100 Sztuczek Do Windows(1).doc

(1376 KB) Pobierz

W celu łatwiejszego wykorzystania zamieszczonych tu porad podzieliliśmy je na 3 grupy: 
• Sprzęt – porady dotyczące sprzętu i jego konfiguracji w systemie. 
• System – porada dotyczy ustawień ułatwiających i uprzyjemniających pracę w Windows. 
• Tuning – to porady, dzięki którym Windows może pracować nieco szybciej. 

Rejestr Windows to bardzo ważny element systemu – jeżeli go popsujemy nieuważnym wprowadzeniem zmian, możemy zostać zmuszeni do ponownej instalacji systemu, dlatego też warto się przed tym zabezpieczyć, wykonując kopię zapasową Rejestru (piszemy o tym na str. 150). Porady dotyczące Rejestru opatrzyliśmy znaczkiem 
ostrzegającym przed zbyt 
pochopnymi zmianami w systemie. 

Sprzęt

Aktualizacja sterowników sprzętowych
W przypadku konieczności zaktualizowania sterowników sprzętowych, Windows 98 ma możliwość automatycznej instalacji nowych ich wersji przez połączenie z Internetem. 
1. Funkcja aktualizacji znajduje się w menu Start, wywołuje się ją opcją Windows Update. 
2. Jeśli dysponujesz skonfigurowanym połączeniem internetowym, funkcja ta, po wywołaniu, spróbuje nawiązać kontakt z Internetem, a następnie będzie automatycznie szukać odpowiednich sterowników. W przypadku znalezienia nowszych wersji sterowników, zostaną one automatycznie ściągnięte. 
3. Microsoft nie oferuje w trybie on-line sterowników do wszystkich możliwych urządzeń. W przypadku, gdy odpowiednie oprogramowanie jest niedostępne, najprościej jest wejść na stronę internetową producenta danego sprzętu i stamtąd ściągnąć sterownik. Pamiętajmy, że zwykle strona WWW danego producenta ma adres: www.nazwa_firmy.com 

Wyszukiwanie błędów sprzętowych
Jeśli wszelkie dotychczasowe metody zmierzające do wykrycia przyczyny konfliktu sprzętowego zawiodły, można skorzystać z rozwiązania oferowanego przez Windows 98. Wiele problemów można bowiem usunąć za pomocą programu „Informacje o systemie”, znajdującego się w Narzędziach systemowych menu Akcesoria. Program ten jest podzielony na rozdziały: Zasoby sprzętowe, Składniki i Środowisko oprogramowania i udostępnia bardzo dużo danych o komputerze i współdziałaniu zainstalowanych składników systemu. 
1. Bardzo ciekawe i przydatne programy kryją się w menu Narzędzia. 
2. Szczególnie przydatny do rozwiązywania problemów sprzętowych jest „Agent automatycznego pomijania sterowników”. Potrafi on rozpoznawać i analizować błędy występujące podczas uruchamiania systemu i powodujące kłopoty. Agent wyłącza problematyczne urządzenie, umożliwiając prawidłowy start Windows. 
3. Agent wyświetla także listę urządzeń, które nie zostały uruchomione poprawnie, co pozwala po kolei włączać je na powrót i metodą prób i błędów odnaleźć sterowniki pracujące niepoprawnie. 

Ponowna aktywacja komponentów sprzętowych
Przyczyną kłopotów sprzętowych może być także jedno z urządzeń wyłączonych. Aby je usunąć, należy skorzystać z Menedżera urządzeń. Najprościej możemy go wywołać, klikając prawym klawiszem na ikonce „Mój komputer”, a następnie wybierając opcję „Właściwości”. 
1. Jeśli jakieś urządzenie jest opatrzone znaczkiem „x”, oznacza to, że zostało wyłączone. Mogło się tak stać przypadkiem bądź zostać spowodowane błędem systemowym. 
2. Aby sprawdzić, czy urządzenie jest faktycznie nieaktywne, należy kliknąć na przycisk Właściwości danego urządzenia. Na zakładce Ogólne należy przyjrzeć się ramce „Użycie urządzenia” umieszczonej u dołu okna. 
3. Aby ponownie uaktywnić dane urządzenie, należy odznaczyć punkt Wyłącz w tym profilu sprzętowym i wykonać ponowny start systemu. 

Kiedy opłaca się aktualizować zainstalowane sterowniki
Wielu producentów sprzętu udostępnia najnowsze wersje sterowników do swoich urządzeń w Internecie. Dzięki nim można usunąć istniejące problemy z urządzeniami lub uruchomić niedostępne dotychczas funkcje. Przed ściągnięciem nowych sterowników trzeba jednak określić, jakimi ich wersjami dysponujemy obecnie. 
1. Tutaj także pomaga Menedżer urządzeń. Należy w nim wybrać odpowiednie urządzenie i kliknąć na przycisk Właściwości. Na zakładce Sterownik można odnaleźć informacje o wersji aktualnego sterownika. 
2. Wciśnięcie „Szczegóły pliku sterownika” wyświetla dokładną ścieżkę dostępu do sterownika oraz numer jego wersji. 
3. Jeśli już ściągnąłeś najnowszą wersję sterownika, możesz go wgrać za pomocą przycisku „Aktualizuj sterownik”. 

Brak wolnych przerwań
Komputer PC dysponuje szesnastoma przerwaniami, z których 12 nadaje się do wykorzystania przez karty rozszerzeń. Jeśli nie udaje się znaleźć wolnego przerwania dla nowego sprzętu, wówczas trzeba zwolnić jedno z nie wykorzystywanych przerwań, na przykład drugiego portu szeregowego (jeżeli jest wolny) bądź drugiego sterownika dysków. 
1. Najpierw trzeba wyłączyć dane urządzenie w BIOS-ie. 
2. Następnie, już w Windows, należy skorzystać z Menedżera urządzeń i tam wybrać urządzenie. 
3. Na zakładce „Ogólne” należy uaktywnić opcję „Wyłącz w tym profilu sprzętowym”. Po ponownym uruchomieniu komputera dysponujesz już dodatkowym, wolnym przerwaniem. Teraz możesz zainstalować nowe urządzenie. 

Kłopoty z joystickiem
W większości przypadków joystick podłącza się bezpośrednio do karty dźwiękowej. Jeśli jednak dysponujemy starszym modelem takiej karty, wówczas może zdarzyć się, że jej układy nie mogą nadążyć za pracującym z dużą prędkością nowym komputerem. Najczęstszym skutkiem jest nieregularne działanie joysticka, którego nie da się skorygować kalibracją. Należy wówczas wyłączyć port joysticka na karcie, co w zależności od modelu można zrobić sprzętowo lub programowo – warto zatem zajrzeć do instrukcji obsługi karty. Można też wstawić specjalną kartę joysticka bądź też, co jest najrozsądniejszym wyjściem, wymienić kartę dźwiękową na nowszą. 

Dźwięki podczas drukowania
Jeśli podczas drukowania karta dźwiękowa wydaje dziwne odgłosy, można być pewnym, że między złączem równoległym i kartą występuje konflikt sprzętowy, polegający na korzystaniu z tego samego przerwania. Starsze modele kart dźwiękowych są instalowane domyślnie wykorzystując przerwanie 7, które niestety jest wykorzystywane w systemie także przez drukarkę. Ponieważ konflikt taki może w niektórych przypadkach doprowadzić nawet do zawieszania się systemu, najlepiej jest przydzielić karcie dźwiękowej inne przerwanie, np. o numerze 5. Pamiętajmy jednak, że w razie zainstalowania dwóch interfejsów równoległych (choć dotyczy to raczej wyjątkowych przypadków), także to przerwanie może być zajęte. 

Drukowanie do pliku i z pliku
Jeżeli nie dysponujesz drukarką, ale posiada ją np. Twój znajomy, możesz wydrukować gotową pracę najpierw do pliku. W tym celu musisz zdefiniować nową drukarkę w systemie (użyj Kreatora dostępnego w oknie „Drukarki”). Najlepiej, jeżeli użyjesz sterowników do drukarki posiadanej przez innego użytkownika (a z której zamierzasz skorzystać). W oknie wyboru portu zaznacz „FILE:”. Mając wydruk w postaci pliku, przenosimy go do komputera z podłączoną drukarką (której sterownik wykorzystaliśmy), a następnie w linii poleceń DOS-u piszemy: copy (nazwapliku) lpt1: Dzięki temu nasz dokument wydrukuje się bez żadnych zbędnych modyfikacji. 

Współużytkowanie przerwań przez karty PCI
Jeśli Twój komputer jest wyposażony wyłącznie w karty PCI, wówczas problem przydzielania przerwań staje się nieistotny, jako że karty te mają możliwość współdzielenia przerwań. Jeśli jednak w komputerze znajduje się choć jedna karta ISA, wówczas opcja współdzielenia zostaje wyłączona, co może spowodować, że nagle po zainstalowaniu karty ISA zacznie brakować przerwań na inne urządzenia. Dlatego też jeżeli zamierzamy dokupić jakąś kartę rozszerzającą możliwości komputera (np. modem czy kartę dźwiękową), zawsze lepiej zdecydować się na urządzenie PCI. 

Wydruk zawartości Menedżera urządzeń
Jeśli nie możesz poradzić sobie samodzielnie z problemem sprzętowym, wygodniej wydrukować zawartość Menedżera urządzeń i zanieść wydruk sprzedawcy komputera niż dźwigać do niego cały komputer. W celu wydruku należy: 
1. W Menedżerze urządzeń zaznaczyć urządzenie, które sprawia kłopoty.
2. Kliknąć przycisk Drukuj. Znajdziesz trzy opcje wydruku: „Podsumowanie systemu” drukuje szczegółowy raport ułożony według zasobów systemowych, „Wybrana klasa lub urządzenie” drukuje dane o zaznaczonym urządzeniu, natomiast „Wszystkie urządzenia i podsumowanie systemu” stanowi połączenie obu poprzednich raportów. 

Windows bez myszki
Jeżeli chcesz mieć możliwość sterowania kursorem myszki za pomocą klawiatury, użyj funkcji „KlawiszeMyszy” dostępnej w oknie modułu „Opcje ułatwień dostępu” z Panelu sterowania. Posłuż się opcjami dostępnymi po kliknięciu przycisku „Ustawienia”. 

FAT czy FAT32
Windows 98 wyposażony jest w unowocześniony system plików umożliwiający m.in. wykorzystanie większej przestrzeni, tworzenie partycji o rozmiarze ponad 2 GB, ale jest wolniejszy. Co prawda jest to praktycznie niezauważalne podczas normalnej pracy systemu, lecz gdy zajmujesz się tworzeniem lub edycją dużych plików audio lub wideo lepiej tego typu prace przechowywać na dysku używającym systemu plików FAT. 

Kłopoty z modemem
Jeżeli przestały działać funkcje systemu bazujące na modemie (np. pogram HyperTerminal czy Dial-Up Networking) bardzo możliwe, że uszkodzeniu uległ (lub został przypadkowo skasowany) plik „telephon.ini” w katalogu Windows. Aby to naprawić, wystarczy z katalogu \Windows\System uruchomić program Tapiini.exe. 

Konflikt modemu z myszką
Jeżeli używasz modemu korzystającego z magistrali ISA i na dodatek myszkę masz podłączoną do portu szeregowego, to niewłaściwe ustawienie portów COM dla obu tych urządzeń może spowodować, że nie będą one działać prawidłowo. Jeżeli mysz masz podłączoną do portu COM1, modem ustaw na port COM4, jeśli zaś mysz działa na porcie COM2, wtedy modem ustaw na COM3. 

Więcej kolorów w Eksploratorze 
Prawda, że każdemu może po pewnym czasie znudzić się wygląd Eksploratora? A może by tak na przykład zmienić kolor wyświetlania drzewka katalogów? 
1. Uruchom edytor rejestru Regedit (wpisując „regedit” po wywołaniu z menu Start opcji „Uruchom”). 
2. Uruchom wyszukiwanie (klawisze Ctrl-F lub opcja „Znajdź...” z menu „Edycja”) i wprowadź słowo „Graytext” (bez cudzysłowów). 
3. Jako wartość Graytext domyślnie wpisany jest ciąg 128 128 128. Są to trzy wartości podstawowych składników barwy – kolejno czerwonej, zielonej i niebieskiej – w przedziale od 0 do 255. Im większa wartość dla danego koloru podstawowego, tym większe jego nasycenie. Modyfikując je uzyskamy zmianę barwy. Na przykład 255 0 0 to pełna czerwień. 
4. Następnie zatwierdź nowe wartości i uruchom ponownie Windows.

Okno DOS z menu kontekstowego 
Jeżeli wydaje nam się, że dostęp do okna DOS-owego w menu Start zajmuje za dużo czasu, to spróbujmy umieścić pozycję DOS w menu kontekstowym (uruchamianym prawym przyciskiem myszy) Eksploratora. 
1. Uruchom edytor rejestru i przejdź do gałęzi HKEY_CLASSES_ROOT. Znajdź gałąź „Folder” i rozwiń ją klikając na znak „+”.
2. W menu kontekstowym wybierz pozycję „Nowy klucz” i nazwij go „dosfromhere”. Wciśnij Enter. W prawej części okna znajdziesz pozycję „(domyślna)”, której nazwę trzeba zmienić na „command”. Następnie kliknij podwójnie na „(domyślna)” i jako jej wartość wpisz „command.com /k cd %L”.
3. Zamknij wszystkie okna. Od tej chwili w menu kontekstowym Eksploratora będziesz dysponował dostępem do okna DOS. 

Likwidacja dopisku „Skrót do...” 
Windows 98 opatruje nowo tworzone skróty dopiskiem „Skrót do”. Można to zlikwidować w następujący sposób: 
1. Uruchom edytor rejestru i przejdź do gałęzi HKEY_CURRENT_USER. Rozwiń gałąź Software/Microsoft/Windows/Cur-rentVersion. Zaznacz klucz „Explorer” i zmień wartość danej o nazwie „link” na 00 00 00 00. 
2. Po ponownym uruchomieniu Windows skróty będą tworzone bez nieeleganckiego dopisku. 
Aktualizacja widoku 
w Eksploratorze 
W przypadku kopiowania katalogów Eksplorator nie pokazuje ich od razu posortowanych w drzewku katalogów. Dopiero po odświeżeniu obrazu klawiszem F5 nowo skopiowane katalogi zostają wyświetlone poprawnie. Można temu zaradzić następująco: 
1. Uruchom edytor rejestru i przejdź do gałęzi HKEY_LOCAL_MACHINE. Znajdź gałąź System/CurrentControlSet/Control. 
2. Zaznacz klucz Update. Po prawej stronie pojawia się klucz UpDateMode. 
3. Zmień wartość klucza z 01 na 00 i wciśnij OK. 
4. Teraz zmiany podczas kopiowania katalogów będą widoczne natychmiast.

Dopisywanie programów do menu kontekstowego przycisku Start 
Gdy klikniemy prawym przyciskiem myszy na przycisk Start, pojawi się menu kontekstowe, w którym figurują jedynie trzy pozycje. Możemy zatem umieścić tam np. te aplikacje, z których korzystamy najczęściej. 
1. W edytorze rejestru otwórz gałąź HKEY _LOCAL_MACHINE i Software/Classes/Directory/Shell. Utwórz nowy klucz odpowiadający nazwie nowego programu. 
2. W utworzonym kluczu utwórz kolejny o nazwie „command”. 
3. W prawym oknie zmień wartość danej o nazwie „(Domyślna)” i podaj ścieżkę dostępu do programu. 
4. Od tej chwili menu kontekstowe przycisku Start będzie miało dodatkową pozycję. 
5. Dla maniaków klawiatury: jeśli w nazwie klucza noszącego nazwę programu użyjemy symbolu &, wówczas następująca po nim litera będzie służyła do uruchamiania programu w połączeniu z klawiszem alt, np. Re&jestr: Alt-J. Uwaga: dany klawisz może występować jako „gorący” tylko raz w danym menu! 

Wybór modemu
Jeżeli Windows nie potrafi rozpoznać Twojego modemu, a Ty nie dysponujesz sterownikami dostarczanymi przez producenta, pewnym wyjściem jest zastosowanie sterowników standardowych. Np. dla modemu o szybkości 28800 możesz wybrać „Modem standardowy 28800” 
Jest to jednak wyjście ostateczne, gdyż w takim przypadku modem będzie co prawda działał prawidłowo (przynajmniej powinien), lecz nie będzie możliwe wykorzystanie jego funkcji sprzętowych (kompresja oraz korekcja błędów), a co za tym idzie, modem nie będzie działał optymalnie. Jest na to pewien sposób. Znając nazwę swojego modemu oraz zasięgając informacji w instrukcji do modemu możesz spróbować wybrać z listy dostępnych w Windows modemów model zgodny, dzięki czemu sprzętowe funkcje modemu będą wykorzystywane. 

Zbyt częste rozłączenia
Najbardziej narażającym na niepotrzebne koszty problemem pojawiającym się podczas korzystania z modemu jest fakt częstego zrywania połączenia. Oprócz tego, że w wyniku trwającego niekiedy zaledwie kilka sekund połączenia nic nie zyskujemy, to jeszcze musimy płacić za naliczane impulsy (bo przecież połączenie zostało zrealizowane). Pewnym rozwiązaniem jest zmuszenie modemu, by próbował podtrzymać połączenie nawet wobec rażących zaników sygnału. 
1. Z menu Start wybierz Ustawienia „Panel Sterowania”. 
2. Dwukrotnie kliknij moduł „Modem” a następnie wybierz „Właściwości”. 
3. W otwartym oknie wybierz zakładkę „Połączenie” i kliknij przycisk „Zaawansowane...”. 
4. W polu „Dodatkowe ustawienia” wpisz „S10=50”. Powyższe czynności polegają na wykorzystaniu jednego z rejestrów modemowych (tu: S10), który zmusza modem do podtrzymania połączenia przez 5 sekund, nawet gdy sygnał zaniknie całkowicie. Czas 5 sekund jest na tyle długi, że wystarcza na to, by sygnał powrócił. Większa wartość nie jest zalecana ze względu na to, że modem przy zbyt dużym ustawieniu tego rejestru będzie bardzo długo realizował połączenie. 

System

Właściwości plików
Właściwości plików można obejrzeć otwierając prawym klawiszem myszy menu kontekstowe i wybierając Właściwości. Wydaje się jednak, że prostszym sposobem jest dwukrotne kliknięcie na plik lewym klawiszem myszki, trzymając jednocześnie klawisz Alt. 

Wyświetlanie wszystkich podkatalogów
Aby otworzyć wszystkie podkatalogi danej gałęzi w Eksploratorze, należy użyć klawisza * (gwiazdka) w bloku numerycznym. Kliknięcie na klawisz - (minus) zwija katalogi na powrót. 

Informacja o ilości miejsca zajmowanego przez podkatalog
Informacja o ilości miejsca zajmowanego przez podkatalog znajduje się we właściwościach danego katalogu, do których można wejść przez menu kontekstowe klikając prawym klawiszem myszy. 

Parametry uruchomieniowe Eksploratora Windows
Eksplorator Windows można uruchamiać wywołując go wraz z określonymi parametrami startowymi. Oto one: 
/n – nie podzielone okno;
/e,[katalog] – otwarcie w wybranym katalogu;
/root,[katalog] – katalog „najwyższy”, z którego nie można przejść do katalogu nadrzędnego. Sam przełącznik /root otwiera Eksploratora na poziomie pulpitu; 
/select,[katalog] – zaznacza wybrany katalog w spisie katalogów w lewej części okna. 
Aby stale uruchamiać Eksploratora z zadanymi parametrami, należy utworzyć (najlepiej na pulpicie) nowy skrót do Eksploratora i, edytując jego właściwości, umieścić w okienku „Obiekt docelowy” ścieżkę dostępu wraz z wybranymi parametrami. 

Zmiana nazw i symboli w menu Start
Umieszczone w menu Start nazwy i ikony programów można modyfikować, klikając na nie prawym klawiszem myszy i wybierając opcję „Właściwości”. We właściwościach pliku można zmodyfikować nie tylko nazwę, ścieżkę dostępu i parametry, lecz także zmienić ikonę i tzw. „gorący klawisz” uruchamiający program za pomocą skrótu klawiaturowego. Do wybierania tych funkcji służą odpowiednie przyciski menu Właściwości. Aby zabezpieczyć dany plik przed niepowołanym dostępem, można opatrzyć go atrybutem „Ukryty” będącym na zakładce „Ogólne”. 

Skróty klawiaturowe podczas pracy w Eksploratorze
Oto spis skrótów klawiaturowych wykorzystywanych podczas pracy w Eksploratorze: 
F4 – otwarcie rozwijanej listy ścieżek i dysków komputera,
* (w polu numerycznym) – rozwija wszystkie podkatalogi danego katalogu,
+ – otwarcie zaznaczonego katalogu,
- – zwinięcie zaznaczonego katalogu,
A-Z – przejście do kolejnego katalogu zaczynającego się na wybraną literę, 
strzałki góra/dół – zaznaczanie kolejnych katalogów,
strzałka w prawo – wybranie pierwszego podkatalogu,
strzałka w lewo – powrót do katalogu nadrzędnego.

Tworzenie dokumentów o nowych rozszerzeniach
Otwarcie prawym klawiszem myszy menu kontekstowego umożliwia utworzenie dokumentu jednego z typów, których lista znajduje się w menu. Co robić jednak, jeśli interesujący nas typ dokumentu nie znajduje się na niej? 
1. Otwórz w edytorze rejestru gałąź HKEY _CLASSES_ROOT. Zawiera ona zarejestrowane w systemie rozszerzenia plików. 
2. Wybierz rozszerzenie, które chciałbyś tworzyć za pomocą menu kontekstowego. 
3. Utwórz dla danego rozszerzenia podrzędny klucz o nazwie ShellNew. 
4. W prawej części okna utwórz nową wartość ciągu o nazwie NullFile. Po zamknięciu okna menu kontekstowe zostanie rozszerzone o dany typ pliku. 

Przerwanie operacji „przeciągnij i upuść”
Aby przerwać operację „przeciągnij i upuść”, należy wcisnąć przycisk „Esc” lub prawy klawisz myszy. 

Ukrywanie elementów menu Start 
1. Uruchom edytor rejestru i przejdź 
do gałęzi HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/
CurrentVersion/Policies/Explorer. 
2. W prawej części okna utwórz Wartość typu DWORD wybierając jedną z podanych niżej nazw. Modyfikacja wartości danej nazwy na 1 powoduje uaktywnienie opisywanej przezeń funkcji, zaś na 0 – jej wyłączenie. 
Nazwy DWORD:
NoFind – wyłącza opcję „Znajdź” w menu Start.
NoRun – wyłącza opcję „Uruchom” w menu Start.
NostartBanner – usuwa „pływający” napis podpowiadający wciśnięcie przycisku Start. 

Usunięcie nieaktualnych wpisów po zainstalowanych programach 
Niekiedy w wyniku nieudanej deinstalacji bądź manualnego usunięcia zainstalowanych programów w oknie „Dodaj/Usuń programy” pozostają nieaktualne wpisy, które nie dają się usunąć kliknięciem na przycisk Dodaj/Usuń. Jest na to jednak inny sposób: 
W kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/
CurrentVersion/Unistall 
znajdują się podklucze, w których przechowywane są informacje o zainstalowanych programach. Usunięcie takich podkluczy powoduje usunięcie wpisów z listy programów Dodaj/Usuń. Należy jednak pamiętać, że operacja taka usuwa tylko wpisy w rejestrze. Po zainstalowanych programach mogą jeszcze pozostać inne pliki, np. typu .dll, które należy zlokalizować i usunąć ręcznie. 

„Sprzątanie” Pulpitu Windows 
Jeżeli przeszkadzają nam ikony mieszczące się na Pulpicie Windows, możemy usunąć te, z których nie korzystamy, a także uczynić Pulpit całkowicie „opustoszałym”. 
W edytorze Rejestru odszukujemy klucz: HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/
CurrentVersion/Policies/Explorer 
a następnie po prawej stronie okna edytora wprowadzamy nowe wartości typu DWORD o specyficznych nazwach. Ustawienie danej wartości na 1 powoduje uaktywnienie reprezentowanej przez nią funkcji, zaś 0 powoduje jej wyłączenie: 
Wartość DWORD:
NoNetHood – usuwa symbol sieci z pulpitu.
NoDesktop – usuwa wszystkie ikony z pulpitu.

Blokada zapisu stanu Pulpitu 
Jeżeli zależy nam, by nikt nie poprzestawiał nam ikon na Pulpicie Windows wystarczy, że w kluczu: 
HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/
CurrentVersion/Policies/Explorer 
wprowadzimy nową wartość DWORD o nazwie NoSaveSetting i wpiszemy do niej wartość 1. 

Blokada dostępu do ustawień konfiguracyjnych w menu Start 
Usunięcie opcji konfiguracyjnych (Panel Sterowania, Opcje Folderów, Drukarki itp.) dostępnych z menu Start przez pozycję „Ustawienia” uzyskamy przez wprowadzenie do klucza Rejestru: 
HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/
CurrentVersion/Policies/Explorer 
wartości DWORD o nazwie NoSetFolders i jej ustawieniu na 1. Po takim zabiegu pod pozycją „Ustawienia” w menu Start pozostanie jedynie opcja konfiguracji Paska zadań. 

Ustawienie obrazka w tle w dowolnym miejscu
Wiemy, że obrazek, który wykorzystujemy jako tapetę Windows, można rozciągnąć albo na cały ekran, albo też ustawić go pośrodku ekranu. Nie ma konwencjonalnej metody umieszczenia go w dowolnym miejscu ekranu. Aby tak uczynić, należy dokonać ingerencji w Rejestrze. 
1. W edytorze Rejestru należy otworzyć klucz HKEY_CURRENT_USER/Control Panel/Desktop i klawiszem Tab przenieść się do prawej części ekranu. 
2. Teraz tworzymy nową wartość ciągu o nazwie „WallpaperOriginX” oraz drugą – o nazwie „WallpaperOriginY”. 
3. Jeśli jeden z tych wpisów ma wartość 0, wówczas obrazek jest wyśrodkowany względem danej osi. Przez podanie innej wartości, także ujemnej, można ustawić obrazek w wybranym miejscu ekranu. Odległość od lewej krawędzi ekranu określa parametr „WallpaperOriginX”, zaś „WallpaperOriginY” – od krawędzi górnej. 
4. Obrazek może wychodzić poza ekran. Jeśli jako wartość WallPaperOriginX podamy -100, wówczas obciętych zostanie 100 pikseli od lewej krawędzi ekranu. 
5. Uwaga! Ważne jest przy tym, aby w menu właściwości ekranu wyświetlanie tapety było ustawione jako wyśrodkowane. 

Ikony jako kursory myszy
Jeśli zwykły kursor myszy już Cię znudził, możesz wykorzystać inny kursor bądź nawet dowolną ikonkę. 
1. Wejdź do konfiguracji myszy w Panelu sterowania i kliknij na zakładkę Wskaźniki. Za pomocą przycisku Przeglądaj... można wybrać sobie plik o rozszerzeniu .cur bądź .ani (ten ostatni to kursor animowany). 
2. Można również skorzystać z pliku, 
w którym są zawarte ikony, najczęściej 
o rozszerzeniu .ico. Wówczas kursorem myszy stanie się ikonka. Należy jednak pamiętać o tym, że „czuły” punkt kursora myszy znajduje się w jego lewym górnym rogu. Jeśli wybierzemy zatem ikonę, która będzie miała przezroczysty lewy górny róg, wówczas korzystanie z takiego kursora będzie dość utrudnione. Warto zatem wybrać na kursor ikonę o pełnym, tzn. zabarwionym, lewym górnym rogu. 
Usunięcie okien z pulpitu
Aby schować wszystkie okna nie przerywając działania zawartych w nich programów, można skorzystać ze skrótu „Windows+D”. 

Kłopoty z... antywirusem
Jeżeli po raz kolejny próbujesz zainstalować Windows, a program instalacyjny uparcie odmawia po pewnym czasie posłuszeństwa i komputer ulega zawieszeniu, to najprawdopodobniej masz włączoną ochronę antywirusową w BIOS-ie komputera. Należy zatem wejść do BIOS-u, przestawić opcję o nazwie „Virus Warning” lub podobnej na „Disabled” i dopiero przejść do instalacji systemu. 

Zasoby komputera pod ręką
Jeżeli w komputerze masz zainstalowanego Internet Explorera 5, możesz w błyskawiczny sposób mieć dostęp do wszystkich zasobów (dysków, dyskietek, sieci itp.). 
1. Kliknij prawym klawiszem myszki w wolnym miejscu (nie zajętym przez żadną ikonkę) na pasku zadań i z menu kontekstowego wybierz „Paski...” Ţ „Nowy pasek”. 
2. W otwartym oknie zaznacz Pulpit.
3. Pojawi się nowy pasek, teraz łapiąc myszką uchwyt umieszczony po jego lewej stronie „ściśnij” nowy pasek maksymalnie w prawo. 
4. Teraz kliknięcie ikonki ze strzałkami obok napisu „Pulpit” wywoła nam kaskadowe menu, dające nam dostęp do wszystkich zasobów. 

Brak CD-ROM-u w Windows!
Jeżeli mimo tego, że posiadasz zainstalowany w komputerze napęd CD-ROM, w Windows go nie widać, bardzo możliwe, że włączony jest dla napędu CD tryb DMA, a napęd go nie obsługuje. Aby go wyłączyć przejdź do Menedżera urządzeń, wybierz CD-ROM, nazwę napędu, a następnie kliknij Właściwości. W oknie właściwości wyłącz opcję DMA. 

Blokada ustawień wyświetlania 
Jeżeli nie chcesz, by ktokolwiek modyfikował Twoje ustawienia tapety Pulpitu, wygaszacza ekranu czy pozostałych właściwości wyświetlania, możesz zablokować dostęp do tych funkcji przez drobną modyfikację Rejestru. 
1. W edytorze Rejestru odnajdź klucz: HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/
CurrentVersion/Policies/System. 
2. W kluczu tym utwórz dane typu DWORD o podanych niżej nazwach. Funkcja realizowana przez te dane uaktywnia się, gdy wprowadzimy do każdej wartość 1. Deaktywacja następuje po wpisaniu 0. 
Nazwa DWORD:
NoDispBackgroundPage – wyłącza dostęp do zakładki „Tło” we właściwościach wyświetlania. 
NoDispScrSavPage – jw., dotyczy zakładki „Wygaszacz ekranu”.
NoDispAppearancePage – jw., dotyczy zakładki „Wygląd”.
NoDispSettingsPage – jw., dotyczy zakładki „Ustawienia”.
NoDispCPL – całkowita blokada właściwości wyświetlania.

Zbyt wiele głośników
Być może zostałeś kiedyś zaskoczony widokiem dwóch lub nawet więcej głośniczków na pasku zadań. Przecież masz tylko jedną kartę dźwiękową! Aby zlikwidować nadmiarowe głośniki można posłużyć się programem „Narzędzie konfiguracji systemu”. Program uruchamia się poleceniem „msconfig” (Menu Start Ţ Uruchom). 
1. Wybierz zakładkę „Autostart”.
2. Sprawdź, ile razy wywoływany jest program „systray.exe” (ma być tylko raz). 
3. Odznacz nadmiarowe wpisy.
4. Zamknij program „Narzędzie konfiguracji systemu” i zrestartuj komputer.

Kłopotliwe aplikacje
Instalując programy nie zawsze można przewidzieć skutki działania danej aplikacji. Niektóre programy mogą bardzo szybko pozmieniać np. ustawienia Pulpitu, nad którymi być może się napracowaliśmy. Jak w takim przypadku powrócić do poprzednich ustawień? 
1. Najpierw odinstaluj dany program używając modułu „Dodaj/Usuń Programy” z Panelu sterowania. 
2. Zamknij Windows używając opcji „Uruchom ponownie w trybie MS-DOS”.
3. W DOS-ie uruchom program „scanreg. exe” i wybierz opcję „Przywróć Rejestr”. 
4. Z listy wyświetlonych na liście dostępnych kopii zapasowych Rejestru wybierz tę utworzoną przed zainstalowaniem „fatalnego” programu. 
5. Wyjdź z programu i uruchom ponownie komputer. Ustawienia Rejestru powinny być przywrócone do poprzedniego stanu. 

Częste zmiany Rejestru 
Jeżeli często dokonujesz modyfikacji Rejestru przełączając tylko niektóre opcje, możesz jako przełączników użyć samodzielnie utworzonych plików *.reg. Pliki te najprościej utworzyć w zwykłym Notatniku Windows. Oto przykładowy plik blokujący dostęp do ustawień wyświetlania: 
REGEDIT4
[HKEY_CURRENT_USER\Software\ Microsoft\Windows\CurrentVersion\ Policies\System] „NoDispCPL”= dword:000000...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin