Budujemy z materiałów bez atestów.docx

(12 KB) Pobierz

Budujemy z materiałów bez atestów

Ministerstwo Infrastruktury chce wzmocnić służby nadzoru i kontrolę jakości materiałów budowlanych. Na ten cel w budżecie zarezerwowano 16,5 mln zł.

Nadzór nad jakością materiałów budowlanych wymknął się spod kontroli obowiązujących przepisów. Stan taki utrzymuje się od roku 2004, kiedy weszła w życie ustawa o wyrobach budowlanych, która odpowiedzialność za kwestie związane z jakością cegieł, cementu czy łazienkowych kafelków przekazała Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego.

W sierpniu odbędą się konsultacje międzyresortowe nad projektem nowelizacji ustawy z 2004 roku, a we wrześniu projekt trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Przed 2004 rokiem kontrola jakości materiałów budowlanych znajdujących się na rynku należała do Inspekcji Handlowej. Cztery lata temu obowiązki te przejął GUNB.

Istnieje lista tzw. mandatów określonych przez Komisję Europejską, które identyfikują wyrób budowlany. Na ich podstawie Urząd Nadzoru Budowlanego i wojewódzkie urzędy kontrolują wyroby budowlane. Ale te unijne mandaty są tylko częściowo przetłumaczone na język polski. Bez powszechnej dostępności do tych informacji wykonywanie ustawy o wyrobach budowlanych będzie iluzoryczne.

Od sierpnia 2007 r. do stycznia 2008 roku NIK na zlecenie sejmowej Komisji Infrastruktury przeprowadziła kontrolę m.in. organów nadzoru budowlanego i celnych. Jak wynika z raportu NIK, w wielu przypadkach po stwierdzeniu nieprawidłowości inspektorzy WINB odstępowali od nałożenia kar.
Kontroli podlegały również urzędy celne, które mają przeciwdziałać próbom wwiezienia do Polski wyrobów bez wymaganych atestów i pozwoleń. W opinii NIK współpraca organów nadzoru budowlanego i organów celnych z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest niewystarczająca i nie sprzyja kontroli wyrobów budowlanych.

Urzędnicy NIK postulują w raporcie zmianę polskiego prawa regulującego zasady wprowadzania do obrotu materiałów budowlanych, które nie jest egzekwowane, oraz zmianę ustawy o wyrobach budowlanych, tak aby obowiązek przeprowadzenia i opłacenia badań zakwestionowanych wyrobów budowlanych leżał po stronie dystrybutora, a nie Skarbu Państwa.
Istotnym ograniczeniem szarej strefy byłoby, zdaniem inspektorów NIK, poszerzenie obowiązku archiwizowania dokumentacji technicznej obiektu budowlanego i przechowywanie dokumentacji finansowej nabycia materiałów.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin