05.Struktura i treść Konstytucji RP..doc

(63 KB) Pobierz
Marek Biesiada

1

 

Marek Biesiada              03-04.11.08

             

Konspekt lekcji WOS

w klasie II B (PG 1) II A i II B (PG 5)

 

Temat: Struktura i treść Konstytucji RP.

 

1.      Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń potrafi:

·         Wyjaśnić terminy: „konstytucja”, „ustawa zasadnicza”, „akt prawny”, „referendum”, „preambuła”,

·         Opisać jak jest zbudowana Konstytucja RP.

·         Wyjaśnić, jaka jest różnica między ustawą konstytucyjną a zwykłą ustawą.

·         Powiedzieć, jak powstaje konstytucja.

·         Podać rok, od którego obowiązuje w Polsce obecna wersja konstytucji.

·         Wyjaśnić, dlaczego w kraju odbyło się 25 maja 1997 r. referendum konstytucyjne.

·         Podać datę i krótko opisać znaczenie Konstytucji 3 Maja

2.      Metody:

·         praca z podręcznikiem,

·         praca z tekstem źródłowym,

·         wykład

·         dyskusja

3.      Środki dydaktyczne:

·         podręcznik

·         konstytucja RP z 2 kwietnia 1997 roku

4.      Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

·      sprawdzenie listy obecności

·      zapisanie tematu lekcji do dziennika

 

 

II.       Rekapitulacja wtórna:

·       ?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

III.    Realizacja nowych treści:

Temat: Struktura i treść Konstytucji RP.

 

1. Konstytucja – Ustawa Zasadnicza

·         Co to jest konstytucja?

 

 

 

 

 

 

 

2. Historia polskich konstytucji

·         Jakie konstytucje miała Polska w swojej historii?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997

·         Kiedy została uchwalona konstytucja?

·         Kiedy i w jakim głosowaniu obywatele Polski przyjęli konstytucję?

·         Kiedy weszła w życie Konstytucja RP z 1997 roku?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Struktura i treść Konstytucji RP

·         Z ilu rozdziałów składa się Konstytucja RP?

·         Jakie są nazwy rozdziałów Konstytucji RP?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

 

I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 34.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

1. Konstytucja – Ustawa Zasadnicza

·         jest podstawowym aktem prawnym państwa, co oznacza wszystkie inne ustawy i akty prawne muszą być z nią zgodne

 

I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. . Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

2. Historia polskich konstytucji

a) Konstytucja 3 Maja 3 maja 1791

b) Konstytucja Księstwa Warszawskiego 22 lipca 1807

c) Konstytucja Królestwa Polskiego 27 listopada 1815

d) Mała Konstytucja z 20 lutego 1919

e) Konstytucja marcowa 17 marca 1921

f) Konstytucja kwietniowa 23 kwietnia 1935

g) Mała Konstytucja z 19 lutego 1947

h) Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej 22 lipca 1952

i) Mała Konstytucja z 1992 17 października 1992

j) Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997

 

I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 34. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

3. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej uchwalona 2 kwietnia 1997 przez Zgromadzenie Narodowe została przyjęta przez obywateli w wyniku referendum konstytucyjnego w dniu 25 maja 1997 roku, natomiast weszła w życie w październiku 1997 roku.

·         referendum – to powszechne głosowanie w określonej sprawie, w którym uczestniczą obywatele mający czynne prawo wyborcze (prawo wybierania);

·         w wyniku referendum z 25 maja 1997 roku za konstytucją było 52,7%, przeciw 45,9%, frekwencja wyniosła 42,86% głosujących.

 

I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 36. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Konstytucja RP z 2 kwietnia 1997

4. Struktura i treść Konstytucji RP

·         Rozdział I "Rzeczpospolita" – zasady ustrojowe państwa polskiego

·         Rozdział II "Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela" – wolność, prawa i obowiązki człowieka i obywatela

·         Rozdział III "Źródła prawa"

·         Rozdział IV "Sejm i Senat" – władza ustawodawcza

·         Rozdział V "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej" – władza wykonawcza

·         Rozdział VI "Rada Ministrów i administracja rządowa" – władza wykonawcza

·         Rozdział VII "Samorząd terytorialny"

·         Rozdział VIII "Sądy i Trybunały" – władza sądownicza

·         Rozdział IX "Organy kontroli państwowej i ochrony prawa"

·         Rozdział X "Finanse Publiczne"

·         Rozdział XI "Stany nadzwyczajne"

·         Rozdział XII "Zmiana Konstytucji"

·         Rozdział XIII "Przepisy przejściowe i końcowe"

 

 

 

IV.    Rekapitulacja pierwotna

·         ?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

V.     Zadanie pracy domowej

Praca domowa zad. 1 i 2/40

 

VI.    Ocena pracy uczniów na lekcji.

Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin