6.doc

(31 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA 5- LATKÓW

SCENARIUSZ  ZAJĘCIA DLA 5LATKÓW

 

 

TEMAT :   Barwne motyle”- wykonanie motyli poprzez symetryczne odbicie

                            barwnych plam z użyciem farb plakatowych.

 

OBSZAR EDUKACYJNY: edukacja plastyczna

 

CELE :          - rozbudzanie ciekawości poznawczej i aktywności twórczej dzieci;

     - poznanie efektu symetrycznego odbicia plam (poprzez złożenie

kartki) oraz efektu wymieszania kolorów;

                       - rozbudzanie wyobraźni i pomysłowości (wymyślanie nazw)

                       - bezpieczne i sprawne posługiwanie się nożyczkami.

 

POMOCE :   ilustracje i zdjęcia motyli (album o motylach), kolorowe chusty- apaszki

                       (dla każdego dziecka), farby plakatowe, duże pędzle, kubeczki z wodą, kartki z bloku.

                    

 

PRZEBIEG : 

 

1.       Słuchanie wiersza „Motylek” A. Przemyskiej

 

- Motylek lekki fruwa nad łąką,

  w dole są kwiaty, w górze jest słonko.

  Fru, fru, fii, fii! –

  wesoło, wesoło mu.

              Motylek lekki w trawie się błąka,

                myśli, że kwiaty to małe słonka.

                Fru, fru, fii, fii! –

              wesoło, wesoło mu.

  Motylek lekki fruwa nad światem,

  myśli, że słońce jest dużym kwiatem.

  Fru, fru, fii, fii! –

  wesoło, wesoło mu. –

 

2.       Oglądanie ilustracji, zdjęć ,albumów związanych z motylami;

omówienie charakterystycznych cech motyli : dwie pary skrzydeł (użycie pojęcia symetryczne), takie same wzory na obu skrzydłach, różne ich kształty; zapoznanie z nazwami motyli tj. Admirał, Paź Królowej, cytrynek itp.

3.       Zabawa ruchowa „Taniec motyli” – dzieci wybierają sobie chustę i

tańczą w rytm muzyki, powiewając nad głową chustami (zamieniają

się w motyle), gdy muzyka cichnie przysiadają na kwiatach (kucają).

4.       Przejście do stolików- nauczycielka tłumaczy sposób wykonania  

     motyli poprzez nałożenie farb paluszkami z jednej strony kartki i złożenie jej

     na połowę. Dzieci obserwują zaskakujący efekt symetrycznego odbicia

     barwnych plam.

5.       Gdy motyle schną , dzieci wymyślają nazwę dla swojego motyla.

6.      Po wyschnięciu- wycinają motyla.

 

 

                                                      Przygotowały: Urszula Jehorynko, Mariola Orda

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin