Gry i zabawy.doc

(31 KB) Pobierz
Justyna Janda

Justyna Janda

Wychowanie Fizyczne dla nauczycieli

Studia Podyplomowe 2009/2010

 

 

 

 

 

 

Zabawa nr 1. Gazetowa wojna

 

Materiały: gazety

Rozgrywka odbywa się na dwóch polach tej samej wielkości. Grupa zostaje podzielona na 2 zespoły. Każda z drużyn musi mieć przygotowaną taką samą ilość kul zrobionych z gazet. Na sygnał prowadzącego rozpoczyna się wojna i zadaniem każdego zespołu jest przerzucenie jak największej liczby kul na pole przeciwnika, ale nie wolno wziąć do ręki więcej niż 1 kulki. Wygrywa zespół, który ma na swoim polu mniej kul.

 

Zabawa nr 2. Zgubione ręce

Materiały: opaski na oczy

Grupa dzieci tworzy pary, które ustawiają się naprzeciw siebie z wyciągniętymi ramionami, dotykając się dłońmi. Jedno dziecko w każdej parze ma zawiązane oczy. Jednokrotnie obraca się ono wokół swojej osi i próbuje odnaleźć ręce swego stojącego partnera. Gdy mu się uda, następuje zamiana ról i zabawa toczy się dalej.

 

Zabawa nr 3. Lustro

Dzieci parami stają naprzeciw siebie. Jedna osoba A pokazuje różne miny, druga osoba B ,,lustro” pokazuje to samo-naśladuje jej ruchy. Po 2 minutach następuje zmiana ról.

 

Zabawa nr 4. Supeł

Trzymając się za ręce dzieci tworzą supeł ze swoich ciał, przechodząc wężykiem między dziećmi a następnie rozwiązujemy go, wracając tą samą drogą, ale utrudnienie polega na tym, że nie wolno puścić się za ręce.

 

 

 

 

Zabawa nr 5. Wesoły balon

Jedno dziecko wchodzi do środka koła i zaprasza kolegę, wołając go po imieniu. Tworząc drugie koło w środku dzieci wołają się po kolei imionami, dopóki wszyscy nie znajdą się w jednym kręgu.

 

Zabawa nr 6. Ustni artyści

Materiały: słomki, pierścionki

Dzieci dobierają się w pary. Obydwoje trzymają w ustach słomkę. Na jednej ze słomek wisi mały pierścionek, który dziecko ostrożnie podaje dalej swojemu partnerowi. Para, której upadnie pierścionek odpada z gry.

 

Zabawa nr 7. Pomnik grupy

Dzieci siadają w kole. Jeden uczeń wychodzi na środek i przyjmuje pozycję, zastygając
w „posąg”. Grupa nadaje rzeźbie tytuł. Następny uczeń dołącza do osoby stojącej na środku
i dodaje swój układ do pierwotnej rzeźby. Dzieci nadają jej nowy tytuł. Można kontynuować tworzenie rzeźby tak długo, póki nie powstanie pomnik całej grupy.

 

Zabawa nr 8. Chodzenie

Uczestnicy chodzą swobodnie po sali. Prowadzący zmienia, co jakiś czas polecenia, np.:
-chodzimy jak ludzie bardzo zmęczeni, smutni, radośni
-chodzimy z otwartym parasolem pod wiatr, skacząc po kamieniach, po gorącym piasku
-każdy wymyśla śmieszny sposób chodzenia

 

Zabawa nr 9. Łańcuch przyjaźni

Dzieci chwytają się za ręce, tworząc długi łańcuch przyjaźni. Osoba, która jest na początku łańcucha wykonuje polecenia podawane przez prowadzącego ( np. prowadź łańcuch powoli, prowadź w całkowitej ciszy, prowadź szybko, prowadź skacząc na jednej nodze, prowadź
w rytm melodii itp.) Polecenia podawane są szybko i po chwili następuje zmiana prowadzącego.

 

Zabawa nr 10. Ślepcy

Dzieci  siadają w kręgu i każdy otrzymuje numerek. Jedna lub więcej osób zostaje „ślep-cami” i stoją w kręgu . „Ślepiec’ wywołuje dwa dowolne numery. Osoby z tymi numerkami wstają i starają się przejść na drugą stronę kręgu, a „ślepiec” próbuje ich dotknąć. Osoba dot-knięta staje na miejscu „ślepca” i przejmuje jego zadanie. Dzieci zachowują ten sam nu-merek przez cały czas trwania zabawy.

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin