studia BHP zakres.doc

(154 KB) Pobierz
WARUNKI PRZYJĘCIA:

NAZWA STUDIÓW (kierunek): Zarządzanie Bezpieczeństwem i Higieną Pracy

KIEROWNIK STUDIÓW: Dr Wiesław OTWINOWSKI

czas trwania (ilość godzin): Dwa semestry (220 godzin)

CEL STUDIÓW (uzasadnienie potrzeby):

Postępująca globalizacja, informatyzacja i internacjonalizacja życia społeczno-gospodarczego jest splotem zależności przynoszących wiele dodatnich skutków, ale i negatywnych konsekwencji. Szczególny niepokój budzą te, które dotykają bezpośrednio człowieka oraz podstaw jego egzystencji, w tym godnych, bezpiecznych i zdrowych warunków pracy.

O ważności tego zagadnienia świadczy, wieloletnie już funkcjonowanie takich między innymi organizacji i instytucji międzynarodowych jak:

§       Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (1995 r.),

§       Europejska Sieć Promocji Zdrowia Pracowników w Miejscu Pracy (1995 r.),

§       Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie (1993 r.),

§       Europejska Fundacja na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (1975 r.),

§       Międzynarodowa Organizacja Pracy (od 1919 r.).

Wyzwaniem przyszłości w tym zakresie wychodzi naprzeciw nowa strategia Unii Europejskiej w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwa w pracy. Strategia ta jest trudnym wyzwaniem. Dla Polski jest to konieczność szybkiego i wieloaspektowego podjęcia konkretnych działań na rzecz promocji bezpieczeństwa i zdrowia. Powinny to być działania długofalowe i systemowe uwzględniające wpływ zdrowia psychicznego i społecznego na jakość pracy oraz stan bezpieczeństwa i zdrowia człowieka w środowisku pracy. Wymagają one konsolidacji działań i postaw tworzących kulturę pracy i wykonywania zawodu, przy jednoczesnym zapobieganiu ryzyku zawodowemu, jego przewidywaniu i szacowaniu. Niezbędna umiejętność kontrolowania oraz zarządzania ryzykiem zawodowym wchodzi dziś w zakres kwalifikacji zawodowych i menedżerskich, których ranga zostaje w Strategii unijnej podniesiona do kategorii pierwszorzędnej. Takie właśnie kwalifikacje uzyskają absolwenci studiów podyplomowych „Zarządzanie Bezpieczeństwem i Higieną Pracy”.

Bezpieczeństwo w zakładzie pracy - to wyzwanie, które jest niezwykle istotnym w procesie zdążania ku europejskiemu i globalnemu społeczeństwu informacyjnemu. Przyszłość będzie wymagała, aby szeroko spojrzeć na bezpieczeństwo pracy, jako dziedzinę, w której mieścić będzie się nie tylko tradycyjnie jeszcze rozumiana problematyka BHP, ale także ochrona i obrona, ratownictwo, ochrona informacji niejawnych, ochrona ppoż. i środowiska, jak również atmosfera pracy, dla której to coraz większego znaczenia nabiera przeciwdziałanie mobbingowi. Poważne podejście do tej problematyki wymagać będzie nadania jej odpowiedniej rangi, poczynając od strukturalnego usytuowania osoby odpowiedzialnej za jej realizację - zastępca dyrektora lub kierownika. Zawodowe przygotowanie tego typu pracowników, którzy byliby kompetentni do sprawowania funkcji kierowniczych, dydaktycznych oraz wychowawczych zarazem - to kolejne wyzwanie dla edukacji realizowanej w szkołach wyższych. Naprzeciw temu zapotrzebowaniu wychodzą proponowane studia podyplomowe „Zarządzanie Bezpieczeństwem i Higieną Pracy”.

Głównym celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do uzyskania najwyższego statusu i uprawnień w zarządzaniu bezpieczeństwem pracy według standardów europejskich, zgodnych z założeniami zintegrowanych systemów zarządzania.

STUDENCI (do kogo adresowane studia):

Studia są adresowane w pierwszej kolejności do absolwentów wyższych uczelni, pracujących (lub zamierzających podjąć pracę) na stanowiskach związanych z organizacją i zarządzaniem bezpieczeństwem i higieną pracy w firmach prywatnych, instytucjach, organach państwowych i samorządowych oraz edukowaniem z zakresu bezpieczeństwa i higieny życia, pracy, nauki i służby:

§       kadra kierownicza wyższego i średniego szczebla zarządzania,

§       etatowi pracownicy służby bhp, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska, ochrony informacji niejawnych oraz ochrony i obrony w zakładach pracy,

§       kandydaci na stanowiska specjalistów BHP w zakładach pracy,

§       osoby związane z systemem zarządzania bezpieczeństwem i reagowania kryzysowego,

§       osoby zainteresowane samodoskonaleniem i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych.

Rozpoznanie rynku pracy upoważnia do tezy, że aktualnie już jest a w przyszłości będzie jeszcze większe zapotrzebowanie na tego typu specjalistów, zwłaszcza w większych firmach, które mają kontakty międzynarodowe i doceniają znaczenie problematyki bezpieczeństwa, nie tylko w aspekcie społecznym, ale i z perspektywy rachunku ekonomicznego. Coraz więcej firm rozumie, że bezpieczeństwo pracy to nie tylko zapewnienie odpowiednich środków technicznych, ale przede wszystkim problem natury mentalnej i świadomościowej, któremu sprostają jedynie wysoko kwalifikowani specjaliści, kompetentni z zakresu prawa pracy, problematyki techniczno-inżynieryjnej, ale przede wszystkim posiadający gruntowne przygotowanie psychospołeczne i organizatorsko-menedżerskie. Takim specjalistą będzie bez wątpienia absolwent proponowanych studiów podyplomowych „Zarządzanie Bezpieczeństwem i Higieną Pracy”.

Kadra dydaktyczna:

Zajęcia prowadzić będą pracownicy naukowi Katedry Marketingu i Promocji Bezpieczeństwa oraz Katedry Nauk Psychospołecznych Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu oraz wysokiej klasy specjaliści z zakresu teorii i praktyki zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, w sytuacjach kryzysowych oraz bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia, wywodzący się spośród nauczycieli akademickich: Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu. Współprowadzącymi zajęcia praktyczne (ćwiczenia, warsztaty, gry decyzyjne) będą doświadczeni pracownicy bezpośredniego zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy oraz organów państwowego nadzoru nad warunkami pracy (PIP,PIS, ZUS).

Korzyści ze studiów:

Absolwenci studiów podyplomowych „Zarządzanie Bezpieczeństwem i Higieną Pracy” wyróżniać się będą kompetencjami obejmującymi rzetelną wiedzę i umiejętności z zakresu organizacji i zarządzania oraz edukacji w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Znacząco wzbogacą swoją wiedzę z psychologii społecznej, emocji i motywacji, szczególnie w aspekcie psychospołecznych uwarunkowań funkcjonowania zespołów pracowniczych, udoskonalą własne umiejętności z zakresu komunikowania społecznego, autoprezentacji oraz kreowania wizerunku własnego i firmy (zakładu pracy). Wzbogacą swoje kwalifikacje menedżerskie, co pozwoli im na nowoczesne podejście do procesu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Ukształtowana podczas studiów świadomość odpowiedzialności prawnej, etycznej i społecznej związanej z prowadzeniem spraw BHP pozwoli im dołączyć do powstającej elity menedżerów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nabyte kompetencje sprawią, że będą bardzo dobrze przygotowani do pracy w zakładach pracy jako osoby odpowiedzialne za prowadzenie spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Pozwolą im ponadto sprawować funkcje kierownicze w pionach przedsiębiorstw, instytucji i urzędów publicznych (państwowe i samorządowe) zajmujących się działaniami w sytuacjach kryzysowych. Uzyskane kwalifikacje będą ponadto ich uprawniały - formalno-prawnie, jak i merytorycznie do zakładania i prowadzenia własnych firm świadczących usługi z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

dodatkowe certyfikaty:

·       szkolenie okresowe pracodawców i innych osób kierujących pracownikami,

·       kurs pierwszej pomocy przedlekarskiej,

·       warsztaty postępowań twórczych.

program ramowy:

Sem.

Przedmiot

Forma zajęć

(liczba godzin)

Forma

Zal.

W

Ć

G

S

R

1

1. Autoprezentacja i media w marketingu BHP

4

4

2

 

10

Z

2. Czynniki szkodliwe i niebezpieczne w środowisku pracy

4

4

 

2

10

e

3. Ergonomiczne aspekty środowiska pracy

4

6

 

 

10

z

4. Komunikowanie społeczne z elementami retoryki

4

4

2

 

10

z

5. Medycyna pracy.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin