sprzegla cnc Plany_EMES.doc

(347 KB) Pobierz
Nowy program

Załącznik  5.14e

 

POLITECHNIKA RZESZOWSKA

im. Ignacego Łukasiewicza

Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PLANY I PROGRAMY

STUDIÓW

 

 

Informator

 

 

dla kierunku:

mechanika i budowa maszyn

specjalności:

-        europejskie studia mechaniczne niemieckojęzyczne

studia dzienne:

-        magisterskie (10 semestrów)

 

 

 

                           

 

 

Zatwierdzony uchwałą Rady Wydziału WBMiL dnia 14 maja 1997

(Od roku akad. 2004/2005 rekrutacja została zawieszona)

 

 

 

 

Rzeszów 2004

 

 

 

 

SPIS TREŚCI

 

1.      Wstęp

1.1.        Profil absolwenta

1.2.        Charakterystyka planu studiów

1.3.        Praktyki studenckie

2.      Plany studiów

3.      Ramowe programy studiów

3.1.        Przedmioty kształcenia ogólnego – A

3.2.        Przedmioty podstawowe – B

3.3.        Przedmioty kierunkowe – C

3.4.        Przedmioty specjalnościowe

 

1.  
Wstęp

 

Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa prowadzi 5-cio letnie studia dzienne magisterskie na kierunku mechanika i budowa maszyn.

Niniejszy  informator dotyczy jednej spośród wielu specjalności prowadzonych w ramach wymienionego wyżej kierunku studiów dziennych, mianowicie:

-        Europejskie Studia Mechaniczne Niemieckojęzyczne (EMES)

 

Europejskie Studia Mechaniczne Niemieckojęzyczne są prowadzone na podstawie umowy o współpracy podpisanej pomiędzy Politechniką Rzeszowską a Fachhochschule Bielefeld. Są to studia o profilu mechanicznym, przy czym obowiązują spójne plany studiów dla obu uczelni, Studia prowadzone na WBMiL są w znacznej części niemieckojęzyczne. Studia EMES rozpoczynają się od drugiego roku studiów i mogą je podjąć studenci wszystkich specjalności prowadzonych na wydziale, którzy zaliczyli I rok studiów i znają język niemiecki na poziomie szkoły średniej. 

 

1.1.             Profil absolwenta

Absolwenci specjalności EMES są predestynowani głównie do zatrudnienia w biurach badawczych i konstrukcyjnych branży mechanicznej o wysokim poziomie technologicznym i szeroko stosujących komputerowe wspomaganie prac inżynierskich. Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego sprawia, że są gruntownie przygotowani do pracy w firmach krajów niemieckojęzycznych – zorientowanych na polski rynek oraz polskich firmach współpracujących z krajami niemieckiego obszaru językowego (Niemcy, Austria, Szwajcaria).

 

1.2.             Charakterystyka planu studiów

Kształcenie na specjalności EMES odbywa się według planu i programów studiów spełniających tzw. minima programowe określone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 1996 roku. Łączna liczba godzin zajęć w czasie studiów magisterskich wynosi przeciętnie 3750 godzin, w tym 400 godzin jest przeznaczone na pracę dyplomową.

              Plany studiów dla specjalności spełniają warunki akredytacji kierunku studiów w Europejskiej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Inżynierskich (FEANI), dyplom zaś ukończenia studiów jest honorowany przez wszystkie kraje Wspólnoty Europejskiej.

              Słuchacze specjalności EMES studiują przedmioty nietechniczne i podstawowe obowiązujące na kierunku Mechanika i budowa maszyn, a oprócz tego przedmioty spójne z programem obowiązującym w Fachhochschule Bielefeld, obejmujące intensywną naukę języka niemieckiego oraz przedmioty ekonomiczno-techniczne: „Europa – współpraca”, „Zarządzanie”, wykłady monograficzne oraz przedmioty związane z kierunkiem dyplomowania.

              Intensywna nauka niemieckiego odbywa się przez 5 semestrów według programu i systematyki Instytutu Goethego. Przez 5 semestrów odbywają się również zajęcia z niemieckojęzycznej terminologii technicznej. Przedmioty techniczne wykładane na 9 semestrze także są prowadzone w języku niemieckim. Łącznie każdy student bierze udział w zajęciach prowadzonych w języku niemieckim w wymiarze ok. 840 godzin.

              Studenci, którzy zaliczyli III rok studiów, mogą się ubiegać o jedno- lub dwusemestralne stypendium na studia w Fechhochschule Bielefeld, gdzie odbywają się zajęcia z zakresu IV roku, zgodne z naszym planem studiów. W przypadku uzyskania dodatkowego stypendium mogą również realizować w Niemczech pracę dyplomową na poziomie Inżynierskim.

 

 

PRZEDMIOTY W GRUPACH I MINIMALNE OBCIĄŻENIA GODZINOWE

WYMAGANE MINIMUM

REALIZOWANE

Przedmiot

Godz.

Przedmiot

Godz.

Razem

A Przedmioty kształcenia ogólnego

Zajęcia sportowe

90

Wychowanie fizyczne

 

90

Języki obce

180

Lektorat języka obcego

 

300

Przedmioty humanistyczne i ekonomiczne

120

Ekologia

30

135

Ekonomia

45

Zarządzanie

60

Razem A

390

 

 

525

B Przedmioty podstawowe

Matematyka

210

Matematyka

 

305

Fizyka

135

Fizyka I

90

135

Fizyka II

45

Mechanika techniczna (wraz z wytrzymałością materiałów)

210

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin