TAKTYKA WALKI.doc

(30 KB) Pobierz
TAKTYKA WALKI:

TAKTYKA WALKI:

 

Jedną z najważniejszych rzeczy w walce jest odpowiednia strategia i taktyka walki. Ona, w połączeniu z kilkoma dobrze opanowanymi technikami, pozwala wygrać prawie każde starcie. Poniżej znajduje się lista wskazówek, do których warto się zastosować.

- kiedy wyprowadzamy technikę ( cios lub kopnięcie ) musimy mieć już gotowy plan kolejnej. Nie można tylko kopnąć lub zadać cios po czym czekać na dalszy rozwój wypadków. Nasza technika może zostać zablokowana, może chybić. Wtedy trzeba umieć płynnie przejść do kolejnej i kolejnej. Nie można się zatrzymać i oddać inicjatywy w ręce przeciwnika.

- Następujące o sobie techniki powinny jakby "przygotowywać" ostateczny atak. Nie mogą być chaotyczne, nie należy uderzać przypadkowo. W ten sposób będzie się tylko tracić energię.

- Jeżeli przeciwnik jest sprytny i nie daje się podejść, można stosować tzw. "złamany rytm" - gwałtowne przechodzenie z powolnej akcji do szybkiej, z obrony do ataku a nawet z jednej techniki do drugiej ( np. podnieść nogę jak do wysokiego kopnięcia bocznego a zaatakować nisko ).

- Nie należy pozostawać w jednym miejscu przez cały czas. Trzeba zbliżać się i oddalać od przeciwnika, okrążać go. W ten sposób utrudnimy mu skupienie się na ataku i będziemy mogli wypatrzeć nowe sposobności do ataku.

- Ważne jest rozproszenie uwagi przeciwnika aby przełamać jego obronę. Można np. wykonać fintę ( pozorowany atak ) na jego niższe partie aby sprowokować go do obniżenia gardy lub też zastosować coś, co nazywam "zasłoną dymną" - kilka technik skierowanych na jeden obszar ( np. wysokich kopnięć na głowę ), nastawionych raczej na prędkość niż precyzję, po czym gwałtowne, silne uderzenie na inną strefę ( np. podbrzusze ). Szansa, że przeciwnik zdąży zareagować na ten cios jest niewielka.

- Jeśli wykonujemy kombinację technik, musi być ona przeprowadzona szybko. Nie należy sygnalizować kolejnych posunięć i nie należy powtarzać tej samej kombinacji wielokrotnie, bo tylko wystawimy się na atak.

- Obróć wiedzę jaką ma na twój temat przeciwnik na swoją korzyść - jeśli wykonałeś kombinację, którą skontrował, następnym razem zacznij od tych samych technik ale zakończ zupełnie inaczej. Możesz go tym zaskoczyć.

- Trzeba wyczuć jakie techniki najczęściej stosuje przeciwnik ( każdy ma jakieś ulubione ) wtedy obrona będzie łatwiejsza. Samemu też nie należy nadużywać swoich "faworytów", bo szybko odsłonimy nasze atuty i staniemy się przewidywalni.

- Należy użyć swojego wzrostu: jeśli przeciwnik jest niższy można trzymać go na dystans długimi kopnięciami, jeśli jest wyższy, zaatakować nisko, szybko skracając dystans.

- Wykonując ciosy i kopnięcia należy atakować różne strefy ciała, mieszać wysokie, średnie i niskie techniki. To utrudnia obronę i często powoduje rozlużnienie i luki w gardzie - przeciwnik po prostu nie wie co powinien chronić.

- Jeśli przeciwnik jest agresywny i mocno naciera trzeba go zastopować silną techniką ( np. kopnięciem w brzuch ). To powinno zmusić go do zastanowienia.

- Jeśli przeciwnik wycofuje się, należy ostrożnie posuwać się za nim, wystrzegając się pułapki.

- Przeciwnik ruchliwy, szybko przemieszczający się z miejsca na miejsce powinien otrzymać kilka silnych ciosów, np. obszernych kopnięć na nogi. To go uspokoi.

- Gdy przeciwnik jest statyczny można do niego doskakiwać i szybko uderzać, jednocześnie okrążając go i zmuszając do zmian pozycji.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin