zestaw cwiczeń gimnastycznych dla dzieci 6-letnich.doc

(136 KB) Pobierz
ZESTAW ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH

ZESTAW ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH

DLA DZIECI 6 LETNICH

 

 

ZESTAW I

 

I.                   1. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Balonik”; ciasne koło z podaniem rąk. Powiększanie koła

w rytm mówionego przez wychowawcę wiersza. Na słowa „no i trach” – przysiad.       

 

2. Ćwiczenia wieloznaczne „Pranie”; mały rozkrok, pranie na tarce – skłony w dół z przysiadami

i sięganiem rękami do podłogi; „płukanie bielizny” – zamachy rękami w prawo i w lewo, „wyciąganie

z wody” – wysokie wspięcie na palcach z wyrzuceniem ramion w górę (ćwiczenia korekcyjne z zakresu płaskie stopy), „wieszanie” – podskoki obunóż z wyrzutem ramion w górę, (ćwicz. korekcyjne j.w.). Powtórzyć x 3.

 

II.                1. Ćwiczenia rzutu „Kto potrafi?”; utworzenie koła, w środku usytuowanie obręczy lub narysowanie koła. Dzieci stojące po obwodzie koła rzucają do obręczy woreczkami rzutem dolnym, po czym

4 dzieci wyznaczonych odrzuca woreczki z obręczy i dzieci powtarzają ćwiczenie x 3.

 

2. Ćwiczenia dużych grup mięśniowych;

-          w siadzie skrzyżnym z woreczkiem na głowie zrzucają woreczek głową w przód, w tył, w lewo,

-          w prawo.

-          leżenie przodem, czoło na woreczku. Dz. unoszą woreczek jak najwyżej oburącz powtarzając całość 3 – 4 razy (broda przyciągnięta do szyi, wzrok skierowany na podłogę).

-          leżenie tyłem, nogi zgięte w kolanach, stopy skierowane częścią podeszwową do sufitu, a na nich woreczek. Prostowanie i zginanie nóg tak, aby woreczek nie spadł.

 

3. Ćwiczenia równoważne; marsz w koło z woreczkiem na stopie, w połowie koła zmiana nogi.

 

4. Zabawa bieżna „Koniki”; dzieci kładą woreczki na podłodze. Bieg swobodny koników między woreczkami ze zmianą tempa i rytmu na hasło: kłusem, stępa, cicho po piasku. Na dźwięk „prrr” dzieci zatrzymują się, wracają do stajni, grzebią nogą (podnoszą palcami nóg woreczki – ćwiczenia korekcyjne płaskich stóp).

 

5. Ćwiczenia mięśni tułowia – „ukłon kapeluszem”. Dzieci z woreczkami maszerują pod ścianą. Siad skrzyżny przy ścianie – woreczki na głowie – to kapelusz. Dzieci wykonują ukłon – zdejmują woreczek prawą ręką i sięgają nim daleko w prawo, skłaniając w tym kierunku głowę i tułów, po czym kładą woreczek  ponownie na głowie i powtarzają ćwiczenie w lewo.

 

III.             1. Rozsypka – siad skulny, głowa zbliżona do kolan – wydech, siad prosty, ramiona wzniesione w górę – wydech. Powtórzyć x 3.

ZESTAW II

 

I              1. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Ptaszki w gnieździe”. Dzieci siedzą w jednym, dużym kole. Na sygnał dźwiękowy wybiegają, krążą w różnych kierunkach, naśladują lot ptaków. Na inny sygnał zatrzymują się i naśladują zbieranie ziarenek (stukają palcem w przysiadzie). Na zapowiedź „Ptaki do gniazd” wracają i wykonują przysiad. Powtórzyć x 3.

 

2. Ćwiczenie wieloznaczne – każde dziecko otrzymuje szarfę i organizuje sobie dużo miejsca wokół siebie. Układają szarfę w kółeczko, wchodzą w nie i przyjmują pozycję wyprostowaną. Na sygnał dźwiękowy przewlekają szarfę pośpiesznie od dołu, ku górze i ponownie układają szarfę.

Powtórzyć x 3.

 

II              1. Ćwiczenia mięśni grzbietu – stanie w rozkroku z lekkim pochyleniem w przód. Dzieci trzymają szarfę oburącz za końce, przekładają ją za plecy, mając jedną rękę nad ramieniem, a drugą pod ramieniem przesuwają szarfę w górę i w dół. Powtórzyć x 3.

 

2. Czworakowanie „Kulawy lisek” – dzieci składają szarfę i wkładają ją pod kolano. Przemieszczają się na rękach i podskakują na jednej nodze. Na sygnał podnoszą szarfę do góry – zmiana nogi. Ćwiczenia z zakresu korekcyjnych – plecy wklęsłe. Powtórzyć x 3.

 

3. Ćwiczenia rzutu – dzieci ustawiają się w dwóch szeregach. Przed każdym szeregiem, w odległości

5 kroków znajduje się kosz. Na sygnał biorą woreczki i wrzucają do koszy. Wygrywa drużyna z większą ilością celnych rzutów do kosza. Powtórzyć x 3.

 

4. Zabawa bieżna „Pociągi”. Dzieci dostają 4 kolory szarf. Ustawiają 4 szeregi – pociągi. Pociągi ruszają w podróż. Na jeden sygnał dźwiękowe szeregi czerwony i żółty się zatrzymują, a dwa pozostałe jadą dalej. Po kilku minutach  na dwa sygnały zatrzymują się pociągi zielony i niebieski.

Powtórzyć x 3.

 

III         1. Marsz po obwodzie koła. Podnoszą ręce do góry, wykonując wdech, po czym opuszczają,  

              wykonując wydech. Powtórzyć x 3.

2. Dzieci maszerują po obwodzie koła przy śpiewie piosenki.

 

ZESTAW III

 

I                 Zabawa orientacyjno – porządkowa- zbiórka w gromadce przed nauczycielką. Na znany sygnał dzieci rozbiegają się po sali, na kolejny sygnał dzieci przybiegają do nauczyciela: dziewczynki grupują się po prawej stronie prowadzącego, natomiast chłopcy po lewej stronie.

 

Zabawa bieżna „Zaprzęgi” – dzieci dobierają się parami wg. zapowiedzianych kolorów szarf i przez podanie ich końców partnerowi tworzą zaprzęg. Zaprzęgi poruszają się w dowolnych kierunkach omijając się zręcznie i unikając zderzeń.

 

II              Ćwiczenia kształtujące prawidłową postawę – dzieci biegają pomiędzy rozłożonymi chustami. Na sygnał  zatrzymują się i przy określonym kolorze chusty przyjmują odpowiednią, wcześniej ustaloną pozycję. Powtórzyć 3x.

 

Ćwiczenia głowy i szyi – siad skrzyżny, ręce na kolanach dzieci naśladują ruchy głowy żółwia wydostającego się i wchodzącego do skorupy. Powtórzyć 3x.

 

Ćwiczenie tułowia – siad klęczny, chusta na kolanach, chwyt chusty – skręt tułowia w prawą stronę

i przełożenie chusty oburącz za siebie, powrót do pozycji wyjściowej, skręt tułowia w lewo, chwyt chusty i położenie jej na kolanach. Powtórzyć 3x.

 

Ćwiczenia oddechowe – w staniu dzieci trzymają oburącz chustę, dmuchają w nią tak, aby ułożyła się poziomo.

 

Ćwiczenia równoważne – ustawienie się dzieci w szeregu przed ławeczką gimnastyczną; przejście bokiem krokiem dostawnym, przejście przodem krokiem dostawnym, przejście we wspięciu na palcach.

 

III              Marsz dzieci dookoła sali: plecy wyprostowane, stopy obciągnięte, kolana podnoszone pod kątem 90stopni do tułowia. Dzieci śpiewają piosenkę „Jarzębina i żołędzie”.

 

ZESTAW IV

 

I              Ćwiczenia orientacyjno – porządkowe – „Ptaki do gniazd”. Na sali leżą porozkładane obręcze( mnie niż stan liczebny dzieci ćwiczących). Dzieci na sygnał rozbiegają się po sali i na kolejny sygnał wskakują po dwoje do 1 obręczy. Dla kogo braknie obręczy, ten odpada z zabawy i dopinguje pozostałych kolegów.

 

Ćwiczenia wieloznaczne – „Krasnale i wielkoludy” – dzieci naśladują chód krasnali (ręce na kolanach) oraz wielkoludów (ręce w górze).

 

II              Ćwiczenia rzutu i chwytu – „Rzuć i chwyć” – dzieci stoją w rozsypce, woreczek trzymają w dłoniach. Na dany sygnał podrzucają go do góry i próbują go złapać. Powtórzyć 4x.

 

Ćwiczenia mięśni grzbietu – przetoczenie się z leżenia tyłem do leżenia przodem. Leżenie przodem, broda oparta na dłoniach, w dłoniach chusta. Niewielki wznos tułowia z powolnym prostowaniem ramion i wyciąganiem się w górę. Powtórzyć 3x.

 

Ćwiczenia mięśni brzucha – leżenie tyłem, ramiona w bok, nogi ugięte w kolanach, stopy oparte na podłożu – próba uchwycenia palcami stóp leżącej na podłodze chusty, uniesienie w górę i opuszczenie jej na brzuch. Wykonanie 2 – 3 oddechów przeponą, podanie chusty rękoma do stóp. Ćwiczenie to wykonywać przemiennie: prawą, lewą stopą oraz obunóż. Powtórzyć 2 x.

 

Ćwiczenia oddechowe – w pozycji na czworakach dzieci dmuchają na rozłożoną na podłodze chustę.

 

Ćwiczenia uspokajające – „Opadające liście”. W pozycji stojącej dzieci chwytają stopą leżącą na podłodze chustę, podrzucają ją do góry i obserwują jej ruch podczas opadania, po czym odtwarzają ten ruch własnym ciałem. Powtórzyć 2x.

 

Ćwiczenia przeciw płaskostopiu – siad ugięty podparty; zwijanie chusty palcami stóp tak, aby przez cały czas pięty przylegały do podłoża.

 

III              Ćwiczenia porządkowo – dyscyplinujące – marsz z korekcją postawy ciała przed lustrem.

 

 

 

ZESTAW V

 

I.                   Zabawa orientacyjno – porządkowa: „Kot jest, kota nie ma” – na zapowiedź „Kot jest”  dzieci myszki obejmują kolana, głowa nisko opuszczona. Na zapowiedź „Kota nie ma”  

                           myszki biegają swobodnie w różnych kierunkach, omijając się zręcznie.   .

 

                    Ćwiczenia wieloznaczne  i porządkowe: dzieci chodzą po „sadzie” i zbierają         jabłka –   skłony w dół i wyprosty. Podczas wykonywania ćwiczenia dzieci śpiewają piosenkę „Już owoców pełen kosz”

 

II.                Ćwiczenia tułowia – skłony boczne „Drzewami kołysze wiatr”. Dzieci stoją w   

             rozkroku, ręce luźno wzdłuż ciała. Wolne rytmiczne skłony w lewo, w prawo.

           Po kilku skłonach –  wyprost (wiatr przestał wiać i nie kołysze drzewami).   

            Powtórzyć 3x

 

                          Ćwiczenia z elementami czworakowania „Drabina”- dzieci wspinają się po

                 drabinie po  jabłka, które rosną wysoko. Prawidłowy marsz na czworakach w

                 przód, następnie wyprost  i sięganie po jabłka rosnące wysoko prawą i lewą ręką.

                 Powtórzyć 3x.

 

                        Ćwiczenia dużych grup mięśniowych „Puste kosze, pełne kosze” dzieci wykonują 

                        przysiad podparty, na zapowiedź nauczyciela „puste kosze” prostują się ,   

                 rozkładają ręce w bok; na zapowiedź „pełne kosze” wykonują powtórnie przysiad

                podparty.

                    Powtórzyć 3x.

 

                  Zabawa bieżna – „Samochody” – dzieci (samochody) jeżdżą po sali w dowolnym 

                     tempie. Nauczycielka pokazuje kolorowe krążki – światła drogowe. Dzieci reagują –

                    czerwony krążek – stoją, zielony – jadą.

 

III.               Ćwiczenia uspokajające. Marsz zwykły i we wspięciu, marsz na

                     zewnętrznych i wewnętrznych krawędziach stóp. Podczas marszu śpiewanie piosenki

                     „Już owoców pełen kosz”

 

 

 

 

ZESTAW VI

 

I                 Ćwiczenia orientacyjno – porządkowe: „ Nie płoszyć wiewiórki”. Dzieci podzielone  

            na dwie grupy; jedna grupa stoi w rozsypce w postawie zasadniczej – to drzewa w lesie,  druga grupa chodzi i biega po lesie szukając wiewiórek. Na zawołanie nauczycielki „nie płoszyć wiewiórek” dzieci chowają się za najbliższe drzewa (kolegę, koleżankę stojąca najbliżej). Zmieniamy rolę dzieci i zabawa toczy się dalej.

 

II.               Ćwiczenia tułowia – skłony boczne. Dzieci staja w rozkroku, ręce opuszczone mają 

                    wzdłuż ciała. Dzieci wykonują luźne skłony tułowia w lewo i w prawo – drzewami 

                    kołysze wiatr. Powtórzyć 3 x.

 

                   Ćwiczenia dużych grup mięśniowych „Lecą liście z drzew” – stojąc dzieci podnoszą ręce do góry i potrząsają nimi – małe ruchy palców i dłoni. Dzieci opuszczają ramiona w dół i powoli przechodzą do przysiadu podpartego. Powtórzyć 3 x.

 

„Kołyszą się drzewa” – dzieci ustawiają się parami, tyłem do siebie, trzymając się za ręce wzniesione w bok, wykonują skłony tułowia w prawą i w lewą stronę. Powtórzyć 3 x.

    

Ćwiczenia równoważne „ Skaczące króliczki”- dzieci łączą się w pary wykonują przysiad do siebie, podskakują w przysiadzie odpychając się dłońmi, starając się nawzajem wytrącić kolegę z równowagi.

 

Dzieci ustawiają się parami: prawym lub lewym bokiem do siebie w lekkim rozkroku,  

podają sobie rękę  i opierają o siebie stopy. W tej pozycji pociągając się za ręce próbują starają się wytrącić z równowagi.

 

Ćwiczenia rozwijające motoryczność: zabawa zespołowa. Dzieci ustawiają się w dwóch  rzędach przed wyznaczoną linią. Przed każdym rzędem leży duża piłka. Na sygnał               pierwszy z każdego rzędu rozpoczyna czworakowanie popychając piłkę głową tak długo,  aż przejdzie ona linię mety. Następnie chwyta piłkę biegnie do swojego rzędu, kładzie ją  przed pierwszym zawodnikiem czekającym w przysiadzie podpartym i staje na końcu. Wyścig kończy się, kiedy wszyscy wykonają czworakowanie, a zwycięża rząd, który pierwszy wykona zadanie.

 

III.               Ćwiczenia uspokajające: marsz po obwodzie koła przy akompaniamencie piosenki   

                    „Zbieramy grzyby”

 

ZESTAW VII

 

I.               Zabawa orientacyjno – porządkowa.

 

- tworzenie koła –marsz, bieg, podskoki w rytmie wystukiwanym na tamburynie.

                Powtórzyć 3x.

- „Olbrzym i karzełki” – marsz z woreczkiem na głowie (olbrzymi – marsz w pozycji 

                wyprostowanej, karzełki – marsz w pozycji kucznej – powtórzyć 3 x)

 

II.               Część główna;

 

W siadzie skrzyżnym z woreczkiem na głowie – z rzucanie woreczka na lewo, w

prawo, w przód, w tył.

1.      Ćwiczenia z elementami równowagi; dwie linie ułożone w odległości 3m od siebie, między nimi ułożone klocki w linii prostej w odległości 1 – 1,5m od siebie. Dzieci przebiegają między klockami tak, aby nie dotknąć żadnego z nich, omijając je raz z jednej, a raz z drugiej strony. Powtórzyć 3x.

 

2.      Ćwiczenia z elementem czworakowania; leżenie przodem na kocyku. Na sygnał przesuwanie się w przód i w tył za pomocą odpychania się kończynami. Powtórzyć 3x.

 

3.      Ćwiczenia z elementami rzutu i chwytu; każde dziecko ma piłkę, odbija ją o podłogę i łapie stojąc w miejscu. To samo ćwiczenie  - w ruchu. Każda wersję powtórzyć 4x.

-          dzieci stoją ustawione w dwóch rzędach naprzeciw siebie. Podają sobie piłkę rzutem prostym i starają się ją złapać. Powtórzyć 3x.

 

4.      Ćwiczenia z elementami podskoku; dzieci stoją w szeregu, jedno za drugim i wykonują podskoki na jednej nodze po obu stronach narysowanej linii, po czym zmiana nogi. Następna wersja ćwiczenia przeskoki przez linię obunóż. Każdą wersję powtórzyć 2x.

 

5.      Ćwiczenia oddechowe; leżenie tyłem. Woreczek na klatce piersiowej – wdech nosem, wydech ustami (woreczek podnosi się i opada).

 

III.               Ćwiczenia kształtujące cechy motoryczne;

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin