Zasady Dekorowania Roślinami.doc

(119 KB) Pobierz
Dekorowanie roślinami doniczkowymi

Paweł Andrzejczak Kl IV TAK

Zasady dekorowania roślinami:

Przy dobieraniu roślin do dekoracji wnętrz należy wziąć pod uwagę: oświetlenie danego pomieszczenia (lokal widny czy ciemny), ogrzewanie i wilgotność, a także przeznaczenie lokalu (mieszkanie prywatne, świetlica, biuro, kawiarnia, dworzec kolejowy itp.). Przy wystawie północnej nadawać się będą rośliny z grupy cieniolubnych, a więc aspidistra (żelazne liście), bluszcz, filodendron, cissus, paprocie i sansewiera (wężownica). Nieźle choć nie tak dobrze jak poprzednie, rosną tam również begonie, laur, mirt, fuksja i trzykrotka. W pomieszczeniach o dużym nasłonecznieniu dobrze rosną prawie wszystkie gatunki kaktusów, chociaż również dobrze czują się i w rozproszonym świetle, a także oleander, pelargonia, fikus, woskownica, maranta, lak, dracena, passiflora, palmy i szparagi (asparagusy). Większość wymienionych roślin doniczkowych wymaga stałej temperatury w granicach 15 - 18°C. Prawie wszystkie rośliny, z wyjątkiem kaktusów, niezupełnie dobrze znoszą atmosferę pomieszczenia z centralnym ogrzewaniem. Należy więc pamiętać, aby delikatniejsze często zraszać.

Dekoracja roślinami w pojemnikach:

Uprawa roślin w pojemnikach to sposób na mini ogródki w domu i wokół niego. Stwarza również nowe możliwości aranżacji przestrzeni w ogrodzie, zwłaszcza gdy jest on niewielki. Uprawianie roślin zawsze daje satysfakcję, a przy odrobinie inwencji każde pomieszczenie w twoim domu, każde okno, taras, balkon i podwórko mogą być pełne zieleni i kwiatów.

Urok roślin w pojemnikach tkwi w tym, że przy minimalnym wysiłku mogą szybko ożywić balkon lub ogród na dachu, przedłużyć ogród aż do samego wejścia i urozmaicają parapety okienne kolorem, zapachem i kształtem kompozycji. Oczywiście pojemnik można ustawić też wewnątrz domu, na przykład jako efektowną ozdobę stołu lub kolorowy akcent w kącie pokoju. Dużą zaletą roślin w pojemnikach jest to, że można go przestawiać jak mebel, tworzyć coraz to nowe aranżacje, dobierając rośliny do miejsca tak, by prezentowały się jak najpiękniej. W odróżnieniu od roślin uprawianych w gruncie, pojemniki można dowolnie przestawiać: na pierwszy plan, gdy ładnie kwitną i na dalszy, gdy przekwitną. Gdy jakaś aranżacja przestaje się podobać, wystarczy zmienić układ pojemników i już jest coś nowego.

Rośliny powinniśmy natomiast dobrać w zależności od warunków świetlnych panujących na naszym balkonie czy tarasie. Na miejsca mocno nasłonecznione, o wystawie południowej, nadają się takie gatunki jak pelargonie, petunie, czy bidens. Nieco lżejsze nasłonecznienie przypadnie do gustu aksamitkom i bratkom. Na miejsca bardziej cieniste doskonale nadają się niecierpki. Poza roślinami jednorocznymi i bylinami, na balkonach i tarasach możemy uprawiać również krzewy. Jeżeli wybierzemy krzewy liściaste zimozielone lub iglaki, będą one zdobiły nasz balkon nie tylko w sezonie wegetacyjnym ale również zimą. Ważne jest jednak aby wybrać gatunki i odmiany odpowiednio mrozoodporne (aby mogły spędzać zimę na balkonie) i o powolnym wzroście, osiągające niewielkie rozmiary lub dobrze znoszące przycinanie korygujące rozrost rośliny. Jeżeli zdecydujesz się na całoroczną uprawę roślin na balkonie, konieczne będzie na okres zimowy odpowiednie zabezpieczenie roślin przed mrozem i wiatrem.

 

 

Przykładowe rośliny dekoracyjne:

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) to roślina o skromnych wymaganiach. W okresie spoczynku (od października do stycznia) dobrze znosi suche powietrze, latem – lubi zraszanie. Skrzydłokwiat nawozi się nie częściej niż raz na dwa tygodnie (inaczej jego liście mogą zbrązowieć).

Paproć (Nephroleptis) to jedna z najbardziej wytrzymałych i trwałych roślin pokojowych. Aby odnowić roślinę po okresie spoczynku należy usunąć stare pędy, podzielić korzeń i przesadzić do innego naczynia. Zasilać najwcześniej po sześciu tygodniach.

 

Kalatea (Calathea) ma ozdobne, aksamitne liście. Jest rośliną dość wymagającą. Należy ją podlewać letnią wodą, a wiosną i latem – zasilać co dwa tygodnie. Przesuszanie jej jest równie niekorzystne jak nadmiar wody pozostającej na dnie doniczki.

Syngonium to roślina łatwa w pielęgnacji. Nie wymaga szczególnych zabiegów, a wspaniale się rozrasta, stając się piękną ozdobą wnętrza. Wiosną i latem wymaga zraszania i nawożenia.

 

Figowiec pnący (Ficus pumila) jest bardzo dekoracyjną rośliną o drobnych liściach. Nie lubi być przestawiany. Wiosną i latem wymaga stale wilgotnego podłoża i częstego zraszania liści.

Rafidofora (Raphidophora), powszechnie znana jako Scindapsus. Dobrze sprawdza się jako dekoracja ścian – pnącze lub roślina płożąca. W okresie wzrostu (wiosną i latem) wymaga nawożenia raz w tygodniu.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin