Przygody Ani tworzymy prezentację(1).doc

(35 KB) Pobierz
mgr Anna Kula-Lubaszewska

 

Scenariusz lekcji

 

Temat: Przygody Ani z Zielonego Wzgórza – tworzymy prezentację PowerPoint

 

Cele lekcji:

- popularyzacja czytelnictwa,

- kształcenie umiejętności pracy w grupie,

- wykorzystanie technologii informacyjnej w pracy ucznia.

 

Cele operacyjne:

Uczeń:

- wie gdzie znaleźć potrzebne informacje,

- wiej, jakie elementy powinna zawierać poprawna prezentacja,

- potrafi zgromadzić i wykorzystać znalezione informacje,

- umie tworzyć prezentację multimedialną na zadany temat,

- potrafi efektywnie pracować w grupie,

- potrafi dokonać prezentacji swojej pracy.

 

Formy pracy:

- indywidualna,

- grupowa,

- zbiorowa.

 

Metody pracy:

- pogadanka,

- zajęcia praktyczne,

- pokaz,

- praca w grupie.

 

Środki dydaktyczne:

- rzutnik multimedialny,

- komputery z programem PowerPiont i dostępem do Internetu,

- płyta CD (DVD) do nagrania prezentacji,

- karty z poleceniami dla uczniów,

- karty ewaluacji zajęć.

 

Czas trwania zajęć:

90 minut

 

Przebieg lekcji:

1.      Powitanie i przedstawienie przez nauczyciela celów oraz przebiegu zajęć.

2.      Losowanie przez uczniów tematów prezentacji (praca w dwuosobowych grupach).

              Proponowane tematy:

- Lucy Maud Montgomery, autorka „Ani z Zielonego Wzgórza”,

- „Ania z Zielonego Wzgórza” – książka i film,

- Bohaterowie „Ani z Zielonego Wzgórza”,

- Przygody Ani z Zielonego Wzgórza (na podstawie filmu),

- 100 lat „Ani z Zielonego Wzgórza”.

3.      Przypomnienie zasad tworzenia prezentacji PowerPoint – projekt i układ slajdu, tło, wstawianie zdjęć i muzyki, animacje, przejścia, inne efekty.

Proponuję wcześniej przeprowadzić lekcję o tworzeniu prezentacji multimedialnej w programie PowerPoint.

4.      Wyszukiwanie w Internecie ciekawych materiałów o książce i jej bohaterach:

- krótkie informacje;

- zdjęcia.

              Proponuję wcześniej przeprowadzić lekcję o wyszukiwaniu informacji o książce „Ania z Zielonego Wzgórza”.

5.      Samodzielna praca uczniów w grupach.

              Uczniowie, w oparciu o wyszukane informacje i zdjęcia, tworzą prezentację multimedialną na wylosowany temat.

6.      Nagranie przez uczniów wykonanych przez siebie prezentacji na płytę.

7.      Prezentacja wytworów uczniów na forum klasy.

              Nauczyciel, korzystając z rzutnika multimedialnego, przedstawia uczniom przygotowane przez nich prezentacje multimedialne.

8.      Ewaluacja zajęć.

Uczniowie wypełniają karty ewaluacji.

 

Uwagi:

1.      Scenariusz przeznaczony dla uczniów kl. V-VI szkoły podstawowej.

2.      Miejscem realizacji może być pracowania komputerowa lub ICIM w bibliotece szkolnej (pedagogicznej).

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin