str 112 - 113.docx

(33 KB) Pobierz





na małym ogniu. Po godzinie salceson wyjąć, położyć na desce, przycisnąć drugą deską i kamieniem i przenieść do chłodnej spiżarni, aby wy­stygł. Przechowywać można przez kilka dni w chłod­nym, suchym i przewiewnym miejscu.

U w a g a: w celu sprawdzenia czy salceson lub kiszka są już do­stateczne ugotowane należy badaną wędlinę przekłuć dość głębo­ko patyczkiem. Gdy z otworu wypływa czysty tłuszcz, świadczy to, że wędlina jest już ugotowana. Gdy natomiast razem z tłu­szczem spływa krew — płyn nieklarowny, wskazuje to, że wędli­na jest jeszcze surowa (nie ugotowana).


SALCESON CZARNY

Przygotować 1 kg podgardla zapeklowanego, ½ kg podrobów wieprzowych, ¼ kg skórek wieprzowych, ¾ kg krwi, soli, pie­przu, ziela angielskiego, papn'ki, czosnku, majeranku — do smaku, żołądek wieprzowy.

Wszystkie składniki (przyprawy nie mielone, lecz w całości) wło­żyć do garnka, zalać wodą i gotować na małym ogniu do czasu, aż mięso stanie się miękkie. Po ugotowaniu wyjąć przyprawy, mięso pokrajać w kostkę, skórki zemleć drobno w maszynce do mięsa, połączyć z wywarem i z krwią, dobrze wymieszać i wlać do żołąd­ka; pozawiązywać albo pozaszywać wszystkie otwory. Salceson włożyć cło garnka z wrzącą wodą i gotować na małym ogniu, za­leżnie od grubości salcesonu — 1 do 2,5 godziny.


 






SALCESON BIAŁY II

Przygotować ryj, uszy, nogi wieprzowe, ½ kg skórek od sło­niny, 1 marchew, 1 pietruszkę, 1 cebulę, sól, pieprz, ziele angiel­skie, ząbek czosnku, żołądek wieprzowy. Włożyć do garnka dobrze oczyszczone ryj,  uszy,  nogi,  skórki i obrane jarzyny, zalać wodą, tak aby tylko pokryła mięso, posta­wić na  małym  ogniu  i  gotować  aż mięso stanie się miękkie. Po ugoto­waniu  ochłodzić,  mięso oddzielić  od kości, pokrajać w grubą kostkę, zalać odcedzonym    wywarem,    dodać    do smaku   sól,   pieprz   i   inne  przypra­wy,   wymieszać   i  wlać  do  żołądka. Jeśli cała masa nie mieści się, resztę przełożyć do^ pęcherza. Otwory w żo­łądku i pęcherzu zawiązać albo za­szyć.   Włożyć   salcesony   do   garnka z wrzącą wodą i gotować na małym ogniu przez 1,5 godziny. Ugotowane salcesony  wyłożyć  na   deskę,   przy­cisnąć drugą deską, obciążyć kamie­niem i przenieść w chłodne miejsce.


ROLADA Z PROSIAKA

Przygotować sporej wielkości prosiaka, farsz — 1 kg cielęciny, 4 bułki, 2 duże cebule, sól, pieprz, majeranek, skórka cytry­nowa, 4 jaja, słonina, ozór.

Prosiaka wypatroszyć, oczyścić, uciąć głowę i nogi, wyjąć wszystkie kości. Mięso wraz ze skórą rozłożyć płasko na stolnicy. Przygotować farsz: mięso oddzielić od kości, dodać do niego 1 kg cielęciny, płucka wyjęte z prosiaka, cztery bułki rozmoczone w ro­sole, dwie cebule utarte na tarce i przysmażone na maśle. Wszyst­ko to przepuścić przez maszynkę do mięsa. Do masy mięsnej dodać soli, pieprzu, majeranku, utartej skórki cytrynowej, jaja i całość dobrze wyrobić na farsz.

Na rozłożoną skórkę (na ¾ jej szerokości) wyłożyć równą war­stwą farsz, a na nim pokrajaną w paski — wędzoną słoninę, płatki ozora, nerki i wątróbkę z prosiaka, ćwiartki jaj ugotowanych na twardo oraz cienko pokrajane korniszony. Następnie zwinąć skór­kę w rulon, poczynając od brzegu, przy którym ułożony jest farsz. Roladę zeszyć mocno, owinąć płótnem, całość, osznurować i goto­wać w wodzie osolonej i zakwaszonej octem, 1,5 godz. licząc od zawrzenia wody. Po ugotowaniu zdjąć płótno, opłukać je w occie i powtórnie owinąć nim roladę. Zaczekać, aż rolada nieco ostygnie


 


112


8


113


/

Zgłoś jeśli naruszono regulamin