Parafina_i_parafango.docx

(16 KB) Pobierz

Parafina i parafango

Parafina- to stała substancja drobnokrystaliczna, tłusta w dotyku, bez zapachu, koloru białawego, długo utrzymuje ciepło. Wykorzystywana jest w kredkach do warg, szminkach, kremach, emulsjach, okładach, masce parafinowej. Maskę z rozgrzanej parafiny nakłada się pędzlem na wcześniej przygotowaną skórę, gdy parafina twardnieje daje okluzyjną warstwę, która nie dopuszcza do utraty ciepła przez skórę. Pod maską temperatura wzrasta o około 2 stopnie C, a substancje czynne z kremu wnikają w skórę. Maskę zdejmujemy po ok. 20min.

Sposoby wykorzystania parafiny w lecznictwie fizykalnym:

Pędzlowanie- za pomocą pędzelka nakładamy pierwszą warstwę parafiny o temp. 60 stopni C, jest to tzw. Warstwa ochronna – chroni skórę przed nadmiernym rozgrzaniem i poparzeniem skóry. Gdy grubość parafiny osiągnie 2cm. Parafinę owijamy papierem woskowym lub folią i ciepłym kocem. Stosujemy na twarz i okolice stawów.

Zanurzenia – kilkakrotne zanurzenia co 1-2 sekundy w parafinie o temp. 52-60 stopni C.

Stosowanie parafiny ściętej o plastycznej konsystencji – rozgrzaną parafinę o temp. 45-48 stopni C wlewamy do dużych płaskich pojemników o wysokości 2-3cm. Po zastygnięciu nakłada się parafinę na miejsce które chce się poddać zabiegowi, przykrywamy folią i kocem. Stosujemy na stawy, większe powierzchnie zabiegowe i twarz- wycinamy parafinę w formie elektrody Bergoniego

Zawijania parafinowe – na skórę pokrytą cienką warstwą parafiny nakłada się warstwę gazy lub bandaża zanurzonych uprzednio w gorącej parafinie.

Wlewy okołostawowe z roztopionej parafiny – okolicę ciała przeznaczoną do zabiegu pokrywamy cienką warstwą parafiny, a następnie zakładamy specjalne gumowe worki, które przylegają ściśle do okolicy stawu. W górnej części worka znajduje się otwór, przez który wlewa się za pomocą lejka roztopioną parafinę.

Częściowe kąpiele parafinowe obejmują kąpiele rąk lub nóg. Wykonuje się je w odpowiednio dużych naczyniach wypełnionych parafiną o temperaturze do 53 stopni C. Pacjent podczas kąpieli parafinowej powinien cały czas poruszać kończyną, ma to istotne znaczenie dla usprawnienia ruchowego stawów -  ciepło w znacznym stopniu ułatwia wykonywanie ruchów w stawach o ograniczonej ruchomości.

Zabiegi parafinowe powodują:

·         Zmniejszenie obrzęku

·         Usprawnienie krążenia w naczyniach włosowatych

·         Uelastycznienie tkanki

·         Wspomaga proces utleniania tkankowego

·         Ułatwia resorpcję i wydalanie z tkanek toksycznych produktów procesu zapalnego

·         Ułatwia wchłanianie zadawnionych krwiaków

Przeciwwskazania:

·         Rozszerzone naczynka krwionośne

·         Trądzik różowaty

·         Trądzik pospolity w stanie ostrym

·         Astma

·         Choroby górnych dróg oddechowych

·         Guzy niewiadomego pochodzenia

·         Powiększone węzły chłonne

·         Klaustrofobia

·         Choroby serca

·         Nadciśnienie

·         Stany zapalne, zakaźne i alergiczne skóry

Parafango – jest ciepłym zabiegiem - masa rozgrzewana jest w specjalnym podgrzewaczu, a później nakładana pędzlem na ciało. Stosuje się również  plastry parafango o grubości 1 cm w momencie jego utwardzania. Głównym składnikiem parafango jest muł morski, czysta i twarda parafina i olej parafinowy. Chodzi o delikatne cieplne obciążenie organizmu dlatego, że nie używa się czystej parafiny, a również dochodzi do przekazania mniejszego utwardzania ciepła utajonego.
Część ciepła jest przenoszona do organizmu kondukcją (przenoseniem) z rozgrzewanego mułu morskiego. Potem przenosi się ciepło przewodem wprost i konwekcją (krążenie).
Temperatura plastrów w ciągu aplikacji wynosi ok. 50 - 55°C.

Parafango  pobudza metabolizm komórkowy, zwalcza cellulit, niweluje rozstępy, ujędrnia, nawilża i detoksykuje skórę. Zabieg można stosować, w zależności od potrzeb, na różnych partiach ciała. Nałożenie Parafango i owijanie(body wrapping) gwarantuje utratę zbędnych centymetrów. Proces owijania powoduje uniesienie pośladków, wygładza brzuch i ogólnie poprawia rzeźbę sylwetki. Owijanie Parafango ma na celu utratę raczej centymetrów niż kilogramów.

Przeciwwskazania: zabiegu  nie poleca się kobietom ciężarnym, osobom dotkniętym zapaleniem żył czy rozedmą. Zabiegu nie stosuje się również na odkryte rany, ani świeże blizny.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin