OGRÓD CHIŃSKI.docx

(77 KB) Pobierz

Ogród w stylu chińskim

http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/plikiporady/ogrod_chinski_1.jpg
zobacz powiększenie

http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/plikiporady/ogrod_chinski_2.jpg
zobacz powiększenie

http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/plikiporady/ogrod_chinski_3.jpg
zobacz powiększenie

http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/plikiporady/ogrod_chinski_4.jpg
zobacz powiększenie

W tym stylu prowadzenia ogrodu jest kilka istotnych zasad, które muszą zostać zachowane, aby wygląd działki był rzeczywiście zbliżony do tradycyjnej chińskiej architektury krajobrazu.

Przede wszystkim ogród musi składać się z nieparzystej ilości elementów, co sprawia wrażenie że ogród nie jest jeszcze skończony a cała przestrzeń działki nie zagospodarowana.

Główną zasadą ogrodów chińskich jest ich prostota                          i minimalizm, przy jednoczesnym unikaniu prostych form                i linii. Ogród bowiem ma podwójny aspekt - wizualny, zachowany przez wyraźną estetykę miejsca oraz głęboki, ukryty symbolizm, który traktuje ogród jako reprezentację, odzwierciedlenie istoty świata. Ogród chiński musi zawierać wodę, symbolizującą życie. Najlepiej jeśli jest to rzeczka, strumyczek. Jeśli nie mamy szczęścia posiadać tego elementu naturalnie wystarczy oczko wodne.


Drugim ważnym elementem są góry. Mogą to być pieczary, duże głazy, sterty kamieni - otoczaków tworzące grupy wyobrażające góry. Ostatnim elementem są drogi. Kręte, wijące się, koniecznie kamienne. Najlepiej ułożyć je                     z gładkich, płaskich kamieni - w żadnym wypadku z kostki brukowej. Drogi powinny być asymetrycznie rozłożone                 i prowadzić do wszystkich zakamarków ogrodu. Roślinność to przede wszystkim drzewa, odpowiednio przycinane, które nadają ogrodowi formę przestrzenną. Z kwiatów zaś, (niemożliwa do hodowli w naszych warunkach) orchidea,                  a także chryzantema i piwonia (które dobrze rosną w naszym chłodniejszym klimacie). Połączenie tych pięciu elementów pozwoli na budowę prawdziwie chińskiej przestrzeni.

W historii sztuki ogrodowej ogrody chińskie były kopiowane i naśladowane przez Japończyków, którzy przejęli także Bonsai i Suiseki. Japończycy dostosowali jednak elementy ogrodów chińskich do swoich potrzeb, w wyniku czego powstał charakterystyczny w swoim stylu ogród japoński.

Autorem artykułu jest Justyna Janowska

 

Źródło artykułu: http://poradnikogrodniczy.pl/ogrod_chinski.php

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin