Witamy wiosnę..doc

(33 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć w klasie I z okazji I Dnia Wiosny

Scenariusz zajęć w klasie I z okazji I Dnia Wiosny.

Temat bloku: Nadejście wiosny.

Temat dnia : Witamy wiosnę.

Zapis tematu: Zabawa integracyjna z okazji pierwszego Dnia Wiosny. Przygotowanie strojów, wierszy i piosenek według własnego pomysłu. Wspólna zabawa przy muzyce

i piosence. Malowanie farbami Pani Wiosny.

 

Cele:

·   Uczeń zna charakterystyczne cechy wszystkich pór roku,

·   Wymienia różne potrawy w danym kolorze,

·   Potrafi zaprojektować strój i krótki program artystyczny,

·   Potrafi bawić się i współpracować w grupie,

·   Maluje postać Pani Wiosny.

 

Metody: zabawa integracyjna „ćwierćland” / opracowana na podstawie książki Jadwigi Krzyżewskiej „Aktywizujące metody i techniki w edukacji”/

 

Formy pracy: grupowa, indywidualna, zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne: kartki , bibuła marszczona i baloniki w kolorze niebieskim, zielonym, żółtym i czerwonym, różne przedmioty w 4 kolorach.

 

Przebieg zajęć:

1. Przygotowanie do zajęć.

Dzień wcześniej dzieci zostały podzielone na 4 grupy za pomocą kartek w 4 kolorach: niebieskim, zielonym, żółtym i czerwonym. W ten sposób wylosowały przynależność

do kraju, w którym panuje dana pora roku : zima, wiosna, lato, jesień.

Kolor niebieski to zima, zielony – wiosna, żółty – lato, czerwony – jesień.

W domu dzieci mają za zadanie znaleźć w swojej garderobie rzeczy w kolorze kraju, który będą reprezentować . Na drugi dzień przychodzą ubrane w podane barwy.

2. Powitanie.

Zabawa słowna z pokazywaniem.

Otwórz drzwi, przywitaj słońce, pokłoń się Ziemi.

Weź kropelki deszczu i wiatr, weź ogień,

weź z każdej strony świata to co dla ciebie najlepsze.

Wymieszaj to w sobie i utul małego tygryska.

3. Przygotowanie do rozpoczęcia zabawy.

Dzieci siadają w kręgu. Otrzymują kartki w kolorze, który wcześniej wylosowali.

Na kartce wykonują własny „paszport” według wzoru./ załącznik nr 1/

Na „paszporcie” rysują swoje zdjęcie i podpisują własnym imieniem.

Dowód tożsamości zezwala na wejście do jednego z czterech krajów. Kraj zimy, wiosny, lata i jesieni.

N-l pokazuje klasę podzieloną na cztery części i granice państw zaznaczone kolorową kredą.

 

zima

 

wiosna

lato

 

jesień

 

4. Opowiadanie nauczyciela bajki o „Ćwierćlandzie”.

„Ćwiećland” to ogromne państwo, które składa się z 4 krajów. W pierwszym kraju panuje ciągle zima i wszystko jest tylko niebieskie, w drugim kraju panuje ciągle wiosna i wszystko jest zielone, w trzecim kraju jest tylko lato i wszystko jest żółte, a w czwartym jesień

i wszystko jest w kolorze czerwonym.

Mieszkańcy tych krajów kiedyś żyli w zgodzie i pory roku ciągle się zmieniały, świat był kolorowy. Teraz ludzie żyją w niezgodzie ,dlatego ciągle trwa ta sama pora roku.

W każdym kraju dzieci rodzą się na początku kolorowe, ale ludzie nie potrafią sobie przebaczyć , dlatego zmieniają się na jeden kolor, tak jak ich rodzice.

Tylko dziecko, które urodzi się dokładnie 21 marca w I dzień wiosny, może odmienić serca ludzi dorosłych i znieść granice między państwami.  Mijają lata , a nigdy jeszcze nie urodziło się dziecko tego magicznego dnia.

5. Przygotowanie wystroju państwa do święta narodowego.

Mieszkańcy danego kraju dekorują swoje terytorium kolorowymi balonami, bibułami, paszportami i wszystkim, co posiadają w swoim kolorze /zima- na niebiesko, wiosna- na zielona, lato – na żółto, jesień – na czerwono/.

6. Przygotowanie strojów z bibuły marszczonej.

Dzieci wykonują stroje w swoim kolorze i przebierają się.

7. Przygotowanie jadłospisu i programu artystycznego do święta.

Dzieci układają jadłospis w charakterystycznych dla swojego kraju barwach  np. zieloni- zupa szczawiowa, sałatka szpinakowa, żabie udka itp.

Program artystyczny ma opisywać daną porę roku np. wiosna – śpiewa piosenkę „Wiosna tuż, tuż”, przedstawia krótką scenkę z życia motyli, pszczół i pierwszych wiosennych ptaków.

8. Prezentacja przygotowanych jadłospisów i programu artystycznego przez każdy kraj.

9. Odczytanie przez nauczyciela dalszej części bajki.

Nadszedł upragniony dzień -21 marca, dzień zaczarowany, każdy z mieszkańców wypatrywał narodzin dziecka. I stało się , urodziła się śliczna kolorowa dziewczynka, która swoim małym serduszkiem rozgrzała zwaśnione serca ludzi dorosłych  .

Ludzie zaczęli przekraczać granice ,witać się ze sobą i przepraszać nawzajem.  Zapanowała wielka radość , w Ćwierćlandzie zrobiło się wesoło, jak nigdy dotąd. Wszystkie kraje zrobiły się kolorowe i odtąd wszystkie pory roku trwały po 3 miesiące . Nie było już granic między krajami.

10.        Przygotowanie kolorowych strojów.

Dzieci wymieniają się między sobą kolorowymi bibułami , w taki sposób aby każde dziecko miało na sobie ubranie w 4 kolorach.

11.        Prezentacja zaczarowanego pudełka.

Nauczyciel pokazuje dzieciom „zaczarowane pudełko”/ z podwójnym dnem- jedno dno puste, a przestrzeń między pierwszym , a drugim dnem wypełniona jest cukierkami w różnych kolorach/

Nauczyciel otwiera pudełko i prosi dzieci , aby wrzuciły do niego skrawki kolorowego papieru i pomyśleli o jakimś życzeniu. Życzenie się spełni kiedy kolorowe skrawki zamienią się w cukierki. Kiedy każde dziecko wrzuci papierek , zakleja dno.  Dzieci siadają w kręgu, a pudełko wędruje po obwodzie koła i rozpoczynają się czary.

Nauczyciel odkleja drugą część pudełka i wysypuje cukierki, częstuje wszystkich uczestników zabawy. Marzenia się spełnią.

12.        Zakończenie zabawy w „Ćwierćland”

Zabawa ze śpiewem : Stoi wiosenka z wiankiem na głowie, jej się kłaniają wszyscy królowie. Ty wiosenko dobrze wiesz, kogo kochasz tego bierz, ty wiosenko dobrze wiesz, kogo kochasz tego bierz.

13.        Praca plastyczna w grupach.

Malowanie Pani Wiosny na dużym arkuszu papieru.

Załącznik nr 1

 

 

Miejsce na zdjęcie



 

 

 

 

 





pieczątka



                                      

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin