Dla współczesnych przedsiębiorstw jednym z największych problemów jest nadmiar informacji, a właściwie umiejętny sposób jej gromadzenia. Do niedawna informacje te gromadzone były na kartkach papieru w segregatorach. Znalezienie potrzebnej informacji rozbijało się nie o jej niedobór, lecz o znaczny przyrost. Dużą rolę do spełnienia w tej sytuacji mają narzędzia służące do gromadzenia, katalogowania i wyszukiwania potrzebnych danych. Narzędziami takimi są bazy danych do których zaliczają się bazy zawierające adresy dotychczasowych oraz potencjalnych klientów. Adresowe bazy danych są w obecnym czasie nieodzownym narzędziem bez którego większość firm nie mogła by sobie poradzić.
W pracy w rozdziale pierwszym opisano funkcje jakie spełnia System Zarządzania Bazą.
Część druga przedstawia rodzaje baz danych, które do tej pory zostały wykonane. Opisane zostały następujące modele baz danych: hierarchiczny, sieciowy, relacyjny, oraz obiektowy. Opisano tu również wady i zalety poszczególnych rozwiązań.
Rozdział trzeci poświęcony został prezentacji adresowej relacyjnej bazy danych BMB Promotions Gospodarczy Atlas Polski. Zaprezentowane tu zostały możliwości jakie daje gromadzenie informacji w relacyjnej bazie danych stworzonej w programie Microsoft Access.
W rozdziale czwartym wykonano, adresową aplikację danych, na potrzeby firmy CONTAKT Ltd., która zajmuje się organizacją kursów szkoleniowych. Baza danych została stworzona w programie Microsoft Excel 98, który należy do pakietu Microsoft Office 2000.
CEL PRACY
Celem pracy jest po pierwsze przegląd oraz opis wad i zalet dotychczasowych rozwiązań w projektowaniu baz danych.
Po drugie zaprezentowanie możliwości przeglądania, modyfikowania oraz porządkowania danych, jakie daje relacyjna adresowa baza danych BMB Promotions, „Gospodarczy Atlas Polski”.
Po trzecie zaprojektowanie i wykonanie za pomocą programu Microsoft Excel 98, należącego do pakietu Microsoft Office 2000, adresowej bazy danych urzędów gmin, miast, powiatów oraz województw według nowego podziału administracyjnego w Polsce. Baza ta oprócz tego, iż ma służyć do przechowywania, modernizacji i przeglądania danych ma być wyposażona w narzędzia dodatkowe takie jak: filtrowanie danych, możliwość tworzenia korespondencji seryjnej oraz drukowanie poszczególnych danych.
Po czwarte analiza tezy czy dostępna w środowisku Windows 98, aplikacja Microsoft Excel 98 należąca do pakietu Microsoft Office 2000, jest wystarczającym narzędziem do stworzenia adresowej bazy danych.
Ponadto program ten powinien być niezawodny i możliwie prosty w obsłudze, tak aby mogły z niego korzystać osoby nie mające dużego doświadczenia w pracy z komputerem.
Jedną z dziedzin zastosowania komputerów jest gromadzenie, przetwarzanie i przechowywanie dużej ilości danych. We współczesnym świecie mamy do czynienia z zalewem różnego rodzaju danych. Muszą one być jak najszybciej przetworzone, gdyż od tego zależy często efektywność działania poszczególnych jednostek organizacyjnych i gospodarczych.
Dlatego też opracowano specjalne systemy, które umożliwiają tworzenie i przechowywanie dużych zbiorów danych w pamięci zewnętrznej komputera oraz gospodarowanie tymi danymi. Są tak zwane systemy zarządzania bazą danych. Bazę danych takiego systemu tworzą wszystkie dane przez niego obsługiwane. Mogą to być np. dane osobowe studentów, stany i obroty towarów w magazynie jakiegoś przedsiębiorstwa, dane finansowo – księgowe przedsiębiorstwa czy też dane dotyczące spisu gmin, powiatów i województw według nowego podziału administracyjnego.[1]
System zarządzania bazą danych (SZBD) lub Database Managment System (DBMS) - jest to zestaw programów umożliwiających tworzenie i eksploatację bazy danych. Jest to oprogramowanie ogólnego przeznaczenia. System bazy danych składa się z bazy danych, systemu zarządzania bazą danych i ewentualnie z zestawu aplikacji wspomagających pracę poszczególnych grup użytkowników.[2]
104
w
bazie
zajęć
Wykładowca
Wykład
Suma
godzin
Godziny
Poziom wewnętrzny
Poziom pojęciowy
Poziom zewnętrzny
Suma godzin = czas trwania wszystkich
zajęć prowadzonych przez wykładowcę
Źródło : C.Delobel, M.Adiba „Relacyjne bazy danych” WNT Warszawa 1989, str.54
Tomplus