scenariusz ....Kultura regionu krakowskiego.......doc

(23 KB) Pobierz
Temat: Kultura regionu krakowskiego

Temat: Kultura regionu krakowskiego.

Czas trwania - 2 godziny lekcyjne.

Cel poznawczy: poznanie pojęcia „strój ludowy”, poznanie pojęć sukmana, zapaska, nazywanie części stroju krakowskiego.

Cel kształcący: usprawnienie manualne, utrwalenie I zwrotki piosenki „Krakowiaczek”, ćwiczenia w nazywaniu kolorów. Poprawne budowanie opisu stroju.

Cel wychowawczy: Kultywowanie tradycji ludowej jako forma miłości do ojczyzny - wpajanie szacunku dla obyczajów i obrzędów ludowych, systematyczność pracy, kończenie rozpoczętego zadania.

Przebieg lekcji

1.      Wysłuchanie nagrania piosenki „Krakowiaczek”
Stare miasto Kraków
Z pięknych strojów słynie,
Jakże ładnie w gorseciku krakowskiej dziewczynie.
Kwiecista spódniczka, chusteczka związana.
A u chłopca czapka z piórem i biała sukmana.

2.      Wyklaskiwanie rytmu piosenki.

3.      Pokaz fragmentów filmów, ukazujących różne stroje ludowe: rejonu Mazowsza, Kujaw, krakowskiego i góralskiego (zespoły folklorystyczne). W czasie pokazu nauczyciel omawia rolę zespołów folklorystycznych w zachowaniu tradycji i kultury różnych regionów Polski.

4.      Zwrócenie uwagi na różnice w kolorystyce i wyglądzie strojów poszczególnych regionów.

5.      Wyszukanie w tekście piosenki opisu stroju krakowskiego.

6.      Przerwa śródlekcyjna - zabawy ruchowe przy muzyce.

7.      Prezentacja zdjęcia przedstawiającego parę ludzi w strojach krakowskich.

8.      Omówienie kolorystyki i wymienienie charakterystycznych cech stroju:
Damski: Wysokie buciki, długa kwiecista spódnica, ozdobiony haftem biały fartuszek, biała bluzka, haftowana cekinami kamizelka staniczek, czerwone korale i chustka w kwiaty lub wianek ze wstążkami.
Męski: długie buty, spodnie schowane w buty w biało - czerwone paski, biała koszula, czarna, haftowana, długa kamizela i biała sukmana oraz czerwona czapka z pawim piórem (wyjaśnienie pojęć).

9.      Rozdanie uczniom ilustracji do kolorowania, przypomnienie kolorystyki.

10.   Kolorowanie według wzoru.

11.   Ocena pracy według kryterium staranności i dokładności dobranych kolorów.

Autorka: Alicja Markiewicz - nauczycielka ZSOSp. Nr 7 w Płocku

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin