Scenariusz zajęć
Nazwisko i imię prowadzącej: Anna Kroker
Data prowadzenia zajęć: 12.03.2010
Grupa wiekowa: 6- i 7-latki
Temat kompleksowy: Witamy zimę.
Temat zajęć: Nasz przyjaciel bałwan.
Cel główny: Doskonalenie sprawności manualnych
Cele szczegółowe:
- Potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące wiersza o zimie,
- Zna cechy charakteryzujące porę roku zimę,
- Wie co można robić w zimie,
- Wie z czego i jak robi się bałwana,
- Potrafi bezpiecznie posługiwać się nożyczkami,
- Potrafi wykonać witraż,
Metody pracy:
- Słowna,
- Oglądowa,
- Czynna,
Formy pracy:
- Zbiorowa,
- Indywidualna,
Środki dydaktyczne:
Wiersz J. Czechowicza pt. „Zima”, nożyczki, klej, kartki z wyciętymi figurami bałwana, bibuła gładka, mazaki
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela
Czynności uczniów
Uwagi
Nauczyciel wita się z dziećmi.
Dzieci witają się z nauczycielem.
Nauczyciel prosi o uważne wysłuchanie wiersza J. Czechowicza pt. „Zima”:
Pada śnieg, prószy śnieg, wszędzie go nawiało. Dachy białe już są. Na ulicach biało. Strojne w biel, w srebrny puch, latarnie się wdzięczą. Dziń-dziń-dziń-dziń- dzwonki sanek brzęczą. Pada śnieg, prószy śnieg bielutki jak mleko. W sklepach gwar, w sklepach ruch: - Gwiazdka niedaleko! Jeszcze dzień, jeszcze dwa, chłopcy i dziewczynki! Będą stać niby las na rynku choinki.
Dzieci grzecznie słuchają wiersza.
Nauczyciel zadaje pytania dotyczące przeczytanego wiersza:
- O jakiej porze roku był wiersz?
- Co pada w zimie?
- Jaki kolor ma śnieg?
- Co będzie stać na rynku?
- Jakie święta mamy w zimie?
Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela:
- O zimie,
- Śnieg,
- Biały,
- Choinki,
- Boże Narodzenie,
Nauczyciel pyta dzieci co można robić w zimie?
Dzieci odpowiadają: jeździć na nartach, lepić bałwana, jeździć na łyżwach, itp.
Nauczyciel nawiązując do odpowiedzi dzieci, pyta z czego i jak robimy bałwana?
Dzieci chętnie odpowiadają na pytanie.
Nauczyciel informuje dzieci, że teraz będziemy robić bałwana, ale nie ze śniegu, tylko witraż. Nauczyciel prezentuje gotowy witraż bałwana, a następnie instruuje dzieci jak należy go wykonać. Nauczyciel prosi dzieci o bezpieczne posługiwanie się nożyczkami.
Dzieci bardzo uważnie słuchają nauczyciela.
Nauczyciel prosi dzieci o przystąpienie do pracy nad witrażem.
Dzieci bardzo chętnie zabierają się do pracy.
Nauczyciel monitoruje pracę dzieci.
Nauczyciel wiesza gotowe witraże na tablicy, tak żeby każde dziecko widziało wszystkie prace. Nauczyciel komentuje prace wykonane przez dzieci.
Dzieci chwalą się swoimi pracami.
Na zakończenie zajęć nauczyciel z pomocą dzieci wiesza witraże na oknie.
Dzieci bardzo chętnie pomagają nauczycielowi.
marzenkak1988