Instr. mont.ZGE 17-41w kom. przy Szcharfie.doc

(44 KB) Pobierz
ZGE Sobieski Jaworzno III

2

 

ZGE Sobieski Jaworzno III                                                                                                  Jaworzno ,  lipiec 2002 r.

             Sp. z o.o

I N S T R U K C J A  Nr .......................................

 

montażu sekcji obudowy zmechanizowanej

typu ZGE 17/41 POz W1, ZGE 17/41 POz/BSN W1

w komorze montażowo-demontażowej  zlokalizowanej w pobliżu zajezdni lokomotyw spalinowych  w rejonie „Piłsudski”, poz. 500 m .

 

I.                    Postanowienia ogólne :

1.    Instrukcja określa sposób montażu sekcji typu ZGE 17/41 POz W1, ZGE 17/41 POz/BSN W1 w komorze montażowo-demontażowej  zlokalizowanej w pobliżu zajezdni lokomotyw spalinowych  w rejonie „Piłsudski”, poz. 500 m oraz przygotowanie jej do transportu do obcinki ściany nr 330.

2.    Do montażu sekcji zatrudniona będzie czteroosobowa brygada w skład której wchodzić będą  pracownicy o odpowiednim stażu tj. min. 2 lata pracy na dole kopalni posiadający uprawnienia hakowego oraz zapoznani z niniejszą instrukcją. Fakt ten należy odnotować w oddziałowej "Książce Instruktaży".

-          skład brygady montażowej stanowić będą :
- 2 osoby o kwalifikacjach – ślusarz urządzeń dołowych,
- 2 osoby o kwalifikacjach – górnik, operator obudów zmechanizowanych, 

Ww. pracownicy powinny posiadać uprawnienia do  obsługi  wciągników sterowanych z poziomu roboczego będących na wyposażeniu komory.

3.    Nadzór nad pracą brygady montażowej prowadziła będzie osoba dozoru maszynowego  prowadząca daną zmianę, która  wyznacza każdorazowo przodowego brygady.

4.    Do obowiązków  przodowego brygady zatrudnionej przy montażu obudowy zmechanizowanej należy przede wszystkim,
przed przystąpieniem do pracy:

-          kontrola stanowiska pracy pod względem bezpieczeństwa tj. : stanu obudowy wyrobiska,

oświetlenia , przewietrzania , porządku ,

-          kontrola sprawności urządzeń będących na wyposażeniu stanowiska montażowego
i narzędzi używanych  przez brygady montażowe,

  oraz:

-          prowadzenie  prac zgodnie z instrukcją ,

-          koordynacja prac brygady oraz ustalenie stref bezpiecznych dla członków brygady przy poszczególnych etapach prac montażowych oraz  załadunkowo-rozładunkowych ,

-          zgłaszanie osobie dozoru sytuacji awaryjnych oraz nie ujętych w  niniejszej instrukcji ,

5.    O wszelkich nieprawidłowościach  brygadzista ma obowiązek powiadomić dozór maszynowy, który spowoduje ich usunięcie i wyda zezwolenie na przystąpienie do prac montażowych i przeładunkowych.

6.    Polecenia operatorom wciągarek wydaje głosem brygadzista.
Sterowanie wciągnikami podczas montażu sekcji i jej załadunku  musi odbywać się poza zasięgiem wiszącego ciężaru oraz w taki sposób , aby wiszący ciężar zachowywał stabilność. Zabrania się przebywania osób pod  zawieszonym  ciężarem oraz używania urządzeń dźwignicowych do przeciągania elementów sekcji i środków  transportowych.                         Rozpoczęcie pracy z użyciem wciągników łańcuchowych ,należy poprzedzić sygnałem  akustycznym sygnalizacji ostrzegawczej będącej na wyposażeniu komory.

7.    Wszystkie podzespoły sekcji załadowane na środki transportowe będą odbierane z punktu zdawczo-odbiorczego usytuowanego przed komorą montażową-demontażową
i wciągane pojedynczo do komory  przy pomocy kołowrotu zabudowanego w rejonie komory. Zabrania się przebywania pracowników w polu rażenia liny w czasie wciągania podzespołów przy pomocy kołowrotu, za przestrzeganie powyższego zakazu odpowiada brygadzista.

8.    Po      wciągnięciu       podzespołów      sekcji   do komory montażowo-demontażowej  należy zabezpieczyć środek transportowy przed przemieszczeniem  przy pomocy płóz hamulcowych.

9.        Zabrania się przebywania w obrębie komory osobom postronnym w czasie przeładunku i montażu  podzespołów sekcji, a w trakcie  zadawania  i wyciągania środków transportowych  z komory montażowo-demontażowej  przez brygady transportowe należy wycofać brygadę montażową z komory.

10.    Montaż sekcji może odbywać się tylko w komorze montażowo-demontażowej przy pomocy wciągników łańcuchowych PWS-3 . W trakcie montażu należy zabezpieczyć  komorę  z obu stron przed najechaniem innymi środkami transportowymi przy pomocy zapór torowych na torowisku i zapadek blokujących na szynie jezdnej kolejki podwieszanej .

11.    W czasie prac montażowo-demontażowych należy  stosować okulary ochronne.

 

II.                Postanowienia szczegółowe.

Uwaga: Zabrania się jednoczesnego podnoszenia  ciężaru za pomocą dwóch wciągników      

            znajdujących się na jednym segmencie szyny jezdnej jeżeli jego masa przekracza 3 t.

 

1.                 Wciągnąć pojedynczo do komory montażowo-demontażowej platformy ze stropnicą  i stojakami oraz z spągnicą, osłoną odzawałową, podporą stropnicy i układem przesuwnym.  Rozładować stojaki ze stropnicy i ułożyć je na spągu.

2.                 Przy pomocy 4 wciągników łańcuchowych PWS-3, przeładować zmontowany zestaw (spągnica, osłona odzawałowa, podpora stropnicy i układ przesuwny) z platformy WOZ-2 na platformę WOZ-20 zabezpieczoną wcześniej przed przemieszczeniem przy pomocy płóz hamulcowych..

3.                 Przy pomocy wciągarek dźwignąć osłonę odzawałową do pozycji odpowiadającej 1,9 m wysokości sekcji a następnie podłożyć drewnianą podporę w postaci zestawu  nieuszkodzonych podkładów kolejowych pomiędzy łączniki leminiskaty tak, aby osłony boczne osłony odzawałowej oparły się na podporze drewnianej a po odpięciu haków wciągarek cały zestaw pozostawał w stabilnej pozycji.

4.                 Zabudować stojaki do spągnicy, zamontować sworznie dolne stojaków i założyć ich  zabezpieczenia  a następnie podpiąć je hydraulicznie wraz z blokami zaworowymi.

5.                 Dźwignąć stropnicę przy pomocy 4 wciągarek i ustawić ją tak aby gniazda stropnicy znajdowały się nad stojakami z włożonymi do nich sworzniami górnymi.

6.                 Opuścić stropnicę  na  stojaki tak aby łby stojaków znalazły się w gniazdach stropnicy po czym połączyć stojaki ze stropnicą  przez założenie  zabezpieczeń górnych sworzni stojaków.

7.                 Odpowiednio manewrując jednocześnie wysuwem stojaków i wciągarkami połączyć stropnicę z osłoną odzawałową przy pomocy sworzni i założyć zabezpieczenia sworzni.

8.                 Podpiąć hydraulicznie podporę stropnicy następnie dźwigając ją ręcznie przy pomocy stalowego pręta wsunąć jej tłoczysko do uszu w stropnicy, założyć sworzeń i zabezpieczyć go.

9.                 Sprawdzić zabezpieczenia wszystkich połączeń mechanicznych i hydraulicznych sekcji.
Zrabować sekcję do pozycji minimalnej i odpinać przewody od hydrauliki.

10.             Zabezpieczyć sekcję przed zsunięciem się z platformy WOZ-20  w czasie transportu do przecinki przy pomocy łańcuchów f 18x64, śrub M 20 i zamków f18x64 - wg .zał. nr 1.

11.             Przetransportować zmontowaną sekcję przy pomocy kołowrotu zabudowanego w pochylni IX do stacji materiałowej zlokalizowanej w obrębie zajezdni lokomotyw, celem przekazania jej do dalszego transportu.

12.             Uporządkować komorę przed montażem następnej sekcji. 

 

III.             Masy głównych elementów sekcji ZGE 17/41 POz W1, ZGE 17/41 POz/BSN W1 :

 

1.        Stropnica  kompletna (z osłoną czoła ściany)                                     - 4505 kg

2.        Stropnica kompletna z zestawu typu POz/BSN                                          - 6107 kg

3.        Zespół stropnicy przedniej (POz/ BSN)                                                        - 1420 kg

 

 

4.        Osłona odzawałowa (kompletna)                                                 -  5234 kg             

5.        Zespół spągnic kpl. (bez stojaków)                                                         -  4091 kg

6.        Układ przesuwny                                                                                                          -   857 kg

7.        Stojak hydrauliczny                                                                                    -   810 kg

8.        I podzespół transportowy :               spągnica                                          
                                                                        osłona odzawałowa
                                                                      podpora stropcy
                                                                    układ przesuwny                   -  10320 kg                                                      

9.        II podzespół transportowy               stropnica kompletna

                                                              z dwoma stojakami               -  4505 kg

                                  - dla typu POz/BSN                -  7727 kg

10.    Masa kompletnej obudowy ZGE 17/41-POz W1                                          -  17262 kg             

                          ZGE 17/41-POz/BSN W1               -  18865 kg
             

IV.             Postanowienia końcowe .

1.                  Za wyjaśnienie wszelkich wątpliwości związanych z montażem sekcji odpowiedzialna jest osoba dozoru wyznaczona do nadzorowania tych prac.

2.                  W przypadku konieczności zmiany technologii prac ujętych w niniejszej instrukcji, decyzję w tym zakresie może podjąć osoba dozoru wyższego odpowiedzialna za daną zmianę .

3.                  Przed przystąpieniem do montażu sekcji należy każdorazowo skontrolować stan będących na wyposażeniu  urządzeń oraz stan obudowy komory.

4.                  W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek usterek na stanowisku montażowym należy zatrzymać montaż sekcji i usunąć usterki .

5.                  Za bezpieczne i zgodne z instrukcją wykonywanie prac oraz za stan  techniczny

urządzeń zamontowanych na stanowisku montażowym odpowiada przodowy

brygady montażowej .

Instrukcję opracowano przy współudziale pracowników :

 

1.        .........................................................................................................................

 

2.         ........................................................................................................................

 

Opracował:

 

 

 

 

.....................................

 

Sprawdził:

 

 

 

 

...................................

 

Główny Inżynier

Energomechaniczny:

 

 

 

 

.....................................  

 

 

B   H   P  : 

 

 

 

 

 

........................................                                                                         

 

Z A T W I E R D Z A M:

 

 

 

 

..............................................................

Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin