Scen. nr 9- techniki mnemo.doc

(28 KB) Pobierz
Techniki mnemoniczne

Techniki mnemoniczne

Scenariusz nr 9

 

Cele:

Uczeń:

-          poznaje nową technikę pamięciową – system loci, tzw. rzymski pokój

-          doskonali umiejętność koncentracji uwagi

-          podejmuje próby pobudzania swojej wyobraźni

-          wie, że emocje, które nam towarzyszą też mają wpływ na zapamiętywanie

 

Przebieg zajęć:

 

1.      Ćwiczenia zmierzające do uzyskania połączeń nerwowych pomiędzy prawą i lewą półkulą mózgową, np.;

 

-          wyciągnij ręce przed siebie i spróbuj prawą ręką poruszać poziomo, a lewą pionowo

-          prawą nogą rysuj na podłodze kółeczka, a lewa ręką klep się po brzuchu

-          itp.

 

2.      Nauczycielka poleca usiąść wygodnie i prosi, aby wytężyć swoją uwagę.

 

Opowiada następującą historię:

 

Popatrz na drzwi klasy. Przypatrz się uważnie. Wyobraź sobie, że na drzwiach jest pyszne, świeżo upieczone ciasto. Dokładnie obejrzyj to ciasto. Zobacz jakiego jest kształtu, jak jest udekorowane, jak pięknie i słodko pachnie. Włącz wszystkie zmysły. Dotknij je i ułam kawałek. Czujesz jakie jest ciepłe i puszyste. Zobacz jak obraca się na paterze, na której je położono. Postaraj się włączyć do tego obrazu swoje emocje. Powiedz sobie: „Ale smaczne to ciasto. Jak apetycznie wygląda. Chętnie bym go zjadł”.

 

Zbierz wszystkie swoje odczucia, popatrz jeszcze raz na drzwi. Teraz już zawsze, gdy spojrzysz na drzwi w klasie..., będziesz widział ciasto.

 

3.      Teraz nauczycielka poleca wybrać punkty w klasie, w których będziemy umieszczali informacje, np.:

·         drzwi

·         tablica

·         okno

·         ławki

·         szafa

·         gazetka

·         podłoga

·         sufit

 

4.      Ćwiczenie:

Pierwszą informacja, którą chcemy zapamiętać jest ciasto. Kolejną gąbka, więc tworzymy obraz gąbki pozostający w ścisłym związku z tablicą. Co robimy? Tworzymy obraz wielkiej gąbki leżącej na półeczce pod tablicą. Dotknijmy ją, sprawdźmy jaka jest szorstka i mokra. Teraz, gdy spojrzymy na tablicę, zobaczymy gąbkę.

Następną informacją będzie piłka. Znowu tworzę obraz piłki pozostający w związku z oknem. Wyobrażamy sobie jak wielka, łaciata, szybko kręcąca się piłka kieruje się w stronę okna i z hukiem wybija szybę. Od tej chwili, gdy spojrzymy na okno będziemy widzieli piłkę. I tak dalej umieszczamy wraz z dziećmi w poszczególnych punktach pokoju różne informacje.

 

5.      Wszyscy razem odtwarzamy po kolei zapamiętane w taki sposób informacje.

 

6.      Po tym ćwiczeniu nauczyciel wypisuje na tablicy różne wyrazy, np.:

 

·         ciasto

·         kapusta

·         piasek

·         farby

·         kanapka

·         radio

·         pióro

·         dziewczynka

 

i pomagając (jeśli zajdzie taka potrzeba) dzieciom, przyporządkowuje poszczególnym punktom klasy dane informacje.

 

7.      Następnie ściera tablicę i dzieci korzystając z poznanych ścieżek dostępu przypominają kolejne wyrazy.

 

8.      Na końcu zajęć uczniowie samodzielnie przyporządkowują podane przez nauczycielkę wyrazy do poszczególnych miejsc w klasie i zapisują zapamiętane wyrazy.

 

9.      Samokontrola i samoocena wykonanego zadania.

 

 

 

 

 

 

 

Opracowała: Iwona Jacek

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin