Oświetlenie planu zdjęciowego.doc

(4155 KB) Pobierz
Oświetlenie planu zdjęciowego
Oświetlenie planu zdjęciowego
 
BEAUTY DISH

Zobacz większe!

Beauty dish, softreflektor... to nazwy żargonowe lub katalogowe odbłyśnika, który znajduje się w ofercie każdego producenta studyjnych lamp błyskowych. Ze względu na jego specyficzne właściwości poświęcamy mu oddzielny artykuł w naszym cyklu.


Portret wykonany przy użyciu odbłyśnika ACW Beauty Dish z nałożonym dużym plastrem miodu.

 

Przez niektórych fotografów reflektor ten nazywany jest również „słoneczkiem” trochę niesłusznie, gdyż wiązka światła uzyskiwana dzięki niemu nie oddaje charakteru światła słonecznego. Proponuję więc pozostać przy dwóch wymienionych na początku nazwach angielskich znacznie bliżej oddających jego właściwości.

Zobacz większe!

Odbłyśnik ACW Beauty Dish

Ma on kształt zbliżony do dużego, głębokiego talerza. Zwykle jego średnica mieści się w przedziale 40-70 cm – w większości przypadków jest to około 50 cm. Wnętrze czaszy posiada chropowatą fakturę w kolorze srebrnym lub gładką w kolorze matowo-białym. Palnik lampy zasłonięty jest kopułką z metalu (umocowaną na trzech prętach lub sprężynach), która ma za zadanie odbicie i rozproszenie promieni światła wewnątrz czaszy.

Zobacz większe!

Odbłyśnik ACW Beauty Dish z nałożonym dużym plastrem miodu

Jako akcesoria rozszerzające walory użytkowe reflektora wykorzystuje się dodatkowe dyfuzory rozpraszające z tkaniny lub tworzywa oraz plastry miodu.

 

Efekt światłocieniowy, jaki uzyskujemy dzięki softreflektorom ma charakter pośredni pomiędzy softboksem o podobnej powierzchni dyfuzora a srebrną parasolką, odbijającą (ustawienie na krótkiej sztycy). Trudno jest go uzyskać za pomocą innych końcówek formujących i modelujących wiązkę światła – jest charakterystyczny i niepowtarzalny. Jest to chyba jedyny odbłyśnik, dzięki któremu w efektowny sposób oświetlimy fotografowany obiekt przy użyciu tylko jednej lampy.

Zobacz większe!

Zobacz większe!

Zobacz większe!

Wnętrze czaszy ACW Beauty Dish. Kopułka i pierścienie rozpraszające światło wewnątrz czaszy. Nad kopułką widoczny pierścień, w który można wsunąć barwne filtry foliowe. Odchylany uchwyt pozwala na zdjęcie kopułki

 

Chcąc zaprezentować w skrócie efekty, jakie można uzyskać przy zastosowaniu tego reflektora, wykorzystaliśmy odbłyśnik ACW Beauty-Dish znajdujący się w ofercie niemieckiej firmy Hensel Studiotechnik. Posiada on dosyć oryginalną konstrukcję pozwalająca na uzyskanie ciekawych efektów.

Wewnętrzna powierzchnia czaszy jest biała. Oprócz kopułki, we wnętrzu znajdują się jeszcze dwa dodatkowe aluminiowe, płaskie, ażurowe pierścienie mające za zadanie skuteczne rozproszenie promieni światła. Dzięki ruchomemu uchwytowi kopułka może być zdjęta, a w jej miejsce można włożyć plastry miodu stanowiące wyposażenie dodatkowe standardowych odbłyśników o średnicy 7 cali. Zależnie od gęstości plastra miodu możemy regulować natężenie światła wewnątrz wiązki oświetlającej fotografowany obiekt. Ponadto w dodatkowy uchwyt nad plastrem miodu można wsunąć foliowy filtr barwny np. ocieplający lub oziębiający.

Zobacz większe!

Zobacz większe!

Zobacz większe!

Odbłyśnik ACW Beauty Dish w rożnych konfiguracjach: z kopułką rozpraszającą, małym plastrem modu włożonym w miejsce kopułki i dużym plastrem miodu

 

Wśród akcesoriów dodatkowych mamy jeszcze do dyspozycji duży plaster miodu zakładany na cały reflektor.

 

Efekty uzyskane w różnych konfiguracjach ACW Beauty Dish z akcesoriami dodatkowymi

ACW Beauty Dishz białą kopułką rozpraszającą

 

ACW Beauty Dish z małym plastrem miodu o gęstości 10

 

ACW Beauty Dish z małym plastrem miodu o gęstości 30

 

ACW Beauty Dish z białą kopułką i dużym plastrem miodu

 

STRIPY
striplight • lightbar

 

Lampy, które chcielibyśmy zaprezentować w kolejnym artykule poświęconym oświetleniu planu zdjęciowego można zaliczyć do grupy lamp powierzchniowych. Wykorzystywane są przeważnie w fotografii produktów, czasami również mody.
Ze względu na dosyć wysoką cenę i konieczność zasilania z generatorów, które również są drogimi urządzeniami znajdują się one przeważnie na wyposażeniu profesjonalnych studiów fotograficznych oraz wypożyczalni sprzętu oświetleniowego.

Lampy te z powodu wydłużonego kształtu nazywane są potocznie „stripami” (strip – z jęz. angielskiego pasek). Ich długość wynosi zwykle od 60 do 140 cm – bywają i dłuższe. Światło emitowane jest przez liniowe palniki o dużej energii błysku sięgającej nawet 8000 J. Zależnie od modelu lampy posiadają jeden lub dwa palniki, a błysk może być wyzwalany w jednym lub dwóch jednocześnie. Rolę światła modelującego pełnią małe żarówki halogenowe lub fluorescencyjne.
W lampach typu Strip palnik osłonięty jest płaskim dyfuzorem z białego tworzywa sztucznego. Stripy mogą być wyposażone opcjonalnie w plastry miodu oraz wrota, których zadaniem jest ukierunkowanie wiązki światła. W lampach typu Lightbar dyfuzor jest wypukły – jego zadaniem jest rozproszenie światła również na boki.

Zobacz wieksze!Zobacz wieksze!

Wymienione lampy stosowane są zwykle do oświetlania obiektów o wydłużonych kształtach jak np. butelki, naczynia o wydłużonym kształcie, długopisy, pióra itp. Chodzi tu w głównej mierze o uzyskanie efektownych blików na powierzchni fotografowanych obiektów.

Na planie zdjęciowym stosowane są pojedynczo przy oświetleniu górnym lub parami przy oświetleniu bocznym (rozstawione po obu stronach obiektu) – zwykle pełnią rolę oświetlenia kluczowego.

 


 

W pewnych okolicznościach z powodzeniem mogą być zastąpione przez zwykłe studyjne lampy błyskowe z softboksami prostokątnymi o mocno wydłużonym kształcie dyfuzora zwanymi również potocznie stripami.

Zobacz wieksze!

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin