Scenariusz zajęć przedszkolnych - Ciasteczka Agatki.doc

(33 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć przedszkolnych

 

Temat: „CIASTECZKA AGATKI”

 

CELE:

1.    Rozwijanie narządów artykulacyjnych poprzez ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia warg i języka.

2.    Nauka wiersza „Ciasteczka Agatki” oraz inscenizowanie tego wiersza.

3.    Nabywanie umiejętności wspólnej zabawy.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Małe lusterko dla każdego dziecka, sylwety do wiersza „Ciasteczka Agatki” (półka, ciastka, kotek, myszka, koszyczek), kartoniki z wyrazami, kostka o bokach w kilku kolorach.

 

PRZEBIEG:

1. Zabawa z lusterkiem

Każde dziecko otrzymuje małe lusterko i w miarę recytacji wiersza przez nauczycielkę, wykonuje ćwiczenia według treści tego wiersza.

 

PATRZ W LUSTERKO

Patrz w lusterko, otwórz buzię    (dzieci szeroko otwierają usta)

jeszcze szerzej – powiedz „aaaaaa”.

Teraz ząbki, jak ich dużo!

Pokaż wszystkie – cha, cha, cha.

Jakiś smok patrzy w lusterko,    (wysuwają język)

Już wychodzi, liczy ząbki.    (dotykają językiem kolejnych zębów) 

Jeśli zdolny jest ten język,

Zrobi zaraz małą trąbkę     (robią rurkę z języka)

Już nadymasz całą buzię     (nabierają dużo powietrza do ust)

Jak jabłuszko pełna jest      )nadymają policzki)

Smok zjadł jabłko, a królewny    (mlaskają)

Jadą na koniku dwie     (klaskają językiem, naśladując jadące konie)

- Prr, prr, prr.

Panny z konia wyskakują,

miodem smoka już częstują      (dzieci oblizują językiem usta)

Oblizuje się smoczysko

- ale dobre to miodzisko!

 

Zabawę z wierszem można przetworzyć według zainteresowań dzieci.

 

2. Słuchanie wiersza „Ciasteczka Agatki”

Nauczycielka recytuje wiersz, ilustrując go sylwetami. Potem nauczycielka recytuje wiersz jeszcze raz.

 

„CIASTECZKA AGATKI”

W spiżarce Agatka liczy ciasteczka.

Dużo jest ich, bardzo dużo,

cała półeczka.

1, 2, 3, 4, 5, 6.

- Kto to stoi w szparce?

- Myszka mała.

- Czego chciałaś?

- Mleczka kubeczek i parę ciasteczek.

- Masz tu koszyczek i ciasteczka policz.

- 1, 2, 3, 4, 5, 6.

- A teraz uciekaj, za drzwiami kot stoi.

Wpada kotek zadyszany.

- Myszka tu była, jest pusta półeczka.

Zaraz ułożę Agatce ciasteczka.

1, 2, 3, 4, 5, 6.

 

Rozmowa:

Ø     Jakie postaci występują w tym wierszu?

Ø     Po co przyszła myszka do spiżarki?

Ø     Dlaczego myszka musiała uciekać?

Ø     Ile ciasteczek leżało na półeczce?

Dzieci liczą ciastka. Nauczycielka jeszcze raz recytuje wiersz z pomocą dzieci, starając się, by zapamiętały jego treść.

 

3. Inscenizowanie wiersza „Ciasteczka Agatki”

Dzieci stoją w półkolu, obok półki stoi dziecko w roli Agatki, za półkolem myszki, z drugiej strony dziecko grające rolę kotka. Ogół grupy pełni rolę narratora. Wszyscy zachowują się zgodnie z treścią wiersza. Myszka pojawia się po przeliczeniu ciasteczek przez Agatkę, ucieka z półkola po słowach A teraz uciekaj ... . Kot na końcu układa ciasteczka, licząc je. Nauczycielka wybiera inne dzieci do roli Agatki, myszki i kotka.

Zabawa może być powtórzona kilka razy.

 

4. Zabawa „Ktoś coś w tym kolorze ma”

Dzieci biegają przy muzyce po sali. Kiedy muzyka zostaje ściszona, każde podnosi z podłogi wcześniej rozsypane kartoniki z obrazkami przedmiotów, w nazwie których jest głoska „sz” albo „cz”. Wyznaczone dziecko rzuca kostkę z kolorami (czerwony, szary, pomarańczowy, zielony, żółty, biały). Następnie głośno wypowiada słowa: Ktoś coś w tym kolorze ma, niech mi do koszyka da. Dzieci kolejno mówią np.: Mam czerwony garnuszek albo Mam czerwoną szafę i pokazują grupie obrazek. Wtedy wszystkie dzieci chórem odpowiadają: Tak, tak, to czerwony garnuszek czy też czerwona szafa. Następnie kostką rzuca jedno z tych dzieci, które oddało obrazek. Zabawa jest zakończona, gdy wszystkie obrazki będą w koszyczku.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin