skrót projektu - akademia wolnego czasu Piknik.odt

(24 KB) Pobierz

Piknik rodzinny – Akademia wolnego czasu

 

 

Celem projektu jest zaprezentowanie społeczności lokalnej Solca Kujawskiego alternatywnych form spędzania wolnego czasu i zainteresowanie mieszkańców działaniem, na polu sztuki nieprofesjonalnej. Naszym projektem chcemy pokazać, że warto zainwestować w siebie zajmując się sztuką, i że dającym radość hobby mogą stać się nie tylko tradycyjne dziedziny kojarzone z tym pojęciem, ale także kreatywne, artystyczne sposoby spędzania wolnego czasu. Projekt ma dać szansę jak największej ilości mieszkańców naszego piętnasto-tysięcznego miasteczka, na bezpośrednie i realne zetknięcie się z wieloma formami uprawianej współcześnie sztuki amatorskiej i pokazać, że są to dziedziny dostępne dla każdego zainteresowanego. Liczymy, że taki kontakt, z profesjonalnymi warsztatowcami i zapalonymi amatorami, nie tylko z terenu naszego miasta, ale z całego kraju, rozbudzi zainteresowania naszych mieszkańców, przełamie stereotypy dotyczące wielu dziedzin amatorskiej sztuki, i stanie się zaczynem, motorem dla rozwoju ruchu nieprofesjonalnej sztuki w naszym mieście. Forma całodziennego pikniku rodzinnego jest więc w tym wypadku jak najbardziej odpowiednia, ponieważ pozwala na dotarcie do jak największej grupy odbiorców. Liczymy na realne zainteresowanie i obecność minimum 1500 osób. (10% mieszkańców). Drugim, celem działania jest rozpoznanie rzeczywistego zainteresowania nowoczesnymi formami sztuki amatorskiej w środowisku lokalnym. Przeprowadzenie projektu da nam obraz "w działaniu", tego czym faktycznie byli by zainteresowani nasi  mieszkańcy. Taka wiedza zdobyta przez obserwację bezpośredniego kontaktu społeczności lokalnej ze sztuką nieprofesjonalną i uzupełniona na miejscu o np: ankiety, dała by nam możliwość rozpoznania potrzeb mieszkańców, bez którego nowoczesna instytucja nie może działać w pełni skutecznie. Takie podejście jest więc również dla SCK szansą na lepsze działanie i stworzenie trafniejszej oferty skierowanej do społeczności miasta i gminy.

 

Organizacja projektu planowanego wstępnie na Maj lub Czerwiec 2011 roku zostanie rozpoczęta około stycznia.

 

Pierwszym etapem będzie zebranie odpowiedniej ilości amatorów i warsztatowców, którzy będą głównym motorem działań. Planujemy stworzyć około 15 - 20 stanowisk zajęciowo-pokazowych, wykorzystując także siły amatorów już lokalnie działających na naszym terenie i w naszej instytucji jak np: rzeźbiarzy, tancerzy break-dance i pop, chóru młodzieżowego, zespołu artystycznego seniorów, teatru amatorskiego, dzieci z sekcji plastycznej itp, wraz z instruktorami. Oprócz tego zaprosimy profesjonalnych instruktorów i amatorów-pasjonatów z takich dziedzin jak: glina i garncarstwo, dj, koło gospodyń wiejskich - tradycyjne robótki, sztuki walki (capoeira i karate), sztuki performatywne, podopiecznych pracowni plastycznych Warsztatów Terapii Zajęciowej, bardzo spektakularnych sztuk kuglarskich uprawianych amatorsko przez młodzież - żąglerka, poi, itp., bębniarstwo - rytmy etniczne, malarstwo i kilku innych współczesnych form sztuki nieprofesjonalnej i hobby.

Podpisanie odpowiednich umów z wykonawcami (warsztaty) i zaproszonymi grupami.

 

Etap drugi to przygotowanie logistyki takiego wydarzenia: zaplanowanie miejsca i formy pokazów i warsztatów, tak aby tworzyły spójną całość.

Soleckie Centrum Kultury niejednokrotnie organizowało wraz z Urzędem Miasta i Gminy imprezy plenerowe, więc mamy ogromne doświadczenie i szereg dobrych praktyk związanych z tym etapem przygotowań.

 

Etap trzeci to przeprowadzenie samego Pikniku w wybranym terminie, w jednym z miejsc przeznaczonych do tego typu wydarzeń w naszej gminie. Przez cały dzień odbywały by sie tam pokazy i warsztaty, w których za darmo mógłby uczestniczyć każdy zainteresowany, aby spróbować, swoich sił w danej dziedzinie.

 

Etap czwarty to ewaluacja działań i przygotowanie rozliczenia finansowo - merytorycznego projektu.

 

Społeczność lokalna zostanie poinformowana wszelkimi dostępnymi nam środkami a więc: przede wszystkim poprzez plakaty informujące o wydarzeniu, prasę lokalną i regionalną, stronę internetową SCK i regionalne serwisy informacyjne www.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin