05. System podatkowy - slajdy 01.doc

(42 KB) Pobierz

 

ZWOLNIENIA PODATKOWE

 

Zwolnienia podmiotowe:

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy, która zaczęła obowiązywać od początku 2010 r. ze zwolnień mogą korzystać:

 

- od 1 stycznia 2010r., podatnicy prowadzący działalność w poprzednim roku u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 100 000zł;

- od 1 stycznia 2011r., podatnicy prowadzący działalność w poprzednim roku u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000zł.

 

Zwolnienie to nie dotyczy jednak specyficznych rodzajów działalności (niezależnie od wartości sprzedaży) wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług:

 

1. podatników dokonujących dostaw :

- wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,

- towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej i wyrobów tytoniowych,

- nowych środków transportu

- terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę

2. podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie

3. podatników nie mających siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju

 

Przepisy przejściowe:

 

·        W 2010r. podatnicy, u których łączna wartość sprzedaży opodatkowanej w 2009r. była wyższa niż 50 000zł i nie przekroczyła 100 000zł, mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie do 15 stycznia 2010r.

 

·        Podatnicy, którzy rozpoczęli w 2009r. wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT, u których łączna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczyła 50 000zł i nie przekroczyła 100 000zł, mogą skorzystać ze zwolnienia w roku bieżącym, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie do 15 stycznia 2010r.

 

·        W 2011r. podatnicy, u których łączna wartość sprzedaży opodatkowanej w 2010r. będzie wyższa niż 100 000zł i nie przekroczy 150 000zł, będą mogli skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie do 15 stycznia 2010r.

 

·        Podatnicy, którzy rozpoczną w 2010r. wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT, u których łączna wartość sprzedaży w proporcjach do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczy 100 000zł i nie przekroczy 150 000zł, będą mogli skorzystać ze zwolnienia, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie do 15 stycznia 2011r.

 

 

 

Zwolnienia przedmiotowe:

 

Niektóre usługi i sprzedaż niektórych towarów zwolniona jest całkowicie z VAT.

Listę zwolnień od podatku zawiera załącznik nr 4 do ustawy, definiując je poprzez odniesienie do odpowiedniego grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

 

Przykłady:

a)     usługi zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich;

b)     usługi świadczone przez pocztę państwową;

c)     usługi w zakresie edukacji

d)     usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych

e)     usługi prywatnego nauczania świadczone przez nauczycieli i odnoszące się do nauczania na poziomie podstawowym, średnim i wyższym

 

Ze zwolnienia można jednak zrezygnować. Warunkiem rezygnacji jest zawiadomienie o tym Naczelnika Urzędu Skarbowego. Należy złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R oraz wnieść opłatę skarbową.

 

 

ROZLICZENIE PODATKU

 

Podatek naliczony - jest to suma kwot podatku VAT określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika przy nabyciu towarów i usług.

 

Zgodnie z art. 86 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi:

1.      Suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a)     z tytułu nabycia towarów i usług,

b)     potwierdzający dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się z powstaniem obowiązku podatkowego

c)     od zleceniodawcy z tytułu dostawy towarów będących przedmiotem umowy komisu.

2.      W przypadku importu – suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.

3.   Zryczałtowany zwrot podatku występujący u nabywców produktów rolnych. Zwiększa on kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty.

4. Kwota podatku należnego:

-od importu

-od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca

- z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

 

Podatek należny - jest to suma kwot podatku VAT określonych w fakturach wystawionych przez podatnika. Podatek obliczany od wartości sprzedanych towarów i usług.

 

Ważną zasadą podatku od towarów i usług jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług ale nie jest to obowiązkiem.

 

TERMINY ROZLICZANIA PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG

 

Przewidziane terminy zapłaty podatku do urzędu skarbowego upływają 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu lub kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin