Scenariusz zajęcia adaptacyjnego dla dzieci nowoprzyjętych do przedszkola I.docx

(15 KB) Pobierz

Scenariusz zajęcia adaptacyjnego dla dzieci nowoprzyjętych do przedszkola I
Grupa wiekowa: 3-latki

Rodzaj zajęcia: zajęcie adaptacyjne z elementami pedagogiki zabawy

Forma: praca z dziećmi i rodzicami

Cele:

eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej
poznanie szatni, sali zajęć i łazienki dziecięcej
swobodne rozmowy z rodzicami
nawiązywanie kontaktu z dziećmi – poznanie ich imion
Pomoce: wizytówki, znaczki indywidualne, balony, mazaki, nagranie walca F.
Chopina

Przebieg:

Serdeczne powitanie dzieci i rodziców przed budynkiem przedszkola.
Zapoznanie z szatnią i znaczkami indywidualnymi – zmiana obuwia.
Rozdanie wizytówek dla dzieci i rodziców.
Zapoznanie z salą zajęć i łazienką – zawieranie umów, zachęcanie do
samodzielności.
Swobodne zabawy dowolnie wybraną zabawką – odkładanie na wyznaczone miejsce;
spontaniczne rozmowy z rodzicami – zdobywanie wiedzy na temat dzieci, bliższe
poznanie rodziców.
Wspólna zabawa w balonik (ustawienie w dużym kole; recytacja w różnym tempie i
głośności)
Baloniku nasz malutki
Rośnij duży, okrąglutki
Balon rośnie że aż strach
Przebrał miarę no i ... bach.

Ozdabianie balonów przyniesionych przez dzieci - dmuchanie baloników przez
rodziców i wspólne z dziećmi ozdabianie ich mazakami.
Taniec z balonikiem – walc F. Chopina (na różne sposoby: balonik trzymamy
brzuchami)
Pożegnanie się przez podanie ręki.

Re: Zajecia adaptacyjne dla dzieci nowoprzyjetych

nauczycielka_przedszkola 27.05.07, 10:48 Odpowiedz

Scenariusz zajęcia adaptacyjnego dla dzieci nowoprzyjętych do przedszkola II

Prowadząca: Barbara Szczerba

Grupa wiekowa: 3-latki

Rodzaj zajęcia: zajęcie adaptacyjne z elementami pedagogiki zabawy

Forma: praca z dziećmi i rodzicami

Cele:

eliminowanie stresu i pozbywanie się lęku przed nieznajomym

nawiązywanie kontaktu z dziećmi i rodzicami
tworzenie atmosfery radości, przyjaźni i zaufania,
przybliżenie rodzicom codziennej pracy z dzieckiem
Pomoce: wizytówki, znaczki indywidualne, balony, mazaki, nagranie walca F.
Chopina, woreczki gimnastyczne

Przebieg:

Powitanie w szatni – wizytówki.
Stworzenie pociągu i „wjazd” do sali zajęć.
„Pociąg” zatacza koło; rodzice siadają na dywanie i tworzą „foteliki” (z nóg)
dla swoich dzieci.
Zabawa „Witam tych, którzy...” – osoby wezwane głośno klaszczą.
Mają krótkie włosy
Lubią się uśmiechać
Itp. ...........
Pamiętają naszą piosenkę „Uła kła, kła”
Zabawa do piosenki „Uła kła, kła”
Zabawa „Balonik”
Zabawy naśladowcze z wykorzystaniem woreczków gimnastycznych (....ana: rodzic-
dziecko – różne kombinacje).
Nauka piosenki inscenizowanej: Nóżki moje tańczą (wytupywanie)
Rączki moje klaskają (klaskanie)
Paluszek wskazuje (wskazywanie palcem)
Kto najładniej tańcuje (obroty w miejscu)
„Mój portret” – rysowanie kredkami z udziałem rodziców, zorganizowanie wystawy
w sali.
Pożegnanie się przez podanie ręki.

Re: Zajecia adaptacyjne dla dzieci nowoprzyjetych

nauczycielka_przedszkola 27.05.07, 10:48 Odpowiedz

Scenariusz zajęcia adaptacyjnego dla dzieci nowoprzyjętych do przedszkola III

Prowadząca: Barbara Szczerba

Grupa wiekowa: 3-latki

Rodzaj zajęcia: zajęcie adaptacyjne z elementami pedagogiki zabawy

Forma: praca z dziećmi i rodzicami

Cele:

eliminowanie stresu i pozbywanie się lęku przed nieznajomym
nawiązywanie kontaktu z dziećmi i rodzicami
tworzenie atmosfery radości, przyjaźni i zaufania,
przybliżenie rodzicom codziennej pracy z dzieckiem
Pomoce: wizytówki, znaczki indywidualne, balony, mazaki, nagranie walca F.
Chopina, woreczki gimnastyczne

Przebieg:

Powitanie w szatni – wizytówki dla dzieci i rodziców.
Wspólny taniec przy muzyce – przerwa w muzyce – witanie się przez podanie ręki
ze swoim sąsiadem.
„Powiedz misiowi jak masz na imię” – rodzic tworzy „fotelik” siedząc na
dywanie, dziecko w środku. Miś krąży po obwodzie, dziecko mówi swoje imię.
„Zaproś zabawkę do zabawy” – zapamiętaj jej miejsce i postaraj się odłożyć ją
po skończonej zabawie – zabawy dowolne, nawiązywanie kontaktu z dziećmi i
rodzicami.
Wspólne sprzątanie zabawek.
Zabawa „Baloniku nasz malutki”
Nauka piosenki inscenizowanej ruchem:

Uła kła kła
Uła kła kła
My nie mamy nic takiego.
Jedna łapka, druga łapka
Skrzydełka żadnego.

Nagrody za udział w zabawach – cukierki. Pożegnanie się przez podanie ręki.

Re: Zajecia adaptacyjne dla dzieci nowoprzyjetych

nauczycielka_przedszkola 27.05.07, 10:49 Odpowiedz

Scenariusz zajęcia adaptacyjnego dla dzieci nowoprzyjętych do przedszkola -
dzień I

Temat: „My jesteśmy krasnoludki” – spotkanie w sali

Rodzaj: zajęcia adaptacyjne z elementami pedagogiki zabawy

Forma: praca z całą grupą, indywidualnie

Pomoce: wizytówki, mazaki, kredki, kolorowy papier, krepina, klej, nożyczki.

Cele:

stwarzanie okazji do integracji rodziny z przedszkolem
eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem roku szkolnego
poznanie dzieci i rodziców
przybliżenie rodzicom form pracy z dzieckiem
zapoznanie z szatnią, salą i łazienką – przydzielenie znaczków indywidualnych.
Przebieg:

Serdeczne powitanie dzieci i rodziców przed budynkiem przedszkola.
Przejście do szatni.
Odszukanie znaczka indywidualnego (próba zapamiętania)
Zmiana obuwia – zachęcanie do samodzielności
Wypisanie wizytówek
Przejście do sali zabaw.
„Mam na imię” – przedstawienie się
Zapoznanie z salą i kącikami zabaw.
Dowolne zabawy wybraną zabawką.
Próby zapamiętania miejsca ustawienia zabawek, zachęcanie do odkładania na
miejsce
Podczas zabaw spontanicznych nauczyciel prowadzi rozmowy z rodzicami, i dziećmi
w celu pozyskania informacji dotyczących dziecka, zachęca dzieci nieśmiałe,
rozwiązuje ewentualne spory.
„Sprzątamy salę”- zachęcanie dzieci do odkładania zabawek na miejsce.
Zabawa naśladowcza do piosenki „My jesteśmy krasnoludki”.
My jesteśmy krasnoludki
Hop sa sa, hop sa sa
Pod grzybkami nasze budki
Hop sa sa, hop sa sa
Jemy mrówki, żabie łapki
Oj tak tak, oj tak tak
A na głowach mamy czapki
To nasz znak, to nasz znak
Gdy ktoś zbłądzi to trąbimy
Tru tu tu, tru tu tu
Gdy ktoś senny to uśpimy
Lu lu lu, lu lu lu
Gdy ktoś skrzywdzi krasnoludka
O jo joj, o jo joj
To zapłacze niezabudka
A ja jaj, a ja jaj

Zabawy ruchowe metodą W. Sherborn.
„Taniec robotów”- dziecko staje na stopach dorosłego i wspólnie tańczą do
muzyki.
„Tunel”- rodzice stoją „gęsiego” z rozstawionymi nogami, dzieci na czworaka
przechodzą przez tunel.
„Kołyska”- zabawa wyciszająca – rodzic siedzi na podłodze, dziecko wtulone
pomiędzy nogi i ręce, delikatnie kołyszą się razem.
„Czapka krasnoludka” – prace plastyczne
tworzenie z kartek technicznych czapek i ozdabianie ich według pomysłu.
Rozdanie cukierków dla dzieci.
Pożegnanie przez podanie ręki i zaproszenie do zabawy na kolejny dzień.

Re: Zajecia adaptacyjne dla dzieci nowoprzyjetych

nauczycielka_przedszkola 27.05.07, 10:49 Odpowiedz

Scenariusz zajęcia adaptacyjnego dla dzieci nowoprzyjętych do przedszkola -
dzień II

Temat: „Moje zwierzątko” – spotkanie w sali

Rodzaj: zajęcia adaptacyjne z elementami pedagogiki zabawy

Forma: praca z całą grupą, indywidualnie

Pomoce: wizytówki, mazaki, masa solna.

Cele:
eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem roku szkolnego – tworzenie miłej
atmosfery
przypomnienie imion
wdrażanie do zgodnej zabawy
zachęcanie do samodzielności (łazienka, toaleta, zmiana obuwia).
zapoznanie z techniką lepienia z masy solnej
Przebieg:

Powitanie w szatni
Zmiana obuwia – zachęcanie do samodzielności
Utworzenie „pociągu” i przejazd do sali
Wypisanie wizytówek
Ustawienie w kole
„Miś krąży – powiedz swoje imię”
przypomnienie imion
„My jesteśmy krasnoludki” - przypomnienie piosenki
Zabawy dowolnie wybraną zabawką
zachęcanie do odkładania zabawek na miejsce
wdrażanie do zgodnej zabawy
„Odszukaj swoje kapcie” - zabawa
dzieci składają na środku sali swoje (jeden) kapcie. Na sygnał nauczycielki
każdy szuka swojego kapcia. – uwrażliwienie rodziców na konieczność
podpisywania dziecięcych rzeczy.
„Pudełko ze zwierzątkami” – zabawa ruchowa
Dzieci siedzą na kolanach rodziców. Na hasło „Z pudełek wychodzą... np. kotki”,
dzieci wychodzą na środek sali naśladując koty. Na słowa „ Zamykam pudełka” –
dzieci wracają do rodziców.
„Moje zwierzątko” – prace plastyczne z masy solnej
mycie rąk, sprzątanie po zabawie.
Pożegnanie przez podanie ręki, zaproszenie na następne spotkanie.

Re: Zajecia adaptacyjne dla dzieci nowoprzyjetych

nauczycielka_przedszkola 27.05.07, 10:50 Odpowiedz

Scenariusz zajęcia adaptacyjnego dla dzieci nowoprzyjętych do przedszkola -
dzień III

Temat: „Nasz ogródek” – spotkanie w ogrodzie

Rodzaj: zajęcia adaptacyjne z elementami pedagogiki zabawy

Forma: praca z całą grupą, indywidualnie

Pomoce: wizytówki, chusta animacyjna, tunel

Cele:

zapoznanie z terenem zabaw maluchów w ogrodzie przedszkolnym
zachowanie zasad bezpieczeństwa
tworzenie atmosfery radości, przyjaźni i zaufania
Przebieg

Powitanie przed budynkiem przedszkola
Zaproszenie i przejście do ogrodu
Przypomnienie piosenki „My jesteśmy krasnoludki”
Zabawy chustą animacyjną
Pod chustę wchodzą
Karuzela
Statek na morzu
Kolory
„Tunel”
przejście przez tunel
Zapoznanie z terenem zabaw małych dzieci.
Zabawy dowolne na terenie
Pożegnanie.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin