przerwa w myzuce.odt

(20 KB) Pobierz

Przerwa w muzyce

KÓŁECZKA

 

         Dzieci tworzą trzy małe kółeczka. Każda grupa otrzymuje inne instrumenty perkusyjne i ma wyznaczone inne metrum np. bębenki – 3/4, kołatki – 4/4, tamburyna – 2/4. Dzieci z grupy, której słychać metrum krążą po linii swoich kół, zgodnie z rytmem akompaniamentu. Na sygnał np. głośniejszy dźwięk zatrzymują się i wystukują słyszany rytm na swoich instrumentach. To samo czynią inne grupy słysząc swoje metrum.

 

RYTM

 

          Dzieci tańczą po całej sali w rytm granej melodii. Na przerwę m muzyce dzieci zatrzymują się i wyklaskują wymyślony przez siebie rytm. Po czym tańczą dalej.  

 

KRYJÓWKA

 

          Dzieci wybierają sobie miejsce pod ścianą i zapamiętują je. Słysząc akompaniament biegają po sali, klaszczą, tupią zgodnie z rytmem. Na przerwę w muzyce wracają na wybrane przez siebie miejsce.

 

·                     Dzieci chodzą w rytm muzyki. Na przerwę wykonują określone zadania:

-                      spójrz w oczy jak największej liczbie osób,

-                      przywitaj się z jak największą liczbą osób,

-                      dotknij kolan jak największej liczby osób,

-                      uśmiechnij się do jak największej liczby osób.

 

MUZYCZNA LOTERYJKA.
Dzieci tańczą swobodnie w takt muzyki. W pewnej chwili prowadzący wyłącza muzykę a ktoś z uczestników wyciąga z podanego pojemnika (z kapelusza, pudełka, kosza) los. Nauczyciel odczytuje go. Na losie napisane jest polecenie, według którego uczestnicy tańczą dalej po ponownym włączeniu muzyki. Poleceniem może być: " tańczymy jak samoloty", " jak motyle", " klaszcząc przed sobą ( nad głowa)", " tańczymy na palcach". Po przetańczeniu jednego polecenia muzyka "gaśnie" znowu i wyciągamy następny los. W ten sposób można wprowadzić lub utrwalić ludowe tańce polskie.
 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin