Grecja.doc

(320 KB) Pobierz
GRECJA

GRECJA

 

UWAGI WSTĘPNE:

 

Kraj i ludzie:

 

-          Najbardziej górzysta część północno-zachodnia z masywem Pindosu (2456 m), najwyższy szczyt; Olimp (2917 m).

-          Rzadkie obszary równinne to: środkowa i wschodnia część kraju, w Beocji i Tesalii.

-          Krainy idąc od północy: Macedonia, Tesalia, Epir, Etolia, Fokida, Beocja, Attyka, Megaryda i na Peloponezie: Przesmyk Koryncki, Achaja, Arkadia, Elida, Mesenia i Lakonia.

-          Klimat śródziemnomorski, suche lata i wilgotne zimy.

-          W wyniku małej ilości ziemi uprawnej wykorzystywano zbocza gór.

 

Źródła:

 

-          literatura hellenistyczna zostałaby dla nas w dużym stopniu nieznana, gdyby nie znaleziska papirusowe (np. Arystoteles; Ustrój polityczny Aten).

-          Ważne też inskrypcje, ok. 20 tys. z samej tylko Attyki (w kamieniu, tablicach z brązu czy skorupkach glinianych; ostraka). Dużą część stanową inskrypcje sakralne.

-          Najstarszą inskrypcją zachowaną są prawa pochodzące z miasta Dreros na Krecie datowane na koniec VII w. p.n.e.

-          Absolutna większość zachowanych tekstów pochodzi z epoki hellenistycznej.

 

Uwagi o terminologii i chronologii:

 

-          Nazwy; Grecja, grek początkowo dotyczyły niewielkiego plemienia zamieszkującego pogranicze Attyki i Beocji. Uczestniczył on w zakładaniu kolonii w Italii, jego nazwa z czasem przeniosła się na wszystkich mieszkańców Grecji.

-          Helleni, Hellada, od mitycznego przodka Greków; Hellena (Homer)

-          Podział na okresy:

o       Archaiczny: od początku VIII w. p.n.e. do początku V w. p.n.e. (zakończenie wojen- persko greckich).

o       Klasyczny: wieki V i IV p.n.e.

o       Hellenistyczny: od śmierci Aleksandra Wielkiego (323r p.n.e.) do podboju przez Rzymian Egiptu, ostatniej wielkiej monarchii hellenistycznej (30r p.n.e.)

 

GRECJA W EPOCE BRĄZU:

 

-          Epoka brązu w Grecji rozpoczyna się ok. 3000r p.n.e. dopiero jednak koło II tys. p.n.e. na tereny Grecji napływa ludność którą możemy uznać za przodków Greków.

-          Język grecki dzielił się na różne grupy dialektyczne, najstarszy achajski, z którego wywodzą się: eolski, joński i attycki.

 

Kreta minojska:

 

-          Kreta; największa z wysp morza egejskiego (ok. 8300 km2). Najstarsze ślady osadnictwa; VI tys. p.n.e. Od III tys. p.n.e. rozwój rzemiosła i intensyfikacja kontaktów ze światem zew.

-          Liczne mity związane z Kretą (np. Minos, syn Europy i Dzeusa).]

-          Odkrywcą cywilizacji minojskiej był; archeolog Artur Evans (ang.) w 1897r prowadził prace w Knossos, zaproponował podział dziejów Krety:

o       Okres wczesnominojski 3000-2000r p.n.e.

o       Okres średniominojski 2000-1580r p.n.e.

o       Okres późnominojski 1580-1100r p.n.e.

 

Pałace:

-          Najwspanialsze, odkryte w Knossos; pałace Fajstos i Malia wzniesiono po 1700r p.n.e.

-          Pałac siedzibą władcy, ośrodkiem produkcji rzemieślniczej.

-          Ok. 1500r p.n.e. wulkan na wyspie Thera zniszczył dużą część Krety

-          Około 1450r p.n.e. prawie wszystkie ośrodki na Krecie zostały zniszczone, wyjątek stanowi pałac w Knossos, który zniszczony został w 1375r p.n.e. W tym czasie pojawili się najeźdźcy z Grecji kont. Mykeńczycy.

-          Kreteńczycy posługiwali się pismem hetyckim, później pojawiło się pismo linearne A, oraz późniejsze linearne B.

-          Kreteńska thalassokracja- słabo udokumentowana teoria o istnieniu w drugiej połowie II  tys. kreteńskiego imperium morskiego.

-          Utrzymują kontakty handlowe m. in. z Egiptem

 

Wierzenia:

-          mieszkańcy Krety czcili swoich Bogów przed wszystkim w górskich grotach.

-          Dominująca rola bóstw żeńskich, o nie znanych imionach.

 

Kultura mykeńska:

 

-          Epokę brązu w Grecji kont. dzielimy na trzy okresy:

o       Okres wczesnohelladzki 2900r p.n.e.- 1900r p.n.e.

o       Okres średniohelladzki 1900r p.n.e.- 1580r p.n.e.

o       Okres późnohelladzki 1580r p.n.e.- 1200r p.n.e. (epoka pałaców)

 

Mykeny:

-          ojczyzna Agamemnona dowodzącego Achajami pod Troją

-          Początki osadnictwa XVI w p.n.e., rozkwit po 1400r p.n.e. kiedy otoczono murami ok. 30 km2 terenu. Szerokość murów sięgała 8m, a najwyższe miejsca miały też 8m.

-          Zainteresowanie Mykenami rozpoczęło się od H. Schliemanna, który w 1876r odnalazł na terenie mykeńskiej cytadeli wspaniałe groby, które uznał za grób Agamemnona i jego towarzyszy (brak dowodów, groby są starsze niż hipotetyczna walka o Trojeà ok. 1180r p.n.e.).

 

Pismo Linearne B:

-          tabliczki z pismem linearnym B pochodzą głównie z Knossos i Pylos na Peloponezie (ok. XIII w. p.n.e., kreteńskie nieco starsze).

-          Mykeńczycy nie pozostawili kronik, listów, hymnów religijnych.

-          M. Ventris i J. Chadwick odczytali pismo linearne B, badania opublikowali w 1953r, ustalili że skrybowie w Knossos i Pylos posługiwali się dialektem achajskim.

-          Na kontynencie pismo linearne B pojawiło się dzięki Achajom, którzy w XV w p.n.e. zawładnęli Knossos.

 

 

System pałacowy:

-          pałac tworzy władca i urzędnicy, kieruje scentralizowanym systemem gospodarczym. Domeną pałacu był handel, ogromna rola w gospodarce. Głównie eksport ceramiki, również wino, zboże i niewolnicy, wyroby z kości słoniowej.

-          Oprócz ziemi publicznej występowała własność gminna, władca (wanaks) mógł wydzierżawić pałacowym dostojnikom.

 

Wierzenia:

-          Wśród Bogów mykeńskich byli; Zeus, Hera, Ares, Dionizos czy Posejdon. Posejdon był głównym Bogiem Mykeńczyków.

-          Megaron; najważniejsze pomieszczenie mykeńskiego pałacu, związane z religijnymi obowiązkami władcy.

 

Państwo czy państwa Achajskie?:

-          ślady osadnictwa mykeńskiego znaleziono w wielu miejsach w Grecji kont. i na wyspach morza egejskiego, oprócz Myken, ważne ośrodki to na Peloponezie: Tiryns i Pylos, oraz beockie twierdze Teby i Orchomenos (z nich tylko Pylos nie miało murów obronnych).

-          Wszędzie kluczowa rola pałacu, można by przyjąć, że w XIV-XII w p.n.e. istniało państwo achajskie, rządzone przez władcę Myken, a w innych ośrodkach rezydowali namiestnicy.

 

Upadek kultury mykeńskiej:

-          Pod koniec XIII w p.n.e. rozpoczyna się proces destabilizacji świata mykeńskiego (zniszczenie i opuszczenie pałaców w wyniku konfliktów, buntów i migracji plemion greckich tzw. Dorów)

 

SPOŁECZEŃSTWO I POLITYKA W EPOCE ARCHAICZNEJ:

 

Grecja w początkach I tysiąclecia p.n.e.:

 

Wieki ciemne:

-          To cztery wieki dzielące upadek kultury mykeńskiej i epokę archaiczną (VIIIw p.n.e.)

-          Wyraźny regres cywilizacyjny, wyludnienie obszarów Grecji, zubożenie ludności. Brak wyrobów z kości słoniowej i złota, dominuje ceramika na niskim poziomie.

-          Trzy fazy zdobienia ceramiki:

o       Submykeńska (do połowy XI w p.n.e.)

o       Protogeometryczna (do połowy X w p.n.e.)

o       Geometryczna (do połowy VIII w p.n.e. główny ośrodek; Ateny)

-          ok. 1000r p.n.e. ludność z Grecji zaczyna osiedlać się na wybrzeżach Azji Mniejszej

-          upowszechnia się żelazo, które wypiera brąz począwszy od połowy XI w. p.n.e. (okres submykeński) kończąc dopiero w VIII w p.n.e.

-          W okresie geometrycznym powstają pierwsze ogólnogreckie sanktuaria: Dodona, Thermon i Delfy w Grecji środkowej, Olimpia na Peloponezie i Apollina na Delos, oraz Hery na Samos.

 

Świat Homerowy:

-          autor Iliady i Odysei, poematów ułożonych i spisanych być może w VIII w. p.n.e.

-          wędrowni śpiewacy zwani aojdami, śpiewali fragmenty o dziejach Achillesa i innych bohaterach grając na formindze (czterostrunowa).

-          Fragmenty zostały skomponowane w całość, później spisane być może w VI w p.n.e. na dworze ateńskiego tyrana; Pizystrata

-          Wyrażenia homeryckie zawierają ślady dialektu achajskiego, ale struktury społeczne opisane w poematach są dalekie od mykeńskiego systemu pałacowego.

 

Kształtowanie się struktur społecznych i form sprawowania władzy:

 

Powstanie polis:

-          dwa typy organizacji społeczeństwa; polis i ethnos. Ten drugi charakteryzował się brakiem centrum miejskiego, występował na terenach gdzie słabo oddziaływała kultura mykeńska (północno- zach. obrzeża Grecji; Akarnania, Fokida, Tesalia), zamieszkane przez społeczności pasterskie. Niektóre ethne przekształciły się później w państwa związkowe jak np. Związek Tesalski. 

-          W Beocji istniały autonomiczne Poleis, ale rozwinęło się federalne państwo beockie z Tebami na czele.

-          Serce miasta; agora (plac będący miejscem zgromadzeń i handlu, na nim budynki sakralne i publiczne).

-          Synojkizm; proces łączenia wiejskich osad w jedną instytucję polityczną, np. Sparta.

-          Wraz z rozwojem miast zanika władza królewska, pojawiają się ciała kolegialne. Władza królewska  utrzymała się na obrzeżach Grecji (Macedonia, Epir, niektóre kolonie oraz Sparta). W użyciu pozostał tytuł króla nadawany niektórym urzęnikom, m.in. w Atenach, Argos, Koryncie.

-          Początek VIII w p.n.e. okres kształtowania się struktur polis.

-          Polis; niezależna wspólnota obywateli zamieszkująca określone terytorium, złożone najczęściej z ośrodka miejskiego i otaczającego go terenu wiejskiego. Np. Ateny jako miasto było określeniem geograficznym, jednostkę polityczną stanowili Ateńczycy.

-          Politai; ludzie związani z miastem.

-          Fratria; rodzaj bractw, członkowie uważają że pochodzą od wspólnego boskiego przodka organizacja, w której m. in. przyjmowano nowych członków do obywatelskiego grona.

 

Społeczeństwo polis. Rola arystokracji:

-          w epoce archaicznej władza w polis należała do aristoi („najlepsi”- arystokracja). Podstawą ich władzy była ziemia.

-          W Grecji termin arystokracja oznacza typ rządów sprawowanych przez aristoi

-          Głównym organem władzy w ustroju arystokratycznym była rada (boule), zgromadzenie obywateli odgrywało jeszcze niewielką rolę.

-          W opozycji była reszta obywateli; kakoi (źli).

-          Sympozjon; najważniejsza forma życia towarzyskiego arystokracji. Wymieniano poglądy, kształtowano gusty i oceniano twórczość poetów. Spotkanie dzieliło się na dwie części: wspólny posiłek i właściwy sympozjon (picie wina z naczynia; krater. Pierwsze krople przeznaczano na ofiarę dla Bogów; libacja). Mężczyzną mogły towarzyszyć tylko poza niewolnicami były hetery.

-          Homoseksualizm mężczyzn najwyższą formą miłości, partnerów o równej pozycji.

-          Zawody sportowe jak i np. konkursy poetyckie Grecy nazywali agonami.

-          776r p.n.e. w Olimpii pierwsze igrzyska. Od 582 r p.n.e. datuje się historia igrzysk Pytyjskich w Delfach, od 581r p.n.e. Istmijskie w Koryncie i od 573r p.n.e. Nemejskie w Nemei w Argolidzie.

 

 

Falanga:

-          Od VII w. p.n.e. w niektórych poleis upowszechnił się nowy sposób walki; falanga.

-          Falangę tworzyli ciężkozbrojni piechurzy; hoplici (hełm, metalowy pancerz, krótki miecz, włócznia, okrągła tarcza z dwoma uchwytami).

-          „rewolucja hoplicka” powoduje powstanie klasy średniej (tańsze uzbrojenie niż kawalerzysty), które zaczyna się domagać udziału we władzy.

 

Wprowadzenie pieniądza:

-          Pierwsze monety w Azji Mniejszej pod koniec VII w. p.n.e. upowszechnienie nastąpiło w VI w p.n.e. za sprawą Greków, którzy przejęli monety od królów Lidyjskich.

-          Moneta zadwkowa upowszechniła się dopiero w V w. p.n.e.

 

Konflikty społeczne:

-          Głównym czynnikiem naruszającym równowagę w ówczesnym świecie był brak ziemi, zw. ze wzrostem liczby ludności oraz prawem spadkowym nakazującym podział ziemi między synów. Małe gospodarstwa, które w przypadku nieurodzaju nie mogły zapewnić ekonomicznego bezpieczeństwa, używane jako zastaw (później zastaw pod rodzinę i osobę) pod pożyczki, a w wyniku niemożności spłaty długu właściciel stawał się niewolnikiem.

 

Prawodawcy:

-          Kodyfikacją zajmowali się ludzie cieszący się powszechnym zaufaniem i autorytetem.

-          Ajsymneci; urzędnicy powoływani na czas określony do przeprowadzenia reform ustrojowych (tyrania z wyboru wg. Arystotelesa).

 

Tyrania:

-          Tyran; osoba która przywłaszczyła sobie władze, nie mając do tego prawa.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin