szkodniki roślin domowych.rtf

(8 KB) Pobierz

 

SZKODNIKI ROŚLIN DOMOWYCH

 

Nawet pomimo bardzo starannej pielęgnacji kwiatów uprawianych w mieszkaniu, mogą zostać one zaatakowane przez szkodniki. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące szkodniki roślin domowych, oraz wybrane metody ich zwalczania.

 

Przędziorki

Rośliny domowe często mogą być atakowane przez przędziorki, drobne roztocza o 8-miu odnóżach, długości nie przekraczającej 1 mm i barwie od żółtawo-zielonej do czerwono-pomarańczowej. Poza kwiatami domowymi, mogą one atakować wiele różnych roślin ogrodowych. Obecność przędziorków objawia się w postaci żółtobiałych plam na liściach. Plamy z czasem obejmują coraz większą powierzchnię liścia, powodując jego zaschnięcie i opadnięcie. Może się również zdążyć, iż liście zostaną osnute cienką pajęczyną. Rozwojowi tych szkodników sprzyja wysoka temperatura i suche powietrze. W uprawie w mieszkaniu przędziorki możemy zwalczać akarycydami, np. Karate 2,5EC lub Talstar 100EC. Możliwe jest również zastosowanie preparatów w aerozolu. Doskonale sprawdza się Owadum domowe.

 

Czerwce

Owady te występują głównie na dolnej stronie liści i na pędach. Przez większą część życia żerują w jednym miejscu. Do tej grupy szkodników zaliczają się tarczniki (pokryte płaską, owalną tarczką o średnicy od 1 do 2 mm), miseczniki (posiadają tarczkę brązową i wypukłą, trudną do usunięcia), oraz wełnowce (ich ciało pokrywa jasna wydzielina, przypominająca kłaczki wełny - fot. poniżej z lewej). Szczególnie korzystne warunki do rozwoju tych szkodników występują zimą w ogrzewanych mieszkaniach. Najbardziej narażone na ich ataki są kaktusy i inne sukulenty. W uprawie domowej tarczki owadów należy usunąć za pomocą twardej szczoteczki lub patyka (fot. z prawej), a miejsca po ich żerowaniu posmarować mieszaniną wody z szarym mydłem lub płynem do mycia naczyń i denaturatem. Całą roślinę można spryskać preparatem Actelic 50EC. Skuteczne okaże się również Insektum-A lub Tarcznik.

 

Mączlik szklarniowy

Jest to biały, uskrzydlony owad o długości 2 mm. Poza roślinami domowymi, często atakuje również rośliny uprawiane pod osłonami. Larwy mączlika żerują na dolnej części liści, wysysając z nich sok. W efekcie powodują żółknięcie i opadanie liści. Szkodnika tego możemy zwalczać opryskując preparatem Owadum domowe, Bio-Inse (opryskiwać 3-krotnie w odstępach 8-dniowych), preparatem Polysect (fot. z prawej) lub też wywarem z wrotyczu pospolitego.

 

Mszyce

Mszyce są to uskrzydlone lub bezskrzydłe owady o ciele długości do 5 mm (fot. z lewej). Mogą licznie występować na pędach i dolnej stronie liści, z których wysysają soki. Są szczególnie niebezpieczne, gdyż często przenoszą choroby wirusowe. Liście i pędy zaatakowanych roślin mogą być zniekształcone i lepkie, pokryte pęcherzami. Przy niedużej ilości szkodników skuteczne może okazać się spłukiwanie roślin wodą. Jeżeli ilość szkodników jest duża, pomogą takie środki jak Polysect, Pirimor-aerosol 01AE czy też Owadum domowe.

 

Nicienie

Nicienie są to mikroskopijne owady żerujące w tkankach roślin. Powodują powstawanie na liściach drobnych, szorstkich plam. W uprawie amatorskiej w zasadzie nie zwalcza się ich chemicznie. Należy usunąć porażone liście i zaprzestać zraszania rośliny wodą.

 

Ziemiórki

Larwy ziemiórek, zwanych również czarnymi muszkami, uszkadzają korzenie, co z kolei powoduje zakażenie roślin przez grzyby. Larwa to mała (do 7 mm) glistka, o walcowatym kształcie, biaława, z widocznym czarnym przewodem pokarmowym i czarną główką. Osobniki dorosłe to czarne muszki długości 2-3 mm o jednej parze skrzydeł. Są bardzo ruchliwe. Najczęstszą przyczyną ich pojawienia się jest zastosowanie gleby zawierającej ich jajeczka. Rozwojowi szkodnika sprzyja wilgoć. Larwy możemy zwalczać poprzez umieszczenie w podłożu pałeczek owadobójczych (obecnie zwanych nawozowo-ochroniarskimi) lub stosując preparaty chemiczne Actellic 50EC, Basudin 600 EW, Nomolt 150 SC, Trigard 15 WP. Zabieg warto powtórzyć po 10 dniach. Dobrą nie chemiczną metodą na wytępienie osobników dorosłych jest porozmieszczanie żółtych tablic lepowych pomiędzy roślinami.

 

Skoczogonki

Często po obfitym podlaniu rośliny w doniczce, na powierzchni ziemi pojawiają niewielkie skaczące owady barwy białej lub szarej. Są to skoczogonki (Collembola). Osiągają one wielkość od 0,2 do 3 mm. Wbrew pozorom, skoczogonki nie są szkodnikami. Odżywiają się głównie rozkładającymi się substancjami organicznymi i martwymi tkankami roślinnymi, dzięki czemu przyczyniają się do wzbogacania podłoża w substancje odżywcze dostępne roślin. Jeżeli jednak chcemy ich się pozbyć, możemy na kilka godzin wstawić doniczkę do wody, w taki sposób aby była zanurzona po brzeg. Gdy zobaczymy pływające po powierzchni wody owady, wylewamy je wraz z wodą.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin