił do rzeczywistości. - Ale języka chyba nie weźmiemy.
Odpowiedziało mu wzruszenie ramion. Cadron ruszył wzdłuż muru co kilka kroków przystając i zerkając z blank na oblegających twierdzę. Po kilkunastu krokach trafił na pierwszego żołnierza, który posłał mu znaczące spojrzenie: "Kiepsko, bracie, z nami, co?". Odpowiedział mu mocnym spojrzeniem, minął i poszedł dalej. Im bliżej było czołowego bastionu tym więcej spotykał żołnierzy, czasem musiał przeciskać się bokiem między beką z zastygłą smołą, brunatnym olejem, skrzyniami wypełnionymi głazami i stojakami na byle jakie oszczepy i setki strzał. Doszedłszy do baszty flankującej most spotkał asanseela.
-A most? Dlaczego nie podniesiony?
Odpowiedź ułożona była w kunsztowną wiązkę, przy której Cadron zarumienił się wspomniawszy swoje, jakże teraz widocznie nieudolne, pasmo przekleństw. Na końcu Tugryba wyrzucił z siebie:
-... i któryś siedem nocy temu zaklinował łańcuchy! Żeby to naprawić trzeba by mieć kilka spokojnych dni, a nie mieliśmy ani jednego!
-Acha...
-To mnie, zresztą, nie męczy - kontynuował Tugryba. - Nie ma w okolicy drzew na porządne tarany, a jeśli nawet przywieźli ze sobą, to ile? Dwa, trzy? Tyle zniszczymy kłapaczkami.
Wskazał na ułożone przed szczeliną w murze dziwaczne żelastwa: każde składało się z kilku grubych żelaznych bali połączonych kilkoma ogniwami grubych łańcuchów.
-Kłapaczki? - zainteresował się Hondelyk.
-Ta. To się zrzuca na taranierów. Kłapaczka łamie taran, a w najlepszym dla nich przypadku wbija go w ziemię i mają trochi zabawy z wygrzebaniem. Przy okazji ginie kilku noszowych i tak dalej. Poza tym mamy też zwykłe kamulce. - Pociągnął nosem. - To nam nie straszne...
...
pid_j