dyktanda(3).doc

(132 KB) Pobierz
Klasa I

DYKTANDA DLA KLAS I–III                            9                           

 

Klasa I

BLOK TEMATYCZNY

Problem ortograficzny

Zestaw dyktand

„JAK TO MIŁO

BYĆ MIŁYM”

6 dni

Utrwalenie obrazu graficznego liter

 

 

 

 

Maciek jest bardzo pochmurny. Z naburmuszoną miną rozpoczyna śniadanie. Do ręki wziął kubek z mlekiem i wtedy zły nastrój prysnął.

 

Czasami wstajemy z łóżka lewą nogą i wszystko nas drażni. Jesteśmy na wszystkich obrażeni.

 

Nie zapominaj nigdy o trzech magicznych słowach: proszę, przepraszam, dziękuję. Załatwią wiele trudnych spraw.

 

Krzyś, Zośka i Jacek to przyjaciele. Lubią żartować i płatać innym figle. Nie zawsze są one przyjemne dla koleżanek i kolegów.

„PAMIĘTNIKI, KRONIKI, DZIENNIKI”

4 dni

Utrwalenie obrazu graficznego liter

 

Wpisuję się do Twego pamiętnika, bo jesteś piękna, grzeczna i cicha. Nie zapomnę Cię nigdy.

 

Lubię Cię ogromnie, nie zapomnij o mnie.

 

Na morzu często szaleje sztorm. Załoga jednak nie narzeka. Kapitan wszystkiego pilnuje i dogląda. Pisze dziennik pokładowy.

 

Czy lubisz morze? Zbyszek bardzo chce popłynąć w rejs. Uwaga, sztorm!

„Z ŻYCIA SZKOŁY – GAZETKA SZKOLNA”

3 dni

Zasady pisowni wyrazów z „ó

 

 

Zasady pisowni wyrazów z „ż

 

 

Jedziemy na wycieczkę w góry. Wiedzą już o tym wiewiórki, jaskółki i wróble. Zabiorę ze sobą ulubioną bajkę o królu ogrodów i jego córce Róży.

 

Już wiosna. Na spacerach można spotkać wiele ciekawych zwierząt: żabę, jeża czy żuka. W zoo czekają na nas żyrafy, żółwie, słonie i lwy.

„PORY ROKU”

4 dni

Prawidłowy zapis pór roku

 

Prawidłowy zapis nazw miesięcy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prawidłowy zapis dni tygodnia

 

 

Wiosna, lato, jesień, zima

- w różnych porach się zaczyna.

Bądź gotowy na ich psoty,

noś parasol, czapkę w grochy.

Styczeń, luty, marzec, kwiecień

to miesiące zimne przecież.

Maj i czerwiec, lipiec, sierpień

lubią słońce i wakacje.

Potem wrzesień ciepły jeszcze,

lecz do szkoły każe chodzić.

W październiku, listopadzie

chłodem wieje od początku.

Za to w grudniu święta będą

i zapomnisz o swym smutku.

 

Dni tygodnia gonią jeden za drugim. Najpierw poniedziałek, wtorek, środa ciągną się długo, bez końca. Potem czwartek goni piątek, by w sobotę odpoczywać. A w niedzielę każdy znowu chce zaczynać od początku.

„CZY LUBIMY KSIĄŻKI?”

4 DNI

Zasady pisowni wyrazów z „rz

 

Tekst mieszany

 

Po burzy i grzmotach nastaje cisza. W lesie pojawiają się grzyby, a krzaki i drzewa przystrajają się w nowe liście. Nad rzeką spotkamy może Krzysia łowiącego ryby.

 

Książka to nasz przyjaciel. Warto odwiedzać bibliotekę szkolną. W niej znajdziesz bajki, baśnie, wiersze i czasopisma. W książkach możesz przeczytać o wielu ciekawych przygodach, a nawet o dzielnych rycerzach.

„LUDZIE LISTY PISZĄ”

4 dni

Zasady pisowni wyrazów z „h

 

 

Zasady pisowni wyrazów z „ch

 

Lubię pisać listy i wysyłać je do swoich przyjaciół. Ostatnio pisałam do Haneczki. Opisywałam jej historię o hipopotamie i chorej hienie, którą opowiedziała mi babcia. Na koniec zaprosiłam ją do siebie na herbatę i herbatniki.

 

Do lekarza przyszła chora mucha. Była bardzo smutna. Bolało ją ucho i przeszkadzał jej hałas. Chyba będzie musiała położyć się do łóżka.

„LUDZIE LISTY PISZĄ”

5 dni

Wielka litera w nazwach państw

 

Wielka litera w nazwach miejscowości, rzek, gór i regionów

 

Polska to kraj, w którym mieszkam. Leży w Europie. Sąsiadujemy z Rosją, Litwą, Białorusią, Ukrainą, Słowacją, Czechami i Niemcami.

 

Stolicą Polski jest Warszawa. Największą rzeką jest Wisła, która wpływa do Morza Bałtyckiego. Na południu kraju mamy piękne góry Tatry. Godłem Polski jest biały orzeł w koronie na czerwonym tle.

 

Mieszkam na Dolnym Śląsku, w Dobrzeniu Wielkim. Przez moją miejscowość przepływa rzeka Odra. Mamy też piękne lasy i jeziora. To jest moja mała ojczyzna.


Klasa II

BLOK TEMATYCZNY

Problem ortograficzny

Zestaw dyktand

„WAKACYJNE POWROTY”

6 dni

Wielka litera w nazwach osób i nazwach geograficznych

 

W czasie wakacji Jacek Kotański był w Tatrach. Staś i Ania spotkali się w Krakowie, gdy spacerowali nad Wisłą. Michał zwiedził Gdynię i pływał statkiem po Bałtyku.

„ROŚNIEMY JAK GRZYBY PO DESZCZU”

5 dni

Pisownia wyrazów z „ó

Dzisiaj w szkole mamy klasówkę. Pani dyktuje trudne słówka: pióro, wiózł, skrót. Nowakówna siódmy raz poprawia wyraz skuwka. Nie wie, jak napisać stołówka. Spogląda w górę i w dół. Trudna jest klasówka, gdy nie myśli główka.

 

Córka wójta smutna wróciła ze szkoły. Idąc na skróty do domu, zgubiła pióro i ołówek. Zbiegała z pagórka i przeskakiwała rów z wodą. Kasia Nowakówna pomagała jej w poszukiwaniach. Wszystko na próżno.

„DBAJMY O ZĘBY”

4 dni

Spółgłoski miękkie

Jest już jesień. Skończyło się ciepłe lato. Słońce słabiej świeci. W ogrodzie opadły liście jabłoni, wiśni i czereśni. Oleńka i Kazio jedzą u cioci ciasto ze śliwkami.

„JEDEN ZA WSZYSTKICH, WSZYSCY ZA JEDNEGO”

6 dni

Pisownia wyrazów z „ż

 

 

 

Pisownia wyrazów z „ó

 

 

 

Grażyna i Bożena to koleżanki. Czytają dużo książek o zwierzętach. Poznają życie i zwyczaje żółwia, węża i żyrafy. Dziś idą nad rzekę szukać żaby. W środę będą ważyć jeża. Uważajcie na kolce!

 

W piątek o szóstej rano, królewnę Józefinę rozbolał ząb. Król Józef i królowa Kinga nie potrafili pomóc córce. O ósmej wezwali lekarza. Józefina dostała tabletkę i ból minął. Medyk wrócił do domu zadowolony.

„OGRODY JAK ZACZAROWANE”

8 dni

Pisownia wyrazów z „rz” po spółgłoskach

We wrześniu przyszła do nas jesień. Na drzewach dojrzały owoce. Babcia Krzysia robi dżemy porzeczkowe i brzoskwiniowe oraz przetwory warzywne. Grześ znalazł w lesie grzyby, piękne wrzosy i kilka żołędzi. Niestety, burza wygoniła go do domu.

„W CHMURACH”

6 dni

Pisownia wyrazów z „rz” i „ż

 

 

 

 

 

Pisownia wyrazów z „ó

 

Wczoraj była brzydka pogoda. Silne wietrzysko przewracało małe drzewka. Wieczorem grzmiało i rozpętała się burza. Grześ i Krzyś oglądali książkę o kosmosie. Marzyli o tym, że polecą na Księżyc.

- Zbudujemy rakietę! – zawołał nagle Krzyś.

Chłopcy wzięli kożuch mamy, trzy krzesła i latarki.

 

Zbyszek lubi obserwować ptaki i słuchać ich śpiewu. Ma również kolekcję barwnych piór. Wiosną wypatruje jaskółek w czarnych frakach, a zimą karmi wróble. Chciałby zobaczyć, jak poluje sokół. Słyszał, że ten ptak ma mocny dziób.

„MOJA RODZINA”

6 dni

Pisownia wyrazów z „h

 

 

 

 

 

Pisownia wyrazów z „ch

Henio pije herbatę i bawi się haczykiem. Ma dziś dobry humor. Pod choinkę dostał hulajnogę i akwarium. Będzie hodował rybki. Nagle słychać huk i hałas. To chłopczyk za ścianą płacze, bo boli go złamana noga. Tato Henia zawiezie chorego do szpitala. Samochód właśnie hamuje przed domem.

 

Michał jest chory. Boli go brzuch i ucho. Od rana ma chrypkę. Za chwilę pójdzie do lekarza. Druh Marek obiecał, że chętnie zawiezie go samochodem.

„UWAGA SAMOCHÓD”

6 dni

Pisownia wyrazów z „ó” wymiennym

 

Pisownia wyrazów z „ż” i „rz

Jest zima. Rzeki i jeziora pokrył gruby lód. Dzieci chętnie wybiegają z domów, by bawić się na śniegu. Marta jedzie na sankach w dół. Jaka świetna zabawa! Mróz szczypie w nos, ale odpowiedni strój chroni przed chłodem.

 

Zachowaj ostrożność, gdy znajdujesz się w pobliżu jezdni albo przy przejazdach kolejowych. Uważnie wchodź na drogę. Przechodź na drugą stronę po pasach. Przed wejściem spójrz w lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo. Zawsze sprawdzaj, czy nie nadjeżdża samochód lub rowerzysta.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin