łaźnia rzymska- parowa.rtf

(15 KB) Pobierz
Łaźnia parowa

 

Łaźnia parowa

Łaźnia parowa w dniu dzisiejszym to nowoczesne, estetycznie wyglądające pomieszczenie wypełnione parą, w którym każdy z nas może zaznać chwil błogiego relaksu i odprężenia.

Inne popularne nazwy łaźni parowej to Łaźnia Rzymska i Łaźnia Turecka.

Zalety kąpieli parowej w łaźni:

·         relaks i odprężenie po trudach dnia

·         korzystny wpływ na zdrowie

·         możliwość codziennego użytkowania

·         lepsze samopoczucie

 

 

Łaźnia rzymska jest już czymś odmiennym od sauny. Wywodzi się z kręgu śródziemnomorskiego.

Zasada działania jest bardzo podobna do sauny fińskiej.

W pomieszczeniu łaźni właściwej może być instalowany piec do sauny.

Podstawowa różnica jest zauważalna w wystroju.

Łaźnia rzymska wymaga także znacznie większej powierzchni oraz kubatury.

Ściany łaźni rzymskiej nie są wykładane drewnem. Jako wykładziny stosuje się przede wszystkim płyty kamienne (głównie marmur, rzadziej granit lub bazalty). Można również stosować ceramiczne płytki łazienkowe. Niezbędna jest jednak znacznie większa niż w przypadku sauny dbałość o sprawny odpływ wody (ze skraplającej się pary) oraz wentylację pozwalającą na lepszy odpływ powietrza po sesji kąpielowej.

Zasadą jest również - niezależnie od kabiny natryskowej - urządzenie chociażby niewielkiego basenu w bezpośrednim sąsiedztwie pomieszczenia właściwej łaźni.

 

 

 

Zwana też łaźnią parową jest nieoceniona dla tych, którym trudno wytrzymać w suchym i gorącym powietrzu sauny fińskiej. Dostarcza pełnego relaksu. Temperatura nie przekracza 55 st. C, a wilgotność powietrza osiąga 100 procent. Działa relaksująco i dobrze wpływa na skórę, oczyszczając ją z nadmiaru tłuszczu i martwych komórek naskórka.

 

 

 

 

 

Znaczenie zdrowotne łaźni parowych

Kąpiel w łaźni parowej działa orzeźwiająco. Łagodna temperatura i bardzo wysoka wilgotność względna (100%) stanowią prawdziwy masaż dla ciała, obniżają napięcie mięśni i odprężają umysł. Kłęby pary, penetrując skórę, dokładnie ją oczyszczają i regenerują. Skóra po kąpieli jest wyjątkowo gładka i miękka. Łaźnie parowe różnią się od gorętszych, suchych saun, bardzo wysoką wilgotnością powietrza i temperaturą od 40 - 55°C. Pozwala to na korzystanie z dobrodziejstw kąpieli parowej tym wszystkim, którzy źle znoszą gorące powietrze sauny. Dla większości użytkowników łaźni parowych najbardziej komfortową temperaturą jest 45°C. Dzięki panującym w łaźni warunkom możliwe jest o wiele dłuższe korzystanie z jej regenerujących walorów, niż w saunach tradycyjnych. Jednorazowa kąpiel w łaźni może przeciągnąć się aż do kilkudziesięciu minut - w saunie tradycyjnej nie trwa zwykle dłużej niż 15 min. Gorąca para oddziaływuje szczególnie zdrowo na skórę, przy chorobach dróg oddechowych, bólach reumatycznych. Gwarantuje głębokie odprężenie w odpowiednim środowisku, w najprzyjemniejszej formie. Kąpiel parowa znaczy dużo więcej niż pomieszczenie wypełnione parą. To relaks dla ciała i zmysłów. Pobyt w kabinie uprzyjemnia podgrzewana podłoga, siedzisko, a przede wszystkim aromatyczna para. Generator pary o odpowiedniej wydajności, precyzyjnie sterowany, wytwarza parę w dostatecznej ilości i w sposób ciągły, jednocześnie utrzymując temperaturę na ustalonym poziomie. Odpowiedni układ sterowania zapewnia bezpieczeństwo i precyzyjną regulację. Kąpiel parowa to:

·         rozszerzenie naczyń krwionośnych

·         dokrwienie mięśni i całego organizmu

·         rozluźnienie, odpoczynek mięśni

·         wydalenie z potem substancji szkodliwych z organizmu

·         rozszerzenie dróg oddechowych, dzięki olejkom eterycznym i parze wodnej

·         inwestycja na przyszłość, sposób na zdrowsze życie, prawdziwe źródło młodości dla ciała, umysłu i duszy

·         możliwość odreagowania codziennego zmęczenia, napięcia i stresu

·         komfort fizyczny i psychiczny

·         sposób na uwolnienie się od codziennych problemów

 

Do kąpieli nie należy przystępować na czczo lub po zbyt obfitym posiłku (kąpiel w saunie należy zażywać jedną lub dwie godziny po posiłku – zależnie od obfitości).

Z sauny i łaźni nie powinno się również korzystać bezpośrednio po wzmożonym wysiłku psychicznym czy fizycznym. Przed kąpielą ani w czasie jej trwania bezwzględnie nie powinno się pić napojów alkoholowych, pragnienie możemy gasić wodą, herbatami ziołowymi lub sokiem.

Uwaga: Kąpiel w saunie czy łaźni każdy podejmuje na własną odpowiedzialność i powinien skonsultować ją ze swoim lekarzem. Bezwzględnie zabronione jest dotykanie wszelkich rozgrzanych elementów w kabinie jak również manipulowanie przy instalacji elektrycznej.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin