Kto zasiedla naszą skórę.doc

(83 KB) Pobierz
Mikropigmentacja a bielactwo

Kto zasiedla naszą skórę

Praca polegająca na kontakcie ze skórą wymaga od nas dużej wiedzy. Wiedza ta pozwala nam świadomie wykonywać zabiegi i unikać sytuacji, w których niepożądani goście mieliby okazję wniknąć wgłąb naszego ciała.

Wiele razy poruszaliśmy temat dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie. Wszyscy wiemy jak ważnym elementem naszej pracy jest dbałość o higienę, ale czy tak naprawdę kiedyś zastanawialiśmy się, przed czym tak naprawdę się bronimy?

 


1018465_escherichia_coli.jpg
Naszą skórę zasiedla niezliczona ilość bakterii. Niektóre z nich są naszymi przyjaciółmi, inne śmiertelnymi wrogami. Aby właściwie bronić się przed tymi niebezpiecznymi mikroorganizmami potrzebna jest nam szeroka wiedza z zakresu mikrobiologii.

Nie jesteśmy sami

Niezliczoną ilość bakterii, jaka towarzyszy nam każdego dnia możemy podzielić na kilka grup. Pierwsza z nich to tzw. flora rezydencka. Zaliczają się do niej mikroorganizmy, nie wykazujące w normalnych warunkach właściwości chorobotwórczych. Nie są one dla nas groźne, a nawet wręcz przeciwnie ? pomagają nam bronić się przed innymi, bardziej zjadliwymi bakteriami.

Flora rezydencka w większości przypadków nie stanowi dla nas zagrożenia, jednak w bardzo szczególnych sytuacjach może okazać się groźna. Dobrym przykładem tego zjawiska może być bakteria Escherichia coli, zamieszkująca nasz przewód pokarmowy. Pozostając w typowy miejscu swojego bytowania ? jest dla nas pomocna, natomiast w wypadku przedostania się w okolice układu moczowo-płcowego ? może powodować groźne schorzenia, np. bardzo często spotykane u kobiet zapalenie pęcherza moczowego.

Co predysponuje do takiego zakażenia?

Czynnikami powodującymi wzrost ryzyka zakażenia bakteriami normalnie bytującymi na naszej skórze są:

·         długotrwałe stosowanie antybiotyków i cytostatyków

·         niedobory immunologiczne, immunosupresja

·         nowotwory

·         choroby alergiczne

·         choroby metaboliczne (np. cukrzyca), mukowiscydoza

Jeśli mamy do czynienia z takim klientem ? powinniśmy zachować szczególną ostrożność!

Innym rodzajem bakterii zamieszkujących nasz organizm jest flora przejściowa. Mikroorganizmy wchodzące w jej skład osiedlają nasz organizm przejściowo, w zależności od skomplikowanego zbioru różnych czynników środowiskowych.

Ostatnim, najbardziej groźnym rodzajem bakteryjnego towarzystwa, z jakim przyszło się nam zmagać są drobnoustroje chorobotwórcze. Niestety nie można przypisać im żadnego pozytywnego działania.

W przypadku omawiania flory bakteryjnej, z jaką zmaga się nasz organizm warto wspomnieć również o bardzo powszechnym problemie nosicielstwa. Często nie jesteśmy świadomi, jak wielu z nas, nie będąc tego nawet świadomym, nosi w sobie nieaktywne ogniska zakażeń bakteryjnych.


1018465_escherichia_coli.jpg
Co wpływa na obecność drobnoustrojów?

Skład naszej fizjologicznej mikroflory jest bardzo osobniczy. Każdy człowiek posiada na swojej skórze inne mikroorganizmy w bardzo różnych proporcjach. Oczywiście obserwowane są ogólne tendencje, na podstawie których opracowywane są rozmaite zalecenia profilaktyczne, ale ogólny obraz naszego osobliwego towarzystwa, u każdego człowieka jest inny.

Skład fizjologicznej mikroflory człowieka zależy od:

·         okolicy ciała

·         wieku

·         płci

·         regionu

·         strefy klimatycznej

·         temperatury

·         wilgotności

·         pH

·         przyzwyczajeń

·         nawyków higienicznych

·         środowiska życia

·         wykonywanej pracy

Kim oni są?

Najbardziej liczną grupą bakterii zasiedlających naszą skórę stanowi Staphyococcus epidermidis. Nieco mniej liczny, ale sprawiający w wielu wypadkach dużo więcej kłopotów jest beztlenowy Propionibacterium acnes oraz Staphylococcus aureus.

Propionibacterium acnes jest bakterią odgrywającą bardzo istotną rolę w procesie powstawania najbardziej chyba dokuczliwej wśród młodych ludzi choroby skórnej, jaką jest trądzik. Z kolei Staphyococcus aureus może brać udział w powstawaniu takich zmian jak: czyraki, jęczmień, ropnie, liszajec, zanokcica, figówka oraz niezwykle popularne zapalenie mieszka włosowego.

Oprócz wymienionych bakterii na naszej skórze często bytują liczne drożdżaki. Są one obecne najczęściej na skórze głowy i w okolicach wałów paznokciowych. Te mikroorganizmy również często przyczyniają się do wzrostu wizyt u dermatologów.

Aby właściwie bronić się przed zagrożeniami musimy poznać naszych wrogów i przyjaciół. Wszystko, co robimy powinno być oparte na rzetelnej wiedzy, a nie na wykonywanych mechanicznie procedurach, o których często nie mamy pojęcia. Warto docenić osiągnięcia nauki i wykorzystywać je w swojej pracy, a wtedy na pewno nie zabraknie nam zadowolonych klientów.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin