Scenariusz zajęć
prowadzonych na edukacji plastycznej
Nazwisko prowadzącego: Sylwia Sikora – Worek
Data prowadzonych zajęć: 09.10.2009
Grupa wiekowa: 6 – latki
Temat kompleksowy: „Las”.
Temat zajęć: „Sowa” – wykonanie wyklejanki z wyciętych pasków papieru.
Cel główny: Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych oraz rozwijanie umiejętności i uzdolnień plastycznych dzieci. Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie przyrodniczym.
Cele operacyjne:
Dziecko:
– uważnie i z zainteresowaniem słucha wiersza pt. „Las” F. Kobryńczuka
– potrafi wymienić kilka zwierząt leśnych jakie mieszkają na drzewach
– potrafi pracować w grupie
– potrafi wspólnie z innymi ułożyć puzzle i odgadnąć jakie to zwierzę
– rozwija i doskonali sprawność manualną
– potrafi wycinać paski z papieru
– dobiera odpowiedni kolor papieru do wyklejenia sowy
– stara się estetycznie wykonać swoja pracę
– utrzymuję porządek wokół siebie i swojego miejsca pracy
– potrafi zilustrować treść wierszyka ruchem
Metody: czynna, oglądowa, słowna
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: puzzle (lis, wiewiórka, sarna, niedźwiedź)
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela
Czynności dzieci
Uwagi
1.Wierszyk na powitanie: „Podaj rękę lewą, podaj rękę prawą, zaczniemy zajęcia wesołą zabawą”.
2.Wprowadzenie do tematu zajęć. Czytanie wiersza F. Kobryńczuka pt. „Las” (załącznik nr 1).
3.Omówienie treści wiersza – prowadząca pyta się dzieci: „Jakie zwierzęta, ptaki mają domy na drzewach?”
4.Puzzle.
5. Pokaz gotowej pracy plastycznej i omówienie sposobu jej wykonania.
6. Wykonanie pracy plastycznej (wyklejanka).
7. Prezentacja prac.
8.Porządkowanie miejsc pracy. Zorganizowanie wystawki prac.
9.Zabawa ruchowa „Niedźwiadek”.
1.Dzieci powtarzają tekst wierszyka i naśladują go ruchem.
2.Dzieci siedzą w kole i słuchają wiersza.
3.Dzieci odpowiadają na pytanie prowadzącej wymieniając np. sowa, dzięcioł, wiewiórka.
4.Dzieci podzielone na 4 grupy wspólnie układają puzzle. Ułożone obrazy przedstawiają lisa, wiewiórkę, sarnę i niedźwiedzia.
5. Dzieci siedzą na dywanie i słuchają prowadzącej.
6. Dzieci siadają do stolików i przystępują do wykonania pracy.
7. Dzieci prezentują swoje prace na dywanie tak, aby każde widziało prace innych.
8. Dyżurni porządkują stoliki po skończonych zajęciach plastycznych.
9.Dzieci ilustrują treść wierszyka ruchem.
Lewa łapka, prawa łapka,Ja jestem niedźwiadek,lewa nóżka, prawa nóżka,a to jest mój zadek.Kocham miodek, lubię miodek I kradnę go PszczółkąLewą łapką, prawą łapką,Albo ciągnę rurką.
Las - F. Kobryńczuk
Gdyby lasu nie było, gdyby go wyrąbano
Kto by szumiał wieczorem piosenki nam na dobranoc?
Wiecie co by się stało, gdyby lasy wycięto?
Zabrano by mieszkania wszystkim leśnym zwierzętom.
I zginęłyby marnie, żyłyby tylko w baśni,
Smutne byłoby życie bez zwierzęcej przyjaźni.
Posadź ptakom przed domkiem świerk, dąb lub sosenkę
A na pewno piosenką podziękują Ci pięknie!
marzenkak1988