ANALIZA TECHNICZNA.doc

(39 KB) Pobierz
ANALIZA TECHNICZNA

ANALIZA TECHNICZNA
Podstawowe formacje analizy technicznej


Analiza techniczna to badanie zachowań rynku, przede wszystkim przy użyciu wykresów, którego celem jest przewidywanie przyszłych trendów cenowych.

Analiza techniczna opiera się na trzech przesłankach:

1.    

2.    

3.    

Podstawowe wskażniki analizy technicznej użyte w biuletynach DM BOŚ SA to:

·         CCI

·         DMI

·         MACD

·         ROC

·         RSI

·         Ultimate Oscillator

·         Stochastic-Slow

·         Wstega Bollingera

CCI - wskaźnik mierzący odchylenie papieru od jego statystycznej średniej wartości. Podstawowa analiza zakłada obserwację dywergencji. Jeżeli wartość oscylatora nie potwierdza nowego minimum osiągniętego przez kurs otrzymujemy sygnał kupna, odwrotnie jeżeli kurs nie potwierdza nowego maksimum osiągniętego przez kurs jest to sygnał sprzedaży. Dodatkowo wskaźnik CCI wykorzystywany jest jako miernik wykupienia/wyprzedania rynku. Wartość wskaźnika powyżej 100 sygnalizuje rynek wykupiony, poniżej - 100 rynek wyprzedany. Potwierdzeniem sygnałów jest odpowiednio odgórne lub oddolne przebicie średniej CCI.

DMI - inaczej "ruch kierunkowy", jest wskaźnikiem opartym na dwóch oscylatorach pomagających ustalić czy obecna cena kształtuje się w trendzie. Podstawowa analiza zaleca kupno podczas wzrostu linii DMI+ ponad DMI- i sprzedaż gdy DMI- przechodzi ponad DMI+. W obu przypadkach potwierdzeniem generowanych sygnałów jest wzrost wartość wskaźnika ADX.

MACD - oscylator średnich kursu (12, 26 sesji) - jest różnicą pomiędzy szybką a wolną średnią wykładniczą. Podczas tendencji wzrostowej średnia z 12 sesji rośnie szybciej niż średnia wolniejsza, co powoduje zwiększenie wartości oscylatora. Podczas tendencji spadkowej jest odwrotnie. Druga linia na wykresie to średnia wykładnicza oscylatora MACD z 9 sesji tzw. linia sygnału. przecięcie przez wykres MACD swojej lini sygnału od góry to sygnał sprzedaży, a od dołu to sygnał kupna. Potwierdzeniem tych sygnałów jest przecięcie przez wykres MACD linii równowagi znajdującej się na poziomie 0.

ROC - wskaźnik zmian (10 sesji). Informuje o dynamice zmian kursu. Liczony jako procentowa zmiana ceny bieżącej do ceny z "n" sesji temu. Jeżeli linia wskaźnika rośnie, wskazuje to na zwiększającą się dynamikę ruchu ceny (wzmocnienie trendu), jeśli maleje - może to świadczyć o słabości. Za typowy sygnał kupna uważa się przecięcie od dołu linii 0; sprzedaży - przecięcie linii 0 od góry. Zaleca się także wyznaczanie lini wsparcia i oporu, jak na wykresie kursu, i momentów przełamania lini trendu.

RSI - indeks siły relatywnej (9 sesji). Jeden z grupy oscylatorow służących do określania rynku wykupionego lub wyprzedanego. Przyjmuje wartości od 0 do 100. Na wykresach zaznacza się linie horyzontalne na poziomie 30 i 70. Typowe sygnały kupna wystepują, gdy linia RSI przetnie od dołu poziom 30; sprzedaży - gdy RSI przetnie od góry poziom 70. Jak w przypadku innych oscylatorow zalecane jest wyznaczanie linii trendu i obserwacja kolejnych minimów i maksimów lokalnych, zwłaszcza gdy nie pokrywaja się one z ekstremami na wykresie kursu.

Ultimate Oscillator - 7, 14, 28 sesji. Oscylator ten łączy w jeden trzy inne oscylatory, każdy o innej wadze i innym okresie. Wskaźnik ten często eliminuje błędne sygnały generowane przez pojedyncze oscylatory. Przecięcie przez oscylator swojej linii trendu to odpowiednio sygnał kupna lub sprzedaży. Ważne są dywergencje pomiędzy wykresem kursu a oscylatora. Jeżeli oscylator nie potwierdza nowego minimum osiągniętego przez kurs jest to sygnał kupna (maksimum - sprzedaż).

Stochastic Slow - wolny -14 sesji. Liczony jest jako stosunek bieżącej i minimalnej w "n" okresie do różnicy ceny maksymalnej i minimalnej w "n" okresie. Powstaje w ten sposób linia tzw. %K, przybierająca wartości od 0 do 100. Do wykresu dodaje się jeszcze średnią oscylatora tzw. %D, oraz linie na poziomie 30 i 70. Interpretacja: sygnał kupna - linia %K przecina od dołu %D w obszarze poniżej 30 (potwierdzeniem tego sygnału jest przebicie od dołu linii 30); sygnał sprzedaży - linia %K przecina od góry %D w obszarze powyżej 70 (potwierdzeniem jest przebicie od góry linii 70). Zalecane przez twórcę n = 14.

Wstęga Bollingera. Wskaźnik zbudowany w wyniku przesunięcia średnich kroczących. Złożony jest z dwóch linii. Linia górna powstaje jako "n" odchyleń standardowych powyżej średniej; dolna jako "n" odchyleń standardowych poniżej średniej. Ze względu na swoją (n=2) 85% kursu przebiega wewnątrz wstęgi. Wskaźnik pozwala ocenić, czy kurs jest relatywnie wysoki czy niski. Wyjście kursu poza obszar wyznaczony wstęgą zapowiada powrót ceny do wstęgi, czyli zmianę kierunku ruchu ceny. Zalecane jest stosowanie tego wskaźnika z RSI i ROC.

http://www.dmbos.com.pl/analizy/techniczna/

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin