Rozgwiazda.doc

(37 KB) Pobierz
Rozgwiazda

Rozgwiazda

 

1.       wiadomości ogólne. Są to zwierzęta morskie z promienistą symetrią ciała. Występuje stadium larwalne – larwa jest dwubocznie symetryczna. Mogą być roślinożerne lub drapieżnikami. Szkielet wewnętrzny jest wapienny i składa się z płytek i igiełek. Ciało jest spłaszczone, grzbietobrzusznie. Częścią centralną jest tarcza, od niej odchodzi pięć ramion promienistych. Pomiędzy ramionami są międzypromienie. Spodnia strona tarczy to strona oralna, a grzbietowa aboralna. Rozgwiazda porusza się za pomocą ramion z nóżkami ambulatralnymi. Jej ciało okryte jest jednowarstwowym nabłonkiem. Pod nim jest warstwa tkanki łącznej wytwarzającej płytki wapienne, a koleinie są mięśnie łączące płytki i pomagające w poruszaniu się. Wokół otworu gębowego po spodniej stronie ciała znajduje się 5 płytek gębowych otaczających otwór. Po stronie aboralnej jest szkielet – płytka madreporowa z silnymi dziurami, przez które wpływa H2O. W ścianie ciała znajdują się komórki amebocyty, które wspomagają oddychanie, krążenie i wydalanie szkodliwych produktów.

 

2.       układ nerwowy. Budują go 3 trzęści :

-          oralna – pierścień okołogębowy, od którego odchodzi 5 nerwów dochodzących do ramion

-          hiponeuralna – nerwy podwójne

-          aboralna – w nabłonku – pierścień centralny i 5 promienistych nerwów.

Występują zmysły :

-          5 czułek dotykowych

-          5 oczek prostych

-          rózki ambulatralne

 

3.       układ pokarmowy.

-          otwór gębowy

-          przełyk

-          żołądek duży z ślepymi wyrostkami wątroby, który może wynicowywać

-          jelito tylnie ku górze

-          otwór odbytowy po stronie aboralnej ( grzbietowej )

 

4.       układ krwionośny. Jest kanał okrężny i kanały promieniste wypełnione bezbarwnym płynem z substancjami odżywczymi, nie rozprowadza tlenu.

 

5.       układ oddechowy. To skrzela skórne cienkie – zewnętrzne uwypukla ściany ciała w części oralnej.

 

6.       Układ rozrodczy. Rozgwiazdy są rozdzielnopłciowe, występują parzyste gonady. Zapłodnienie następuje w wodzie. Larwa bipinaria opada na dno i przeobraża się w małą rozgwiazdę. Rozgwiazdy posiadają dużą zdolność regeneracji. Z ramienia może odtworzyć się rozgwiazda o nieco zniekształconej postaci komety, ramie również się odtwarza, ale mniejsze.

 

7.       Układ wodny ambulatralny. Przez płytkę molreporową wlewa się woda i wypełnia kanały okrężne oraz  promieniste, wlewa się do nóżek, a koleinie do przyssawki, które przylepiają się do podłoża. Gdy woda się wyleje następuje skurcz ramion i przyssawki się odrywają. To wszystko się powtarza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ó Copyright by Marcin Radoń

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin