KONSPEKT-LACZNOSC.doc

(336 KB) Pobierz
SZKOŁA GŁÓWNA SŁUŻBY POŻARNICZEJ

SZKOŁA GŁÓWNA SŁUŻBY POŻARNICZEJ

 

ZAKŁAD RATOWNICZO GAŚNICZY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONSPEKT-ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE:

ŁĄCZNOŚĆ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPORZĄDZILI:

pchor. Kierzkowski Karol

pchor. Bębenek Łukasz

pchor. Kocia Lukasz

pchor. Olesiński Daniel

 

 

 

 

WARSZAWA LISTOPAD 2004

1        Łączność.

 

1.1     Podstawowe pojęcia związane z łącznością.

 

o       Fale elektromagnetyczne są zespolonym ruchem falowym zmiennego pola elektrycznego i nośnikiem energii elektrycznej. Zjawiska charakterystyczne dla ruchu falowego to: załamanie fali (refrakcja), ugięcie fali nad przeszkodą  (dyfrakcja), rozproszenie i nakładanie się fali (interferencja).Fale radiowe rozchodzą się w 3 warstwach atmosfery: troposferze, stratosferze i jonosferze. Fale radiowe dzielą się na: długie, średnie, krótkie, ultrakrótkie i mikrofale. Na podstawie porozumień międzynarodowych ustalono nazwy tych fal w zależności od długości. Ośrodkiem rozchodzenia się fal UKF jest troposfera, czyli warstwa atmosfery w odległości około 12 km. od ziemi. Fale te rozchodzą się po liniach prostych lub zbliżonych do prostych. Przy transmisji fal UKF mamy do czynienia z falą powierzchniową bezpośrednią i falą odbitą od ziemi lub przeszkód terenowych.

 

rys. fala powierzchniowa bezpośrednia.

 

                            Na rozprzestrzenianie się fal UKF mają wpływ:

  1. ukształtowanie terenu
  2. niejednorodność gruntu (lasy, jeziora)
  3. przedmioty terenowe w postaci zabudowań

Fala radiowa padając na przeszkodę terenową np. ścianę budynku ulega częściowemu odbiciu, a częściowo rozproszeniu. Od nadajnika do odbiornika dociera nie fala bezpośrednia, lecz odbita.

rys. fala bezpośrednia i odbita.

 

rys. rozchodzenie się fal ultrakrótkich.

 

 

 

 

 

 

o       Pasmo częstotliwości – zakres częstotliwości radiowych przeznaczony do pracy określonych służb.

o       Kryptonim radiostacji jest to umowny znak rozpoznawczy przydzielony każdej stacji.

o       Częstotliwość przydzielona stacji – częstotliwość, na której pracuje stacja

o       Kanał radiowy – tor transmisyjny określony za pomocą standardowego podziału częstotliwości.

o       Kierunek radiowy – sposób organizacji łączności miedzy dwoma stacjami radiowymi, pracującymi według wspólnych danych radiowych.

 





 

 

SSK

250-10

GBA 2/25

250-21

 

 

 

o       Sieć radiowa – zespół trzech lub więcej stacji pracujących według wspólnych danych radiowych.



 

250-10

 

250-21

21-ROTA I

250-15

 

 

o       Selektywne wywołanie – rodzaj sygnalizacji pozwalający na nadanie każdemu urządzeniu numeru. Dzięki temu możemy skierować informacje tylko do tego radiotelefonu, do którego chcemy, żeby dotarła.

o       Dane radiowe jest to zestaw dokumentów umożliwiający prowadzenie łączności radiowej z wybranymi korespondentami wchodzącymi w skład kierunku lub sieci radiowej.

Do podstawowych elementów danych radiowych należą:

a.       częstotliwość pracy

b.      kryptonimy radiostacji

c.       kryptonimy osób funkcyjnych

d.      hasła rozpoznawcze

 

1.2     Organizacja łączności w pododdziałach taktycznych PSP

 

Do organizacji łączności w pododdziałach taktycznych Państwowej Straży Pożarnej wykorzystuje się 4 rodzaje środków łączności:

 

o       radiowe,

o       przewodowe,

o       sygnalizacyjne,

o       ruchome.

 

 

Łączność radiowa – łączność organizowana za pomocą urządzeń radiowych, które pracują w określonym systemie wg ustalonych zasad.

 

Łączność przewodowa – łączność organizowana za pomocą środków przewodowych, zapewniająca w zależności od wykorzystywanych urządzeń liniowych i stacyjnych – jedno – lub wielokanałową wymianę informacji telefonicznych i telegraficznych, telekopiowych, telemetrycznych, teledacyjnych i telewizyjnych.

 

Łączność środkami ruchomymi – przekazywanie informacji, dokumentów, rozkazów, meldunków na każdym szczeblu dowodzenia przy pomocy gońców (łączników) pieszych lub korzystających ze środków transportu.

 

Łączność sygnalizacyjna – przekazywanie krótkich komend i rozkazów, alarmowanie i powiadamianie za pomocą środków sygnalizacji wzrokowej, dźwiękowej i czuciowej w postaci umownych sygnałów oraz technicznymi środkami łączności.

 

Łączność operacyjną dzielimy na: łączność alarmowania, dowodzenia i współdziałania.

 

  1. Łączność alarmowania służy do powiadamiania jednostek straży pożarnej o zaistniałym pożarze oraz do zawiadamiania jednostek będących w dyspozycji o alarmie bojowym.
  2. Łączność dowodzenia jest to system sił i środków łączności przeznaczonych do przekazywania rozkazów od dowódcy do podwładnego oraz meldunków, informacji od podwładnego do dowódcy. Łączność dowodzenia organizowana jest zawsze od dowódcy do podwładnego środkami dowódcy.
  3. Łączność współdziałania  jest to system sił i środków łączności przeznaczony do porozumiewania się dowódców  w celu skoordynowania działań taktycznych podległych im pododdziałów. Łączność  współdziałania wchodzi w jednolity system dowodzenia i współdziałania. O potrzebie organizowania takiej łączności zawsze decyzje podejmuje dowódca.

 

 

 

 

1.3     Zasady ogólne

 

Przepisy i zasady prowadzenia korespondencji radiowej w systemach, sieciach i kierunkach łączności radiotelefonicznej UKF

 

 

 

A.    Podczas nawiązywania łączności oraz prowadzenia korespondencji obowiązuje zasada: „Minimum czasu nadawania-maksimum treści”. Nawiązywanie łączności należy prowadzić tylko na przydzielonych kanałach radiowych.

 

B.     Za nawiązanie łączności uważa się nadanie wywołania i zgłoszenie się na to wywołanie właściwego korespondenta (w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości, co do tożsamości korespondenta należy dokonać jego sprawdzenia).

 

C.     Poza pracą foniczną w sieciach i kierunkach radiowych resortu spraw wewnętrznych mogą być przekazywane informacje w postaci krótkich sygnałów powodujących uruchomienie przetworników elektroakustycznych, elektromagnetycznych lub elektrooptycznych (selektywne wywołanie).

 

D.    Wiadomości stanowiące tajemnicę państwową lub służbową można przekazywać przez środki łączności radiotelefonicznej wyłącznie w formach zapewniających ochronę kryptograficzną.

 

E.     W każdym przypadku - nawet podczas przekazywania wiadomości o charakterze jawnym zabrania się nadawania tekstem jawnym stopni służbowych, nazwisk osób funkcyjnych nazw i czynności o charakterze specjalnym.

 

F.      W czasie prowadzenia korespondencji obowiązuje stosowanie formy zwracania się do korespondentów - „TY”

 

G.    Stosuje się następujące sposoby wywołania:

- głosem,

- tonem,

- za pomocą urządzeń selektywnego wywołania.

 

H.    Podczas wymiany korespondencji radiotelefonicznej stosuje się następujące sposoby potwierdzenia jej odbioru:

- z potwierdzeniem zwrotnym,

- z pokwitowaniem,

- bez pokwitowania (lub potwierdza się innymi środkami łączności).

 

W przypadku braku łączności pewnej, przekazanie korespondencji można prowadzić poprzez stację pośredniczącą.

 

I.        Zasadniczym rodzajem pracy w sieciach i kierunkach radiotelefonicznych jest praca na odbiór (ciągły nasłuch). Przejście na nadawanie ma miejsce w następujących przypadkach:

- w celu zgłoszenia się na wywołanie korespondenta dla odebrania określonej informacji,

- dla wywołania określonego korespondenta i nadania informacji.

 

J.       Szybkość przekazania korespondencji radiowej prowadzonej głosem zależy od jakości łączności (słyszalności) oraz od sposobu jej przekazania. Nadawanie powinno być możliwie krótkie, zwięzłe w treści, w miarę szybko i wyraźnie nadane, zrozumiale akcentowane.

 

K.    W przypadku konieczności prowadzenia korespondencji w warunkach słabej słyszalności (np. praca na skraju zasięgu), pewną poprawę łączności można uzyskać przez:

 

- zatrzymanie pojazdu i prowadzenie korespondencji na postoju,

 

- wybranie przez stację ruchomą dogodnego dla utrzymania łączności miejsca pracy (np. znalezienie wyżej położonego punktu, wyjechanie zza budynku, odsunięcie się od skraju lasu itp.),

 

- wyłączenie (lub obniżenie progu) blokady szumów.

 

L.     Podczas wymiany korespondencji w warunkach słabej słyszalności należy ważniejsze zwroty powtarzać po dwa razy, a w razie niezrozumienia stosować zgłoskowanie.

 

M.   Obsługujący radiotelefony są zobowiązani w każdej sytuacji dążyć do skrócenia rozmów prowadzonych podczas nawiązywania łączności i wymiany korespondencji.

 

N.    Każdy operator obsługujący radiotelefon przed rozpoczęciem nadawania obowiązany jest upewnić się czy, w danym momencie kanał roboczy nie jest zajęty. W przypadku zajętości kanału należy zaczekać do czasu zakończenia korespondencji.

 

1.3.1   Zasady nawiązywania łączność głosem.

 

 

Wywołanie korespondenta:

 

             kryptonim stacji korespondenta      -1 raz ;

             zwrot „ TU ”                                    -1 raz ;

             kryptonim stacji własnej                 -1 raz ;

             zwrot „ ODBIÓR ”                         -1 raz .

 

PRZYKŁAD:

„ 250-10, TU 250-21, „.ODBIÓR ”.

 

Zgłoszenie się na wywołanie:

 

             zwrot „ TU ”                               -1 raz;

             kryptonim stacji własnej             -1 raz ;

             zwrot „ ODBIÓR ”                     -1 raz .

 

PRZYKŁAD:

TU, 250-10, „.ODBIÓR ”.

 

W przypadku wywołania przez kilku korespondentów:

 

             zwrot „TU”                                      -1raz;

             kryptonim stacji własnej                 -1 raz;

             zwrot „ZGŁASZAM SIĘ DLA”       -1 raz;

             kryptonim jednej z wywołujących stacji   -1 raz;

             zwrot „ODBIÓR”                           -1 raz.

 
PRZYKŁAD...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin