GALWANZACJA.doc

(15 KB) Pobierz

Metodyka stosowania prądu galwanicznego

Rozróżnia się dwie metody stosowania prądu galwanicznego:

 

-        metodę jednobegunową ( elektrody są różnej wielkości, mniejsza i większa oznacza to ,że przy tym samym natężemiu przepływającego przez nie prądu jego gęstość jest większa w obrębie mniejszej elektrody jest to elektroda czynna. Elektroda większa stanowi elektrodę bierną i służy do zamknięcia obwodu leczniczego  Elektrodą czynną może być katoda bądź anoda)

-        metode dwubiegunową (elektrody są równej wielkości, maja taką samą gęstość prądu elektrycznego i wywierają równoważne działanie w tej metodzie brak elektrody czynnej i biernej)

 

Podłużny przepływ prądu

przy podłużnym przepływie prąd rozprzestrzenia się w tkankach powierzchniowych. Galwanizacje podłużną stosuje się głównie w celu uśmierzenia bólu, zwiększenia trofiki tkanek i zmniejszenia napięcia mięśni.

 

Poprzeczny przepływ prądu

poprzeczny przepływ prądu działa głębiej. Nadaje się szczególnie do zabiegów na duże stawy i kończyny. Stosuje się głównie w celu uśmierzania bólu w narządach ruchu.

 

Zstęujący przepływ prądu

Zachodzi przy proksymalnym ułożeniu anody i dystalnym katody a. Takiemu przepływowi prądu przypisuje się działanie obniżające ruchową i hamujące działanie w odniesieniu do stanu czuwania. Stosuje się przede wszystkim w celu uśmierzania bólu i rozluźniania mięśni.

 

Wstępujący przepływ prądu

Zachodzi przy proksymalnym ułożeniu katody i dystalnym anody w stosunku do długiej osi ciała. Stosuje się do zabiegów poprzedzajacych leczenie niedowładów i porażeń.

 

Czas trwania zabiegów

5-20 minut

 

Częstość wykonywania zabiegów

Codziennie  przez 10-12 dni

 

WYKLUCZONE STOSOWANIE PRĄDU U OSÓB Z ZABURZENIAMI CZUCIA

 

OBJAWY PRZEDAWKOWANIA PRĄDU:

-        kłucie

-        pieczenie

-        uczucie silnego ciepła

-        ból

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin