Wycieczka do lasu.doc

(29 KB) Pobierz
Wycieczka do lasu /zajęcia logopedyczne - ćwiczenia usprawniające mowę/

Wycieczka do lasu /zajęcia logopedyczne - ćwiczenia usprawniające mowę/

Barbara Polak, Miejskie Przedszkole Nr 43 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie



Scenariusz zajęć logopedycznych

TEMAT : Ćwiczenia usprawniające mowę dziecka - '' Wycieczka do lasu ".

Ilość dzieci : 2

Charakterystyka dzieci : 2 dzieci w wieku 4 lat

Rodzaje deficytów : dyslalia, opóźniony rozwój słowno-pojęciowy.

Czas trwania zajęć : 25 minut

Prowadząca : Barbara Polak - logopeda

Cele ogólne :

·         bogacenie słownika dziecka

·         doskonalenie umiejętności kontrolowania oddechu,

·         doskonalenie umiejętności mówienia tylko na wydechu

·         usprawnianie narządów artykulacyjnych

·         doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej

Cele operacyjne :

·         dziecko zna nazwy zwierząt leśnych

·         dziecko potrafi naśladować głosy zwierząt leśnych

·         dziecko potrafi wskazać na modelu części ciała

·         dziecko potrafi wdychać i wydychać powietrze nosem

·         dziecko potrafi regulować siłę wydechu : mocno, słabo

·         dziecko potrafi wykonać ćwiczenia języka, ćwiczenia podniebienia miękkiego

·         dziecko uzupełnia brakujące części ciała na schemacie

Pomoce :

- ilustracje : "Las", zwierzęta leśne, liście, kwiaty, talerze, miód, klej, figurki- zabawki, zabawki pluszowe, książki, kartki papieru, materace.

Metody :

- ćwiczenia logopedyczne : oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne,

usprawniające motorykę narządów mowy.

Konspekt oparty o indywidualny plan terapeutyczny opracowany dla dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi.

Przebieg zajęcia :

  1. Nauczyciel prezentuje dzieciom dużą ilustrację, która przedstawia las.

N : Co jest na ilustracji ?

Dz : Las.

N : Czy byliście kiedyś w lesie ?

Dz : Odpowiada.

N : W lesie rośnie dużo drzew. Popatrz na obrazek, co jeszcze rośnie w tym lesie ?

Dz : Odpowiada.

Cel : utrwalenie poprawnej wymowy, bogacenie słownika czynnego.

  1. Zabawa "Wąchanie kwiatów".

N : Przyniosłam dla was kwiaty podobne do tych, które rosną w lesie. Zobaczcie jak one pachną. Każde dziecko dostaje do ręki kwiatek i wącha go tzn. wciąga powietrze nosem, zatrzymuje wdech ( " żeby zapamiętać ten piękny zapach " ) i wypuszcza nosem powietrze.

Dzieci dostają do ręki drugi kwiat i wąchają go w ten sam sposób.

Cel : ćwiczenie oddychania nosem, ćwiczenie to mobilizuje aparat oddechowy.

  1. Zabawa "Wietrzyk".

N : Co jeszcze można znaleźć w lesie ? (nauczyciel pokazuje liście).

Dz : Odpowiada.

N : Zamieniamy się w lekki wietrzyk i dmuchamy na liście (nabieramy powietrza i delikatnie dmuchamy na liście).

Cel : wydłużenie fazy wydechowej.

N : Teraz wieje mocny wiatr (dmuchamy mocno).

Cel : wzmocnienie wydechu.

  1. Zabawa dźwiękonaśladowcza.

N : Idziemy na spacer do lasu, poszukamy zwierząt, które mieszkają w lesie (my- to figurki, które poruszają się po leśnej drodze ).

Zobaczcie kto tutaj mieszka ?

Dz : Zaglądają we wskazane miejsce na ilustracji i odgadują nazwę zwierzęcia, które jest tam schowane :

·        jeż ( czy wiesz jakie odgłosy wydają jeże ? spróbujcie je naśladować : "fu, fu"

·        żaba "kum, kum"

·        wilk "ału, ału"

·        sowa "hu, hu"

·        wiewiórka ( co wiewiórki lubią jeść najbardziej ? dzieci odpowiadają )

Zabawa w rzucanie orzeszkiem : nauczyciel mówi nazwę zwierzęcia - dziecko naśladuje odgłos, który to zwierzę wydaje i odnajduje to zwierzę na ilustracji - niedźwiedź (miś)

Cel : utrwalanie wymowy głosek w zestawach głosek.

  1. Zabawa "Głodne misie"

N : Co misie lubią jeść ?

Dz : Miód.

N : My teraz zabawimy się w głodne misie (zlizywanie ze spodeczka miodu językiem)

Misie oblizują się po jedzeniu miodu, sprzątają języczkiem w buzi, myją językiem ząbki, mlaskają, mruczą z zadowolenia i głaszczą się po brzuchu.

Cel : usprawnianie motoryki narządów mownych.

  1. Zabawa "Huśtanie misia"

N : Misie muszą teraz odpocząć. Dzieci kładą się na dywanie - chrapią,

Misie śpią, oddychają nosem ( wdech i wydech nosem), misie budzą się, ziewają (wdech i wydech ustami ), misie wdychają powietrze ustami, zamykają powietrze i mruczą : mmm (powietrze wydostaje się nosem ), przeciągają się.

Na brzuchu dziecka kładziemy książkę, na niej pluszowego misia. W czasie wdechu zabawka unosi się do góry, przy wydechu- opada.

Wdech i wydech są powolne, równomierne, z chwilowym zatrzymaniem powietrza (aby miś nie spadł z huśtawki )

Cel : rozluźnianie mięśni biorących w wytwarzaniu głosu, usprawnianie podniebienia miękkiego.

  1. Układanie postaci misia , naklejanie elementów nazywanie części ciała.

Nauczyciel pokazuje ilustrację misia, na której brakuje : rąk, nóg, uszu, oczu .

Dziecko odszukuje brakujące elementy, nazywa i przykleja we właściwe miejsce.

Cel : utrwalanie poprawnej wymowy, bogacenie słownika czynnego, doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin