Handel emisjami CO2
Handel emisjami (ang.: emissions trading) jest jednym z instrumentów polityki ekologicznej państwa, który najczęściej służy do ograniczania emisji zanieczyszczeń. Jego wdrożenie stanowi realizację postanowień protokołu z Kioto (od czasu ratyfikacji przez Rosję protokół stał się obowiązującym prawem międzynarodowym) oraz zobowiązań wynikających z naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Jednocześnie jest on powszechnie uważany za jeden z najbardziej rynkowo zorientowanych instrumentów w dziedzinie ochrony środowiska.
Handel emisjami CO 2 w krajach Unii Europejskiej został formalnie zapoczątkowany 1 stycznia 2005r. wejściem w życie dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu i Rady Europy transponowanej następnie do polskiego porządku prawnego za pomocą ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji.
Uprawnienia do emisji przyznawane są podmiotom objętym systemem na kilkuletni okres rozliczeniowy (pierwszy okres obejmuje lata 2005-2007, kolejne okresy będą pięcioletnie) i są swego rodzaju wielkością dopuszczalną emisji. Przydział uprawnień (jedno uprawnienie odpowiada emisji 1 tony CO 2) ma pokryć własne potrzeby emisyjne instalacji wynikające z wielkości produkcji. Wygospodarowana nadwyżka (np. w wyniku przeprowadzonych modernizacji) może zostać sprzedana na rynku. W przypadku niewystarczającej ilości uprawnień, prowadzący instalację musi dokupić ilość potrzebną do prowadzenia produkcji.
27 grudnia 2005 r. rząd przyjął rozporządzenie w sprawie przyjęcia Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2005-2007. Całkowita liczba uprawnień do emisji w latach 2005 - 2007 wynosi 717 300 000. System handlu emisjami obejmuje duże instalacje, działające w branży energetycznej, metalurgicznej, produkcji szkła, cementu i papieru. W Polsce do systemu zakwalifikowano 878 aktywnie uczestniczących instalacji, a zdecydowano się na wykluczenie 212 małych cegielni, gdyż emisja CO 2 wyemitowana z tych małych instalacji to zaledwie 0,15% całkowitej, bilansowanej emisji.
"Handel emisjami - szansa czy zagrożenie dla polskiej gospodarki"- Tomasz Tatomir, "Wokół Energetyki" - sierpień 2005 r.Informacja prasowa Ministerstwa Środowiska
seniortomas