Dwudziesta pierwsza lekcja kursu o relaksacji.doc

(50 KB) Pobierz

Mam nadzieję, że kontynuujesz swój trening relaksacji i znalazłeś/znalazłaś kilka skutecznych sposobów, by żyć w sposób bardziej świadomy i twórczy.

Nie jest konieczne, by codziennie wykonywać wszystkie metody, które znamy.

 

Bardziej pomoże nam zagłębienie się w jedną lub kilka wybranych metod, które w tym momencie wydają się nam najbardziej odpowiednie dla nas.

 

Dzisiaj kilka dodatkowych szczegółów. Tak jak byliśmy umówieni - co jakiś czas będę wspierał Cię w kontynuowaniu treningu, podając jakieś interesujące, uzupełniające informacje.

 

 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Dwudziesta pierwsza lekcja kursu o relaksacji

 

W lekcji dwudziestej podana była metoda relaksacji poszczególnych tkanek naszego organizmu: skóry, tkanki mięśniowej, narządów wewnętrznych, serca i układu krążenia, układu kostnego i układu nerwowego. Skupialiśmy się na poszczególnych częściach ciała, a następnie powtarzaliśmy sugestię; np. skupienie na skórze całego ciała i powtarzanie sugestii: 'relaksuję

moją skórę, relaksuję moją skórę... moja skóra relaksuje się, relaksuje się, relaksuje się... moja skóra jest w pełni zrelaksowana'.

 

Po powtarzaniu tej (lub o podobnym przesłaniu) sugestii należy skupić się na odczuwaniu wrażeń w danym rejonie ciała.

 

W praktyce zatem skupiając się na poszczególnych sferach naszego ciała fizycznego wykonujemy mentalnie trzy procesy:

1) przykucie uwagi do danego rejonu ciała;

2) wysyłanie sugestii o relaksie (z naszego umysłu do danego rejonu ciała) - jest to element aktywny, wyrażający kreujące właściwość naszego umysłu;

3) wczucie się w dany rejon ciała i bierny odbiór wrażeń (bezstronna, czujna obserwacja).

 

 

W technikach mentalnych jogi istnieje ciekawa metoda, która wykonuje ten proces (przykucie uwagi, sugestia i odbiór wrażeń) za pomocą tzw. 'źródła ciszy'. Polega to na tym, że niektóre osoby, kiedy wprowadzają się w stan relaksu, stopniowo zaczynają słyszeć i wyczuwać tzw. 'wewnętrzny dźwięk', który porównać by można do szumu całego kosmosu.

 

Początkowo koncepcja 'wewnętrznego dźwięku' brzmi nieco enigmatycznie, jednak po jakimś czasie wykonywania relaksacji, możesz słyszeć w stanie odprężenia coś jakby kosmiczny szept, czy też kosmiczny szum - opisywany jako zbliżony do dźwięku zgłoski A-O-U-M.

 

Technika ta polega na tym, że skupiasz się na poszczególnych rejonach swojego ciała (jak w poprzedniej metodzie), ale zamiast powtarzać werbalną (słowną) sugestię stosujesz skupienie na tym wewnętrznym dźwięku. Czyli - inaczej mówiąc - do relaksacji zamiast słownej afirmacji

stosujesz 'sugestie Kosmosu' - ten wewnętrzny dźwięk, który wyraża harmonię i energię Wszechświata.

 

 

A więc, tak jak w poprzedniej metodzie stosujesz kolejno:

 

1) przykucie uwagi do danego rejonu ciała;

2) wysyłanie sugestii o relaksie (w tym przypadku sugestią tą jest intuicyjnie wyczuwany i słyszany wewnętrzny dźwięk możesz stosować jednocześnie sugestię słowną i odczucie wewnetrzngo dźwięku));

3) wczucie się w dany rejon ciała i odbiór wrażeń.

 

Oczywiście, tak jak poprzednio, od czasu do czasu przypominasz sobie o swoim oddechu i zwracasz uwagę, by był on zrelaksowany i naturalny.

 

 

Jeśli ta koncepcja 'wewnętrznego dźwięku' wydaje Ci się na razie nazbyt abstrakcyjna, możesz zastosować zamiast tego jakąś monotonną muzykę, która kojarzy Ci się z odczuciem harmonii.

Słuchając tej muzyki skupiasz się na poszczególnych rejonach ciała (kolejno: skóra, mięśnie, narządy wewnętrzne, krążenie, układ kostny, układ nerwowy) następnie jakby wsłuchujesz się w tę muzykę - wyczuwasz ją w poszczególnych rejonach ciała.

Potem przez chwilę obserwujesz wrażenia w danym rejonie ciała, i przechodzisz do kolejnego obszaru (po skórze przechodzisz do mięśni, potem do narządów wewnętrznych... itd.)

 

 

 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

Codzienne funkcjonowanie

 

 

Teraz skupmy się jeszcze na głównym temacie naszego kursu, czyli relacji: 'relaksacja i codzienność'. Jeszcze raz warto tutaj zadać sobie pytanie: w jaki sposób mogę pomagać

mojemu codziennemu funkcjonowaniu poprzez stosowanie relaksacji?

 

Podam Ci teraz w skrócie trzy przykłady takiego łączenia relaksacji i codzienności.

 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

1) skupienie się na celu

 

Gdy wykonasz relaksację (przy pomocy jakiejkolwiek znanej Ci metody), to wyobraź sobie (poprzez wizualizację) jakiś istotny dla Ciebie cel lub jedynie uświadom go sobie (jeśli na razie wizualizacja sprawia Ci kłopot).

 

Może być to jakiś cel bardziej formalny i konkretny, np. ukończenie jakiegoś kursu, ukończenie szkoły itd., lub cel bardziej wewnętrzny (samorozwój, rozwój dojrzałości wewnętrznej...), lub jeszcze jakiś inny istotny i wartościowy dla Ciebie cel.

 

Posiadanie celu pomaga nam dostrajać się do otaczającego nas Wszechświata oraz do swojego wewnętrznego rytmu i potencjału.

Uświadamiaj sobie ten cel trwając w stanie relaksacji. Skup swoje myśli na danym celu i jednocześnie bądź zrelaksowany. Od czasu do czasu śledź swój oddech (od czasu do czasu wykonaj świadomy wdech i wydech, mając w umyśle obraz swojego celu).

 

Trwaj w stanie głębokiej akceptacji siebie - akceptuj swoje ciało, swoje emocje, swoją umysłowość. Odczuwaj, że są one zanurzone w stanie wewnętrznej harmonii. Odczuwaj, że Twój cel także jest częścią tej wewnętrznej harmonii.

 

Uśmiechnij się w swoich myślach do niego.

 

Ćwiczenie to pomoże Ci odczuwać naturalne połączenie pomiędzy stanem relaksacji a Twoją codziennością.

Skierowanie wewnętrznej energii na obraz Twojego celu wzmocni motywację i ułatwi jego realizację. Całość pomoże Ci osiągnąć większą wewnętrzną jasność.

 

 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

2) pobudzanie wewnętrznej intuicji

 

Dzięki relaksacji możesz łatwiej skontaktować się ze swoją wewnętrzną intuicją i podświadomością. Oto przykład takiego ćwiczenia (przypuśćmy, że szukasz jakiegoś rozwiązania i np. nie wiesz, jaką decyzję obecnie podjąć, lub też na jaki kierunek działań się zdecydować).

 

Wyobraź sobie jakąś budowlę, która reprezentuje poziomy Twojej osobowości (np. jakiś stojący w lesie dom, jakiś pałac, wiatrak, morską latarnię, lub jeszcze coś innego).

 

W stanie relaksacji wyobraź sobie, że wchodzisz do tej budowli. Możesz zejść w niej schodami w dół, co wyraża dotarcie do swojej podświadomości.

 

Wyobraź tam sobie jakąś konstruktywną scenerię. Wyobraź sobie, że spotykasz tam jakąś osobę (symbolizującą jakieś istotne wartości i treści Twojej podświadomości).

 

Porozmawiaj z tą osobą o swojej obecnej sytuacji. Opowiedz jej 'w czym rzecz' i zapytaj ją, jak ona widzi tę sytuację. Wysłuchaj jej rad oraz wczuj się w swój wewnętrzny odbiór tej sytuacji.

 

 

Innym razem możesz wyobrazić sobie, że wchodzisz do jakichś innych pomieszczeń wyobrażonej przez siebie budowli (np. pokoje na piętrach, poddasze itd.). Spotkaj tam jakąś inną osobę swojej wyobraźni, wyrażającą symbolicznie istotne dla Twojej osobowości treści.

 

 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

3) budowanie bardziej spójnej i twórczej osobowości

 

W wielu terapiach psychologii humanistycznej podkreśla się bardzo istotną rolę pozytywnego obrazu siebie.

Niekiedy nasz obraz siebie jest zbyt negatywny, a niekiedy po prostu zbyt mało wyrazisty. Wszystko to obniża nasz system motywacji i ogranicza nasze wyrażanie się w życiu.

 

Oto przykład budowania pozytywnego i bardziej wyrazistego obrazu siebie z wykorzystaniem stanu relaksacji.

 

Wprowadź się w stan relaksu (przy pomocy dowolnej znanej Ci metody)

 

Pomyśl sobie, że jesteś gotów dokonywać pozytywnych zmian w swoim życiu, odkrywać wyższą jakość doświadczania otaczającej Cię rzeczywistości i rozwijać większą efektywność swoich działań. Dzięki relaksacji możesz stać się bardziej twórczy, co oznacza wykorzystywanie swojej energii bardziej świadomie i efektywnie.

 

Wykonuj teraz kilka istotnych zabiegów aktywizujących pozytywny obraz siebie:

 

1) przypomnij sobie jakieś przyjemne zdarzenia ze swojego życia - sytuacje, w których byłeś bardziej radosny, bardziej odważny, bardziej twórczy niż zazwyczaj. Przypomnij sobie okoliczności, gdy zrobiłeś coś, z czego byłeś naprawdę zadowolony. Przypomnij sobie jakieś przyjemne i pozytywne dla Ciebie zdarzenia;

 

2) utrzymuj w swojej wyobraźni pozytywny obraz siebie i jednocześnie trwaj w stanie relaksacji i akceptacji siebie. Połącz ten obraz siebie ze stanem umysłu pełnym radości, wewnętrznej pogody i poczucia naturalnej wartości wszystkiego co robisz i co Cię otacza. Poczuj narastającą w Tobie akceptację (siebie i innych) oraz wiarę w siebie;

 

3) poza sesjami relaksacji wprowadź jakąś drobną zmianę do swojego życia - zmień jakiś drobny szczegół, który da Ci poczucie, że bardziej wierzysz w siebie. Niech ten szczegół wyraża osiągnięcie większej spójności wewnętrznej, stanie się bardziej naturalnym i ufnym wobec wartości życia. Np. osobom w stanie depresji poleca się posadzenie jakiejś roślinki (np. doniczkowego kwiatka), którą będą się opiekować. Możesz też zrobić porządek na swoim biurku, lub np. pójść do kina na film, na który wybierałeś się już od wielu miesięcy, ale nie miałeś czasu.

 

4) uświadom sobie, że jesteś istotnym autorem swojego życia. Ty decydujesz, które sprawy chciałbyś w swoim życiu robić i jak chciałbyś je zrealizować. Staraj się zobaczyć w swojej wewnętrznej wyobraźni jakiś bardziej długoterminowy cel Twoich działań. Do czego chciałbyś dojść za np. 5, 10, czy 20 lat?

 

Zobacz w swoim wewnętrznym obrazie i odczuj intuicyjnie jakiś głębszy i bardziej długofalowy cel swojego życia.

 

 

_ _ _ _ _ _ _

Podsumowanie

 

Relaksacja uczy nas, że celem naszego życia są doświadczane przez nas poszczególne chwile, w których jesteśmy bardziej świadomi. Bycie bardziej zrelaksowanym i obecnym w poszczególnych chwilach i sytuacjach otwiera nas na doświadczanie harmonii z otoczeniem i stanie się bardziej kreatywnym.

 

Jednocześnie - dzięki relaksacji - możemy bardziej świadomie realizować jakieś konkretne cele na najbliższe miesiące i lata, a także postrzegać swoje życie w szerszej perspektywie.

 

 

Wykorzystuj zatem relaksację, by stworzyć więcej jasności, naturalności i wewnętrznej satysfakcji w swoim życiu. Połącz ją ze swoją codziennością

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin