Scenariusze zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.doc

(87 KB) Pobierz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: mgr Violetta Budzyńska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz nr 1.

 

Temat: Poznaje świat przez zmysły

Cele główne:

- tworzenie pozytywnej atmosfery podczas zajęć

- usprawnianie percepcji wzrokowej, słuchowej, dotykowej

- usprawnianie małej i dużej motoryki

- wyzwalanie aktywności ruchowej dziecka

- doskonalenie komunikacji i porozumiewania się

- rozwijanie umiejętności współdziałania

- rozwijanie aktywności poznawczej, orientacji w schemacie ciała

Cele operacyjne: dziecko potrafi

- współdziałać z partnerem w zabawie

- wskazywać części ciała

- skupiać wzrok na oświetlonym przedmiocie

- dotykać ręką przedmiotów, materiałów sypkich

- odwracać głowę w stronę źródła dźwięku

- poruszać ręką

- zamykać dłoń na przedmiocie

- trzymać głowę w linii środkowej ciała

- podnosić głowę, obracać na boki

Forma zajęć: zajęcia indywidualne

Metody:

- elementy metody „porannego kręgu”, czyli stymulacji polisensorycznej

- elementy metody W. Sherborne

- metoda zadaniowa ćwiczebna: zadania stawiane dziecku

- elementy metody rehabilitacji ruchowej

- elementy metody relaksacyjnej

- elementy masażu metodą Shantali

Pomoce: latarka, podświetlane przedmioty, miska, woda, materiały sypkie; groch, fasola, ryż, substancja o konsystencji kisielu, pianki, papier, folia aluminiowa, magnetofon, kasety, instrumenty muzyczne; bębenek, dzwonki, grzechotki

 

Część wstępna:

1. Ceremoniał powitania – elementy „porannego kręgu”, czyli stymulacji polisensorycznej wg pór roku

a) zapalenie lampki zapachowej (jesień-zapach lawendy)

b) wymawianie imienia dziecka, zwrócenia uwagi na zapach i cechy ognia

c) śpiewanie piosenki powitalnej z jednoczesnym masowaniem dłoni oliwką

zapachową; Witaj........2x

        Jak się masz? 2X

        Wszyscy Cię witamy

        Wszyscy Cię kochamy

        Bądź wśród nas 2x

d) krótkie opowiadanie o danej porze roku – jesień, pokazywanie ciekawostek związanych z pora roku

- kasztany, żołędzie, orzechy, liście (dotykanie, wąchanie, słuchanie odgłosu stukania,

turlania, szeleszczenia, zamykanie dłoni podczas chwytania),

e) spotkanie z żywiołem – dmuchanie na dziecko za pomocą wentylatora, rozwiewanie

włosów

f) demonstracja instrumentu muzycznego (gra na dzwonkach rurowych w różnych kierunkach

i odległościach od dziecka)

g) zakładanie kolorowej chustki na głowę dziecka (dziecko samo ściąga ją z głowy)

h) zastosowanie bodźców smakowych (podajemy dziecku miód na łyżeczce, pamiętamy

o zachowaniu higieny)

i) gaszenie lampki zapachowej

 

Część właściwa:

1.      Zabawa z elementami metody W. Sherborne „Witamy swoje ciało” z jednoczesnym

dotykaniem, wskazywanie, nazywaniem i masowaniem poszczególnych części ciała

Tekst zabawy: Witamy głowy (nos, policzki, uszy)

                        Witamy ręce

                        Witamy brzuch

                        Witamy nogi

Każdy element ciała dziecka witamy oddzielnie.

2. Ćwiczenia w doskonaleniu percepcji: wzrokowej, dotykowej, słuchowej

a) stymulacja wzroku dziecka w dwóch pozycjach wertykalnej i horyzontalnej za pomocą podświetlanych latarką jaskrawo kolorowych przedmiotów – żółty, zielony, czerwony

b) ćwiczenia percepcji dotykowej na materiałach sypkich , lejących i o konsystencji kisielu, celem dostarczania różnych doznań dotykowych;

-woda – wkładanie rak do miski z wodą, dotykanie, moczenia, chlapanie

-materiały sypkie – wkładanie rąk do woreczków z różną zawartością; groch, fasola, ryż

-substancje o konsystencji kisielu – wkładanie rąk do pojemnika z kisielem, (żelem)

-substancja o konsystencji pianki – zanurzanie rąk w piance do golenia lub do włosów (po każdym ćwiczeniu myjemy i wycieramy ręce dziecka)

c) ćwiczenia percepcji słuchowej na instrumentach muzycznych i przedmiotach wydających dźwięki – wydawanie dźwięków z różnych stron dziecka, zachęcanie do reagowania obrotem głowy, gałek ocznych, poruszaniem ręki

3. Zabawy paluszkowe w celu uspokojenia dziecka „Rak”, „Sroczka”, „Ten gruby.”

4. Ćwiczenia ruchowe wzmacniające mięśnie karku i obręczy barkowej

a) wskazanie i dotykanie wałka – komunikat niewerbalny, połączony z zapowiedzią werbalną: „ćwiczymy głowę”

b) ćwiczenia czynne – wyzwalanie ruchów dowolnych głowy

-z pozycji na plecach – wyzwalanie ruchów dowolnych

-z pozycji siedzącej (nauczyciel podtrzymuje dziecko z tyłu) obranie głowy na boki

-z pozycji na brzuchu – (wałek pod klatka piersiową) podnoszenie głowy do góry, obracanie na boki

 

Część końcowa:

1. Masaż twarzy metodą Shantali

Masaż zaczynamy od szyi, masują od dołu ku górze ruchem głaszczącym Następnie masujemy policzki, kciukami albo całą dłonią, ruchami głaszczącymi od nosa i warg w kierunku skroni, przeplatając ruchami rozcierającymi okrężnymi i delikatnym oklepywaniem, obszczypywaniem. Masując policzki przechodzimy dłońmi na podbródek, który masujemy również w kierunku skroni. Tu również ruchy głaskania przeplatamy rozcieraniem i obszczypywaniem. Masaż policzków i brody kończymy głaskaniem. Potem przechodzimy do masażu czoła, rozpoczynając głaskaniem od środka czoła do ucha, następnie rozcieramy i na koniec głaszczemy. Masaż twarzy kończymy masażem warg. Najpierw ugniatamy jednocześnie obydwie wargi palcem wskazującym i środkowym w kierunku poprzecznym. Następnie rozciągamy wargi w kierunku uszu i ściągamy, robiąc „dziobek” z warg. Na koniec lekko obszczypujemy i głaszczemy wargi.

2. Zakończenie zajęć płytą relaksacyjną lub piosenką (dziecko leży na materacu i słucha)

3. Rytuał pożegnania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz nr 2.

 

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

 

Temat: Lubię słuchać

Cele główne:

- doskonalenie wzajemnej komunikacji, porozumiewania się

- rozwijanie aktywności poznawczej

- usprawnianie percepcji wzrokowej, słuchowej

- rozwijanie umiejętności współdziałania

Cele szczegółowe: dziecko potrafi

- współdziałać z partnerem podczas zabawy i ćwiczeń

- wskazywać i dotykać niektóre części ciała

- odwracać głowę w stronę źródła dźwięku

- odwracać głowę w stronę źródła światła

- poruszać ręką na źródło dźwięku i światła

- wspólnie z nauczycielem wydobywać dźwięki z instrumentów

Forma zajęć: zajęcia indywidualne

Metody:

- elementy metody „porannego kręgu”, czyli stymulacji polisensorycznej wg pór roku

- metoda M. Ch. Knill

- elementy metody Shantali

- metoda Castillo-Moralesa

- metoda zadaniowa, czynnościowa: zadań stawianych dziecku

Pomoce: przedmioty do stymulacji polisensorycznej zgodnej z porą roku, magnetofon, kaseta, materac, oliwka, instrumenty muzyczne, zabawki dźwiękowe, przedmioty do stymulacji wzrokowej; latarka, kolorowe klocki, przedmioty, kolorowe kartki, papier, woda, kasztany, żołędzie, groch, fasola, ryż.

 

Część wstępna:

1. Ceremoniał powitania – elementy „porannego kręgu”, czyli stymulacji polisensorycznej wg pór roku

a) zapalenie lampki zapachowej (zima-zapach mięty)

b) wymawianie imienia dziecka, zwrócenia uwagi na zapach i cechy ognia

c) śpiewanie piosenki powitalnej z jednoczesnym masowaniem dłoni oliwką

zapachową; Witaj........2x

         Jak się masz? 2x

        Wszyscy Cię witamy

        Wszyscy Cię kochamy

        Bądź wśród nas 2x

d) krótkie opowiadanie o danej porze roku – zima – obserwacja śniegu

e) spotkanie z żywiołem – demonstrujemy wodę w stanie ciekłym i stałym, dotykamy z dzieckiem kostki lodu, określamy twardy, śliski, zimny, mokry

f) demonstracja instrumentu muzycznego (gra na trójkącie w różnych kierunkach i odległościach od dziecka)

g) zakładanie kolorowej chustki na głowę dziecka (dziecko samo ściąga ją z głowy)

h) zastosowanie bodźców smakowych (podajemy dziecku miętowe pastylki, pamiętamy

o zachowaniu higieny)

i) gaszenie lampki zapachowej

 

Część właściwa:

1. Kształtowanie orientacji w schemacie ciała – zastosowanie metody M. Ch. Knill Program aktywności „Świadomość ciała, kontakt i komunikacja” - program wprowadzający i specjalny

a) przygotowanie miejsca do w wspólnych ćwiczeń ruchowych

b) wskazanie i dotykanie maty – komunikat niewerbalny, połączony z zapowiedzą słowną: „będziemy się bawić”

c) zajęcie miejsca na macie

d) włączenie kasety magnetofonowej

e) zabawa ruchowa metodą M. Ch. Knill

2. Muzykoterapia – słuchanie piosenek o tematyce zimowe świątecznej, połączone z ruchem kołysania, wymachiwania rąk, ruchami nóg, obrotami w pozycji leżącej na materacu.

3. Ćwiczenia percepcji słuchowej na instrumentach muzycznych (dzwonki, grzechotki, bębenek) i przedmiotach wydających dźwięki (zabawki dźwiękowe, papier, woda, substancje sypkie) – wydawanie dźwięków z różnych stron dziecka, zachęcanie do reagowania obrotem głowy, gałek ocznych, poruszaniem ręki oraz na gotowych nagraniach z kasety „odgłosy natury”

4. Zabawa z instrumentami muzycznymi. Razem z dzieckiem staramy się wydobyć dźwięki na instrumentach, początkowo z niskim natężeniem, stopniowo zwiększając natężenie i siłę głosu. Zmieniamy kierunki wydawanych dźwięków, tak, aby dziecko musiało szukać źródła dźwięku ruchem ręki i głowy. Obserwujemy reakcje dziecka.

5. Stymulacja wzrokowa. Ćwiczenia w dwóch podstawowych pozycjach: horyzontalnej, wertykalnej połączone z dźwiękiem. Określonej barwie przyporządkowujemy dany dźwięk

- czerwony – grzechotka

- zielony – dzwonek

 

Część końcowa:

1. Ćwiczenia usprawniające motorykę narządów artykulacyjnych

a) masaż twarzy wg Shantali

b) ustno-twarzowa terapia Castillo-Moralesa

c) masaż logopedyczny twarzy - elementy

2. Zabawy paluszkowe, dotykowo – ruchowe, połączone ze słowami; „Kosi, kosi łapki”, „Sroczka”, „Rak”, „A ku-ku”, „Ten gruby...”

3. Zakończenie zajęć piosenką zimowa lub świąteczną – pożegnanie dziecka zawsze w ten sam sposób; forma dotykowa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz nr 3.

 

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

 

Temat: Ja i moje ciało

Cele główne:

- doskonalenie wzajemnej komunikacji, porozumiewania się

- kształtowanie orientacji w schemacie ciała

- rozwijanie aktywności poznawczej

- usprawnianie percepcji wzrokowej, słuchowej

Cele szczegółowe: dziecko potrafi

- współdziałać z partnerem w zabawach i ćwiczeniach

- odwracać głowę w stronę źródła światła

- poruszać ręką na źródło dźwięku i światła

- wskazywać i dotykać niektóre części ciała

Forma zajęć: zajęcia indywidualne

Metody:

- ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin