OrganOx - rewolucja w transplantologii wątroby.doc

(109 KB) Pobierz
Postępowanie w przypadku żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u chorych na nowotwory

OrganOx - rewolucja w transplantologii wątroby

Mateusz Spałek, 25.03.13  http://www.chirurg.pl/doniesienia/32656

Do najczęściej przeszczepianych narządów należy wąroba - swoista fabryka biochemiczna naszego organizmu, często padająca ofiarą toksyn, nowotworów oraz infekcji. Jest to idealny organ do transplantacji, nie wymagający bardzo agresywnej immunosupresji i o niskim ryzyku odrzucenia przeszczepu. Niestety, szacuje się, że jedna czwarta pacjentów oczekujących na transplantację wątroby umiera, nie doczekawszy się operacji. Co więcej, część pobranych organów ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu z powodu niedoboru tlenu lub sposobu przechowywania (obecnie narząd umieszcza się w lodzie, licząc na spowolnienie metabolizmu i zatrzymanie funkcjonowania). Już po 14 godzinach istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż wątroba zostanie uszkodzona przez niską temperaturę, a często operacja rozpoczyna się dopiero po 20 godzinach od momentu pobrania. Czy istnieje jakaś alternatywna metoda przechowywania?

Naukowcy z Oxfordu ogłosili wielki sukces - opracowano urządzenie (OrganOx), które jest w stanie podtrzymywać funkcjonowanie pobranej wątroby przez 24 godziny, jak gdyby nadal znajdowała się w żywym organizmie. Wyniki uzyskane z dwóch transplantacji przeprowadzonych w King's College Hospital (Londyn) są bardzo optymistyczne - chirurdzy uważają, że sprzęt znajdzie już wkrótce szerokie zastosowanie w transplantologii wątroby.

W jaki sposób maszyna funkcjonuje? Po pierwsze, zachowuje funkcję wątroby na normalnym poziomie (temperatura ludzkiego ciała, standardowy metabolizm). Do natlenienia organu wykorzystuje się koloidową zawiesinę krwinek czerwonych wcześniej poddanych działaniu oksygenatora membranowego. Taki płyn jest pompowany do tętnic wątrobowych a wypompowywany poprzez żyłę główną dolną, co imituje naturalne krążenie wątrobowe. Wszystko odbywa się pod nadzorem pomiaru prężności tlenu i dwutlenku węgla (w celu kontroli gospodarki kwasowo-zasadowej i reagowania na zaburzenia homeostazy). W razie konieczności, może nastąpić ciągły wlew heparyny, prostacykllin, soli żółciowych, substancji odżywczych i antykoagulantów.

Optymizmowi nie ma końca - szacuje się, że ilość wątrób przygotowywanych do transplantacji może się nawet podwoić, co pozwoli uniknąć śmierci znacznej ilości pacjentów oczekujących na przeszczep. Na przeszkodzie mogą stać wysokie koszty sprzętu, jednak w transplantologii perspektywa finansowa jest częściowo odmienna od pozostałych gałęzi medycyny i należy oczekiwać rychłego upowszechnienia się tej techniki zachowywania funkcji narządu.

[FILM]

Ryc. 1. Schemat urządzenia

Źródło: http://www.organox.com/technology/

 

Bibliografia

1.       1. http://www.medgadget.com/2013/03/organox-metra-normothermic-perfusion-system-keeps-donor-livers-alive-prior-to-implantation.html 2. http://www.theatlantic.com/health/archive/2013/03/humans-can-keep-liver-alive-and-making-bile-for-24-hours-outside-of-a-body/274106/ 3. http://www.organox.com/technology/ 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin